Nieuw project voor collectieregistratie Schilderijen, kunstnijverheid, porselein en meer Zeeuwse schatten online Jm Kniestuk op linnen van Michiel de Ruyter in harnas, datering circa 1670. archeologieerfgoededucatiegeschiedbeoefeningmonumentenwachtmonumentenzorgMUSEAstreektalen In de afgelopen nummers van Zeeuws Erfgoed hebben we u regelmatig op de hoogte gehouden van het Museum Inventarisatie Project (MusIP), het onderzoeksproject naar de deelcollecties in Zeeuwse musea, dat in de jaren 2004 en 2005 werd uitgevoerd. En in de vorige aflevering las u dat de Provincie Zeeland in haar nieuwe museumbeleid 2007-2012 wil inzetten op de profilering van museumcollecties. MusiP is hier een goed instrument voor het te ontwikkelen museumbeleid gebleken. MusIP toonde in 2006 dat de Collectie Zeeland relatief klein is in vergelijking met andere provincies. Zeeland heeft (in absolute zin) minder musea en een gemiddeld Zeeuws museum heeft ook minder museumvoorwerpen. Al is de Collectie Zeeland nog zo klein (MusIP traceerde in dertig musea 178.277 objecten; het totaal zal circa 200.000 voorwerpen betreffen), toch is gebleken dat Zeeuwse musea over het algemeen achter lopen met collectieregistratie. Een groot aantal objecten is nog niet geregistreerd geautomatiseerd of gedigitaliseerd Kortom, van een groot aantal objecten is geen achter grondinformatie vastgelegd en ook niets gefotografeerd. Er moet dus nog een flinke inhaalslag gemaakt worden. Totale collectie Zeeland 178.277 100,0% waarvan: objecten percentage geregistreerd 104.292 58 5% geautomatiseerd 70.063 39 3% gedigitaliseerd 41.895 23 5% achterstanden: objecten percentage nog te registreren 73.985 41 5% nog te automatiseren 108.214 60 7% nog te digitaliseren 136.382 76 5% Aantallen gebaseerd op gegevens van MusIP (afgerond januari 2006), een inventarisatie in dertig musea. Cijfers bestaan uit exacte aantallen en schattingen, waardoor de aantallen maximaal 10% hoger of lager kunnen uitvallen. Het verschil tussen 'nog te registreren' en 'nog te automatiseren' objecten laat zien hoeveel voorwerpen er al wel op papier zijn geregistreerd, maar nog niet in een automatisch registratiesysteem zijn ingevoerd (34.229 objecten ofWel 19,2%). Noot Een object is geregistreerd als de vastgelegde gegevens voldoen aan de eisen van het Nederlands Museumregister. 2 Een object is geautomatiseerd als de gegevens in een geautomatiseerd systeem zijn vastgelegd. 3 Een object is gedigitaliseerd als er een digitale afbeelding beschikbaar is. Als één van de uitwerkingen van het nieuwe provinciaal museumbeleid, wordt in 2007 en 2008 een project opgezet waarbij de registratieachterstanden in de Zeeuwse musea worden aangepakt. Met behulp van professionele ondersteuning door projectmedewerkers zullen museum medewerkers worden geschoold en begeleid bij de werkzaamheden. Waar nog geen geautomatiseerd registratiesysteem is, zal software worden aangeboden. Zeeuwse museumcollecties online Naast het inlopen van achterstanden op locatieniveau, is een tweede doel van het project het ontwikkelen van centrale digitale database waarop informatie over museumobjecten gepresenteerd wordt. Iedere geïnteresseerde kan dan via een website zomaar even grasduinen of juist op zoek gaan naar dat ene object; met een eenvoudige en een uitgebreide zoekmachine kan iedereen uit de voeten.Veel topstukken uit de Zeeuwse musea zullen op de website gepresenteerd worden. Maar dit geldt ook voor depotstukken die zelden of nooit voor de museumbezoeker te zien zijn, kortom: ontsluiting van het Zeeuws cultureel erfgoed. Een voorproefje van de toekomstige website is bij gelegenheid van de oplevering van MusIP al van start gegaan. Uit de Collectie Zeeland zijn honderd topstukken geselecteerd (20 categorieën van 5 objecten) en in de vorm van de DVD 'Zeeuwse Schatten goed bewaard' aan het eindrapport van MusIP toegevoegd. Deze eerste honderd Zeeuwse schatten zijn inmiddels ook raadpleegbaar via de website van de SCEZ, www.scez.nl Het één staat niet los van het ander: hoe meer objecten in een geautomatiseerd systeem geregistreerd zijn, hoe meer objecten op de website gepresenteerd kunnen worden. De website zal de vorm krijgen van een groeimodel. In de eerste plaats wordt een functionele structuur opgezet, waarna de database zich telkens uitbreidt door de toevoeging van meer museale collecties. Op de website is een schat aan kennis over het Zeeuwse museale erfgoed te vinden. De 'schatkist' zal steeds voller raken. Registratie: goede voorbereiding is het halve werk Er wordt steeds meer nadruk gelegd op een geautomatiseerde registratie van de collecties. Een inhaaloperatie op dit vlak is nodig. Zo kunnen 'onze' Zeeuwse schatten (die onmogelijk allemaal tentoongesteld kunnen worden) meer en meer toegankelijk worden via de digitale snelweg. Inmiddels heeft 80% van de musea in Zeeland een softwareprogramma om de collectie te automatiseren. Bij vrijwel alle musea betreft dit de programma's 'Adlib Museum' of 'Pandora', wat de uniformiteit en uitwisselbaarheid ten goede komt. Deze 'stand alone- bestanden' kunnen worden samengevoegd tot één grote centrale database van de Collectie Zeeland. lees verder op pagina 20> Sterkabinet op open onderstel, datering circa 1700-1800. Servies van Nieuwe Visserij te Zierikzee, datering circa 1818-1835. Zeeuws Erfgoed 19 december 2006/04

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 19