Presentatie Belvederescan Terneuzen: het College op college MONUMENTENZORG ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHT MUSEASTREEKTALEN Het College van B en W in discussie bij het Havenkanaal: "Zou het kunnen terug brengen van water in de kern de aantrekkelijkheid en aantrekkingskracht van het dorp kunnen vergroten Het havenkanaal van Terneuzen dat tot 1952 de verbinding was tussen Philippine en de Braakman, de zee. Eind augustus heeft het nagenoeg voltallige College van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Terneuzen zich laten voorlichten over de rol die cultuurhistorie zou kunnen spelen in de ruimtelijke planvorming. Dit wordt ook wel de Belvedere- gedachte genoemd, naar de eind jaren negentig opgestelde rijksnota Belvedere welke de verbinding heeft gelegd tussen beide genoemde beleidsvelden. De voorlichting vond plaats door middel van een presentatie op het stadhuis, gevolgd door een excursie langs een drietal locaties binnen de gemeente. De aanleiding was de oplevering van een onderzoek dat de eerste helft van 2006 is uitgevoerd door het Steunpunt Monumentenzorg van de SCEZ en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Beide organisaties hebben een overzicht gemaakt van alle relevante ruimtelijke ontwikkelingen op het grondgebied van de gemeente, waarbij speciaal is gelet op de mogelijkheden die de cultuurhistorie zou kunnen vervullen om de ruimtelijke plannen op een kwalitatief hoger niveau te brengen. Cultuurhistorie is immers van vitaal belang voor de leefomgeving omdat ze bewoners een gevoel van eigenheid geeft. Daarbij voegt het behoud en benutten van cultureel erfgoed ook kwaliteit toe aan nieuwe ontwikkelingen en omgekeerd kunnen nieuwe ruimtelijke functies weer bijdragen aan het behoud van erfgoed. Het credo hierbij is 'behoud door ontwikkeling' en dit vormt tevens de kern van de nota Belvedere. Verhelderende interviews Het onderzoek is uitgevoerd aan de hand van diverse interviews met mensen van binnen de gemeentelijke organisatie, maar ook met vertegenwoordigers van organisaties die een bepaalde relatie met de gemeente onderhouden of daar actief zijn, zoals provincie, Rijk, heemkundige kringen, DOW Chemical, waterschap en Zeeland Seaports. Bij elkaar hebben de interviews een goed beeld gegeven van wat er allemaal speelt op het gemeentelijk grondgebied, wat de kwaliteiten zijn, welke kansen er liggen, welke bedreigingen er zijn, hoe het staat met de beeldvorming ten aanzien van de gemeente, enzovoort. Ook zijn allerlei ideeën naar voren gekomen die mogelijkerwijs vervlakking en verschraling van de leefomgeving kunnen voorkomen. Deze zorg werd door nagenoeg alle geïnterviewden gedeeld, zeker omdat de indruk was dat in een zeer dynamische gemeente als Terneuzen daar wel eens te weinig aandacht aan wordt geschonken. Discussie op locatie Na een inleiding op het stadskantoor zijn er met het college verschillende locaties binnen de gemeente bezocht. Op deze locaties, welke gesuggereerd zijn door de geïnterviewden, is een koppeling te maken tussen oud en nieuw volgens de Belvederegedachte. Het ging om een locatie in de stad (de spoorzone), een kern (Philippine) en het buitengebied bij Axel. Het doel van de middag was om aan de hand van een aantal prikkelende ideeën na te gaan of de Belvederegedachte, de koppeling van ruimtelijke ontwikkeling met cultuurhistorie, voor de gemeente Terneuzen aanknopingspunten biedt. Tot discussies leidde de middag zeker. In de slotdiscussie in de watertoren van Axel gaf de gemeente aan de input van andere partijen op prijs te stellen. Ook zag de gemeente de meerwaarde van het uitgaan van een visie (wat wil de gemeente zelf?). Door de snelheid van allerlei ontwikkelingen zit de gemeente soms te veel in het defensief en worden er individuele ad hoc-beslissingen genomen, die - in breder perspectief geplaatst - wellicht tot een andere afweging hadden geleid. Potentieel aan cultuurhistorie Elders in Nederland is door middel van de Belvederegedachte het schier onmogelijke mogelijk gemaakt en is op een duurzame wijze cultureel erfgoed verankerd in nieuwe ontwikkelingen. Op korte termijn kost het waarschijnlijk meer tijd en inspanning, maar de winst op lange termijn, kwaliteit, is een meerwaarde die niet zo makkelijk in tijd of geld is uit te drukken. Met de presentatie van de Belvederescan is de eerste aanzet gegeven. De kansen liggen er. De gemeente is bereid kritisch naar haar eigen optreden te kijken. En daarbij is uit het onderzoek ook gebleken dat Terneuzen, in weerwil van wat veel mensen denken, een enorme potentieel heeft aan cultuurhistorie. De gemeente is als het ware een cultuurhistorische schatkamer, één die het waard is behouden te blijven maar die het bovenal waard is - voor bewoners en bezoekers - ontsloten te worden. p'X Zeeuws Erfgoed 16 december 2006/04

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 16