Restauratie Opleidingsprojecten Zeeland verloopt voorspoedig MONUMENTENZORG Travhydro ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHT MUSEASTREEKTALEN Het ROP Zeeland is nog geen jaar geleden van start gegaan met als doel de instandhouding van het restauratievakmanschap en het behoud van restauratiekennis en -vaardigheden. Daarnaast wordt ook de doorlopende instroom van goed opgeleide jonge restauratievaklieden bevorderd, om zo de continuïteit in het aanbod van restauratie vaklieden veilig te stellen. Het behoud van het restauratieambacht en goede restauratieopleidingen zijn van belang voor de instandhouding van cultureel erfgoed. Werf Meerman, Arnemuiden Inmiddels is het eerste ROP-project al weer met succes afgerond. De technische oplevering van de historische werf C.A. Meerman te Arnemuiden heeft op 8 september plaatsgevonden in aanwezigheid van de Middelburgse wethouder H. Kool-Blokland. In mei 2007 wordt de werf definitief in gebruik genomen als museum, maar ook als reparatie- en restauratiewerf voor de Stichting Behoud Hoogaars. Aannemingsbedrijf Leenhouts uit Sluis heeft op de werf twee leerlingen laten kennismaken met het restauratievak. Deze leerlingen waren zo enthousiast dat ze na de zomervakantie de opleiding 'restauratie timmerkracht' zijn gaan volgen. Mif1 Z J 'tfu CcriMjiritir t Vïid ™ITI"Ti«.lEP /.r." i n J 'Witte Huis', Sas van Gent Een derde project betreft het kantoorpand van Verplancke Goethals architectenbureau te Sas van Gent, in de volksmond het 'Witte Huis' genaamd. De restauratie van dit pand is gestart op 6 juni 2006 en wordt wederom uitgevoerd door Leenhouts uit Sluis. Op dit moment zijn drie leerlingen, in opleiding voor restauratie timmerkracht op niveau 3, werkzaam op dit project. Loodgieters- en leidekkerbedrijf Van Keulen uit Ossendrecht is bezig met het aanbrengen van nieuwe goten, het loodwerk en de originele natuursteen leien. De stalen kozijnen worden vervangen door de oorspronkelijke houten kozijnen en voorzien van zonneblinden zodat het pand de uitstraling krijgt zoals de bouwer Alexander Feris het in 1647 gebouwd heeft. "Dit wordt het visitekaartje van het bedrijf", aldus eigenaar Guido Goethals. Op de torenspits van de Heilige Corneliuskerk in Lamswaarde zijn nieuwe natuursteen leien, loden bekleding en een bliksemafleider Leerlingen restauratie timmerkracht plaatsen de houten deurkozijn terug zodat het kantoorpand in Sas van Gent weer zijn historische uitstraling krijgt. Corneliuskerk, Lamswaarde De restauratie van de Heilige Corneliuskerk te Lamswaarde, het project waarmee vorig jaar het ROP Zuid-West (samenwerkingsverband tussen de ROP's Zeeland en Zuid-Holland) officieel in Zeeland werd geopend, verloopt ook voorspoedig. De toren is voorzien van nieuwe leien waarin ook een leerling van het bedrijf Jobse heeft geparticipeerd. Het bouwbedrijf De Bonth van Hulten uit Nieuwkuijk heeft op roulatiebasis metselleerlingen van de Bouw Opleiding Zeeland in opleiding. Deze leerlingen kunnen na het verwerven van voldoende vaardigheid het onderdeel 'herstel van metselwerk' afsluiten met een tentamen. Ook is de toren weer voorzien van het kruis en de haan welke na restauratie weer zijn teruggeplaatst, dat gebeurde onder grote belangstelling van mensen uit het dorp. Overige projecten De volgende projecten worden ook aangemerkt als ROP-leerling-bouwplaats of, door de korte looptijd van het project, als leerproject voor leerlingen in opleiding 'restauratie timmerkracht' of 'restauratie metselaar'. Het gaat om de volgende locaties: Zwartenhoekse Zeesluis in Westdorpe; Achter de Kerk 15 en Kerkstraat 10 in Vlissingen; Oude gymzaal op het Sasterrein in Middelburg; Heilige Maria Hemelvaartkerk in Graauw. Daarnaast zijn er nog diverse projecten waar gesprekken over gevoerd worden. De medewerking van alle bij de opleiding betrokken partijen in de restauratie is immers van essentieel belang: niet alleen voor ons culturele erfgoed, maar ook voor de opgeleide leerlingen. Die zijn hierdoor veel beter inzetbaar, houden langer hun werk en zijn doorgaans ook eerder aan het werk. U begrijpt dan ook wel dat het ROP-Zeeland steeds op zoek is naar nieuwe projecten. Als u een interessant project weet of suggesties heeft voor toekomstige projecten, kunt u contact opnemen met Jan van Zon, coördinator Restauratie Opleidingsprojecten Zeeland. Hij informeert u graag verder over de erkenning als leerbedrijf voor restauratieopleidingen en de aanmelding van nieuwe restauratieprojecten (telefoon 0118-670615 of 06-50280101, e-mail vanzon@ropzuidwest.nl). Leerling-restaurateur Ashot Akhmedov aan het werk op de werf in Arnemuiden. Zeeuws Erfgoed 17 december 2006/04

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 17