J 'Wapperende vlag' Open Monumentendag druk bezocht Een metaalplaat uitgevoerd als vlag had de monumentenwaCht nog nooit eerder aangetroffen! De als vlag beschilderde In de vorige uitgave van het Zeeuws Erfgoed informeerde monumentenwachter Wim Jakobsen u over het Vorstenkot'. U kon toen lezen dat dit niets van doen had met het koninklijk huis, maar alles met een schoorsteenafdekking van vorstpannen. In deze aflevering vertelt Wim u meer over vaderlandsliefde en het koningshuis. Tijdens een inspectie op een stoffige kerkzolder in West-Zeeuws-Vlaanderen bleek een beschadiging in de houten vloer afgedekt te zijn met een losliggende metalen plaat. Om de aard en de omvang van de beschadiging vast te stellen, werd deze plaat opgenomen van de vloer en opzijgezet. De beschadiging viel mee, maar groot was de verbazing toen van onder het stof op de metalen plaat drie gekleurde strepen tevoorschijn kwamen, in de kleuren van de nationale vlag. De gedachten gingen terug naar het einde van de Tweede Wereldoorlog. Zou dit werkelijk een overblijfsel zijn uit die periode? Werd dit stuk metaal, bij gebrek aan een echte vlag, gebruikt als teken van overwinning op de vijand? Heeft deze vlag dienst gedaan op een toren toen het moment daar was dat koningin Wilhelmina de met meel gemarkeerde grens in Eede overstak? Hebben de plaatselijke loodgieter en schilder gezamenlijk als teken van vaderlandsliefde een Nederlandse driekleur vervaardigd om hun trots voor volk en vaderland te uiten? In dat geval zou het de moeite waard zijn om deze vondst te koesteren... Maar wellicht is het antwoord simpeler. Mogelijk zat de plaatselijke gemeente krap bij kas en dacht zij in de jaren zestig slim te zijn. Een metalen exemplaar gaat immers langer mee dan een van textiel. En gezien de fletse kleuren en de staat van de metaalplaat moest het toch al enkele jaren geleden zijn geweest dat deze 'vlag' voor het laatst gebruikt was. Want wie gebruikt nu een metaalplaat als vlag en voor welke gelegenheid? Ook in dat geval is deze metalen plaat toch nog steeds een leuk aandenken aan een financieel mindere periode. Wie zal het zeggen? archeologieerfgoededucatiegeschiedbeoefeningMONUMENTEN"WACHTmonumentenzorgmuseastreektalen Dat een jaarlijks terugkerend evenement keer op keer een voltreffer kan zijn, blijkt wel weer uit het groot aantal belangstellenden dat op 9 en 10 september het monumentenpad insloeg. Zo'n 900.000 mensen (landelijk) brachten een bezoek aan de monumenten van feest, ontspanning en vermaak; het doelwit van deze twintigste open Monumentendag. In Zeeland waren op zaterdag veel monumenten geopend, naar schatting tussen de 300 en 350. Het thema 'Feest!' werd op veel locaties ingevuld met muziek. Muzikanten speelden in kiosken en circustenten, oude draaimolens en draaiorgels lieten vrolijke klanken horen en trokken hierdoor ruimschoots de aandacht. In de monumenten was vaak nog ander erfgoed te zien zoals oud gereedschap, werktuigen, oude voertuigen, religieuze gewaden en streekdrachten. De vele activiteiten die rondom de monumenten georganiseerd waren, droegen extra bij aan de gezellige sfeer van een al zonnige dag. Monumentenwacht Zeeland, het werkveld van de SCEZ dat zich richt op het behoud van monumenten via periodieke inspecties, verzorgde een presentatie in Goes. In het fraaie en die dag druk bezochte oude stadhuis op de Markt was een stand ingericht met informatie over de werkzaamheden van de monumentenwacht. Bezoekers konden hier met vragen terecht over het onderhoud en gebruik van monumentale panden. Ook andere vragen op het gebied van instandhouding en restauratie kwamen aan de orde. De landelijke opening van de Open Monumentendag (OMD) vond deze keer plaats in Dordrecht. Circa vierhonderd genodigden, waaronder vrijwilligers van de gemeentelijke en plaatselijke OMD-comités en de eigenaren van monumenten, kwamen op 7 september in deze rijke monumentale stad bijeen en wisselden van gedachten over onder meer de invulling van de diverse dagprogramma's van hun gemeenten. De SCEZ bedankt iedereen die heeft bijgedragen aan het welslagen van Open Monumentendag 2006 in Zeeland! Monumentendag in Goes. Stand van de Monumentenwacht. Monumentendag in Kruiningen. Monumer Zeeuws Erfgoed 15 december 2006/04

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 15