GESCHIEDBEOEFENING www.heemkundeterneuzen.nl ARCHEOLOGIE RFGOEDEDUCATIE MONUMENTENWACI MONUMENTENZORGMUSE STREEKTALEN een karakteristieke kerktoren uit 1912, te slopen. De kerk was jaren daarvoor al gesloopt in verband met verzakkingen door de kanaalwerken. Een speciaal daarvoor opgerichte stichting is erin geslaagd de toren voor het nageslacht te behouden. Doel Het behoud van beeldbepalende gebouwen en voorwerpen die voor de geschiedenis van Terneuzen belangrijk worden geacht staat nog altijd hoog op de agenda van de vereniging. Enkele recente voorbeelden hiervan zijn het herplaatsen van de oude grenspaal tussen het Ambacht van Neuzen en Axel bij Othene en de terugkeer van het mozaïektableau van de woningbouw vereniging Werkmansbelang in de nieuwe wijk Triniteit. Het mozaïektableau, dat het gemeentewapen voorstelt, werd oorspronkelijk op 22 september 1960 onthuld door burgemeester Rijpstra om te vieren dat in deze woonwijk de duizendste woning van de toenmalige woningbouw vereniging Werkmansbelang was opgeleverd. Met de recente vernieuwing van de wijk werd de flat waaraan het tableau was bevestigd samen met 260 andere woningen gesloopt. Mede dankzij de inzet van onze vereniging is het mozaïek behouden gebleven en in de nieuwe wijk teruggekeerd. Sinds 2004 zijn we bezig met een inventarisatie van beeldbepalende en historische objecten in de kern van Terneuzen. In 2003 werd een gemeenteraadsbesluit genomen waarbij werd besloten dat de heemkundige kringen binnen de gemeente Terneuzen een inventarisatie konden inleveren met panden welke zij van belang achten om voor de toekomst te bewaren. Deze inventarisatie wordt gezien als een aanvulling op de Welstandsnota. De inventarisatie in de kern Terneuzen is inmiddels afgerond. Volgens de Heemkundige Vereniging Terneuzen mist het centrum van Terneuzen een museum waarin de ontwikkeling van Terneuzen tot belangrijke havenstad in al haar facetten wordt belicht. Samen met het Schoolmuseum wordt er naar gestreefd om een dergelijk museum van de grond te krijgen. Het verkrijgen van een prominente plaats in het nog op te stellen museum beleidsplan van de gemeente Terneuzen is hiervoor van wezenlijk belang. In het museum dient ook de rijke geschiedenis van de spoorlijnen Gent-Terneuzen en Mechelen-Terneuzen aan de orde te komen. Uiteraard zal er ook veel aandacht zijn voor al datgene wat is verdwenen uit het oude vertrouwde stadsbeeld van Terneuzen. Activiteiten De vereniging geeft sinds 1989 vier maal per jaar een Nieuwsbrief uit. Er worden regelmatig lezingen gegeven over de historie van Terneuzen en omstreken. Elk jaar wordt een excursie georganiseerd in Nederland of België. Regelmatig worden tentoonstellingen georganiseerd, waarbij de tentoonstellingen over de Watersnood van 1953 in 2003 en die over zestig jaar bevrijding in 2004 door duizenden werden bezocht. Deze laatste tentoon stelling is georganiseerd in goede samenwerking met de andere heemkundige kringen binnen de gemeente Terneuzen. Elke twee jaar wordt er in nog groter verband samengewerkt bij de organisatie van de Keuredagen van de Vier Ambachten, waar dan ook andere heemkundige kringen uit Zeeuws-Vlaanderen en de Vlaamse grensstreek bij betrokken zijn. De geschiedenis van Terneuzen wordt niet alleen uitgedragen door middel van de Nieuwsbrief, maar ook het uitgeven van boeken is een belangrijke taak van de vereniging. Boeken die de laatste jaren zijn verschenen zijn: HMS Valentine, tragedie, berging en legende, door C. Heijkoop in 1996; De lage landen en hun grenzen, door P.W. Stuij in 1998; Water zonder Klokgelui, door Wout Bareman in 2003 en de herziene druk van het boek Vijf Woelige Jaren 1940-1945, door J. Platteeuw in 2004. Ter gelegenheid van de landelijke herdenking van zestig jaar bevrijding in mei 2005 heeft de vereniging Vader Zweeg uitgegeven, een dagboek over de Arbeitseinsatz in het Duitse Fulda opgetekend door de heer Albert Nuytinck. Informatie en lidmaatschap Bent u geïnteresseerd geraakt? Een jaarlidmaatschap kost slechts 14,00. Aanmelden kan via: Heemkundige Vereniging Terneuzen Postbus 1180, 4530 GD Terneuzen Voor meer informatie, ook voor het aanmelden als nieuw lid, kijk op onze website: Markt met stadshaven omstreeks 1900. De Vissteeg, een oud stukje van de Terneuzense binnenstad waarin het Schoolmuseum is gevestigd. Zeeuws Erfgoed 13 december 2006/04

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 13