GESCHIEDBEOEFENING Spreekuur consulent regionale geschied beoefening Actueel overzicht heemkundige organisaties Van de consulent ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIE MONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN De consulent regionale geschiedbeoefening houdt elke woensdag middag van 13.30 tot 17.00 spreekuur op het Zeeuws Archief, Hofplein 16 in Middelburg. Hij is daar aanwezig op de studie zaal, waar u desgewenst en zonder voorafgaande afspraak een beroep op hem kunt doen. Wilt u absoluut zeker zijn van zijn aanwezig heid, dan is een telefoon tje vooraf raadzaam: 0118-678800 (Zeeuws Archief) of 0118-670870 (SCEZ). Uiteraard blijft daarnaast de mogelijkheid van een afspraak in het gebouw De Burg, Groenmarkt 13 in Middelburg (telefoon 0118-670870). Op www.scez.nl treft u de adressen van de heemkundige kringen en verenigingen die onze provincie rijk is (werk>geschied- beoefening>zeeuwse heemkundige organisaties). Nu de eerder aangekondigde cursussen inmiddels weer tot het verleden behoren en voordat er nieuwe plannen worden gesmeed, is het tijd voor iets anders. Tijd voor het periodieke bezoek aan de heem- en oudheidkundige organisaties die onze provincie rijk is. Met elkaar vertegenwoordigen ze circa 10.000 Zeeuwen die allemaal - de één meer actief, de ander passief - 'iets' met geschiedenis hebben. Het ligt in de bedoeling de komende maanden weer met de besturen van deze organisaties te overleggen, over vragen en verwachtingen, over aanbod en mogelijkheden, vooral - maar zeker niet uitsluitend - op het gebied van cursussen. Ik zie er alvast naar uit. laatstgenoemde groepen geldt hetzelfde als voor de Molukse gemeenschap. Het NCV stimuleert vanaf 2004 lokale erfgoed organisaties om de geschiedenis van de gastarbeiders te onderzoeken, vooral door middel van oral history, en om die geschiedenis aan de hand van erfgoed zichtbaar te maken. Onder de titel 'Werken, werken, werken' gaat een door het NCV uitgegeven boek daarop nu in. Niet alleen geeft het praktische handreikingen over onderzoek naar migratiegeschiedenis, ook worden enkele concrete lokale projecten gepresenteerd waarin migrantenorganisaties én erfgoedinstellingen hebben samengewerkt. Met vallen en opstaan weliswaar, maar toch ook met enkele aanspreken de resultaten. Projecten die het navolgen waard zijn! Ontstaan De Heemkundige Vereniging Terneuzen werd in 1989 opgericht als voortzetting van de Vereniging Oud Terneuzen, die al sinds 1962 bestond. De jaren zestig zorgden in Terneuzen voor ingrijpende veranderingen. Terneuzen werd in 1959 aangewezen als economische groeigemeente, waardoor rijkssubsidies beschikbaar kwamen voor infrastructurele werken en woningbouw. Terneuzen en omliggende regio kreeg een economische impuls door de komst van diverse kleinere en grotere industrieën, waarvan in het bijzonder genoemd dienen te worden: Philips (1961), Dow Chemical (1963), Elopak en Air Products (beide 1969). Bovendien was in 1960 het Nederlands-Belgische tractaat ondertekend voor de kanaalverbreding van het Kanaal Gent-Terneuzen en de aanleg van nieuwe sluizen bij Terneuzen. De grote veranderingen in de jaren zestig zorgden er voor dat het oude stadscentrum drastisch op de schop ging. Er kwamen veel randstedelingen naar Terneuzen en veel van het oude vertrouwde Terneuzen verdween voorgoed. De oude kanaalarmen en schutkolken van het oude Kanaal (1827) werden gedempt, waarmee het bekende vissers haventje, de Ribbense Brug en Axelse Brug uit het stadsbeeld verdwenen. De laatste restanten van de 19de-eeuwse vestingwerken werden afgegraven voor de kanaalwerken. Hiermee verdwenen het bekende 'wandelpark', met haar Sasse Poort en kruitkelders voorgoed. Het was vooral in deze jaren dat met weemoed werd teruggekeken naar de geschiedenis van Terneuzen. Die is dan wel niet zo uitgebreid en rijk als die van andere oude Zeeuwse steden als Middelburg, Veere en Hulst, maar het is toch de boeiende geschiedenis van een klein 14de-eeuws vissersplaatsje dat uitgroeide tot belangrijke handelshaven in de 21ste eeuw. Het waren deze jaren waarin de vereniging werd opgericht en diavoorstellingen van de heer Johan de Vries druk bezocht werden. In december 1963 werd gestart met het uitgeven van de periodiek De Stem van Oud Terneuzen, waarin tal van wetenswaardigheden over de geschiedenis van Terneuzen en omgeving werden gepubliceerd. In de jaren tachtig werden in de Terneuzense binnenstad diverse vernieuwingsprojecten uitgevoerd. Inmiddels was een nieuwe generatie bestuursleden aangetreden in het verenigingsbestuur. Het was dit bestuur dat de vereniging in 1989 vernieuwde. Met nieuwe statuten en een nieuwe naam werd ten strijde getrokken tegen de plannen van de gemeente om de Sint-Willibrordustoren, Zeeuws Erfgoed 12 december 2006/04 'Vreemd' erfgoed Het voormalige, voor de opvang van Molukkers bestemde, Al weer even geleden, in 1998, verscheen in de door Kamp Westkapelle. het NCV, het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, uitgegeven nieuwe serie 'Cahiers voor regionale geschiedenis en volkscultuur', het deel 'Van over de grens', een 'gids voor lokaal historisch onderzoek naar immigratie in Nederland'. Daarin praktische aanwijzingen om de zogenaamde 'nieuwkomers' in de Nederlandse samenleving op het spoor te komen. Wie deze nazomer getuige was van de indrukwekkende voorstelling 'De vrouwen van kamp Westkapelle' zal daarbij voor Zeeland onmiddellijk denken aan de Molukkers. Hun geschiedenis is nog allesbehalve af en hun sporen in de vorm van erfgoed zijn nog allesbehalve compleet geregistreerd. Eerder in de geschiedenis kwamen er bijvoorbeeld Joden en Hugenoten Zeeland binnen, later volgden gastarbeiders en asielzoekers. Voor beide

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 12