Veiligheidszorg in musea MUSEA Goede voorbereiding isdus het halve werk: een voorbereiding en werkwijze per deelcollectie worden aanbevolen. Door steeds met hetzelfde soort objecten te werken, liggen de afspraken vers in het geheugen en kunnen sjablonen worden aangemaakt waarin de vaste gegevens al ingevuld zijn. Dit bespaart tijd, de kans op vergissingen daalt en het bevordert uniforme invoer. Ook kan per deelcollectie worden bepaald welke gegevens relevant zijn om in te voeren. Topstukken kunnen uitgebreider worden geregistreerd dan weinig waardevolle objecten (vaak ook nog in grote aantallen). ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORG. STREEKTALEN Vrijwilligers en planmatige aanpak In vrijwel alle musea in Zeeland worden het registratie- werk en de automatisering verricht door vrijwilligers. Hun deskundigheid zal komende jaren worden bevorderd door scholingsaanbod. Er worden cursussen aangeboden, waarin hen niet alleen kennis op het terrein van registra tie, documentatie en automatisering wordt aangeboden, maar hen ook wordt geleerd planmatig te werken. Musea die nog een achterstand van 20.000 voorwerpen hebben in te halen, doen er goed aan te plannen en keuzes te maken. Over het algemeen wordt er van uitgegaan dat registratie van basisgegevens per object zo'n twintig minuten kost. Het beschrijven van een grote hoeveelheid min of meer identieke voorwerpen gaat echter veel sneller. Ook hangt het af van het aantal gegevens dat per object wordt vastgelegd en van de kennis over het object bij de beschrijver. Maar zelfs een grove planning is altijd beter dan helemaal geen planning! U leest het: er is in de komende jaren nog veel werk 'achter de schermen' van de musea en er is bij de collectieregistratie veel behoefte aan nieuwe vrijwilligers. Wie door bovenstaand verhaal hierin geïnteresseerd is geraakt en een bijdrage zou willen leveren, wordt van harte uitgenodigd zich aan te melden bij het museum consulentschap van de SCEZ. Van daaruit wordt bekeken welk museum in uw regio hiervoor het beste in aanmerking komt. Aanmelden kan bij Janneke de Wit: j.de.wit@scez.nl of 0118- 670886 In 2007gaat op Walcheren het Netwerk Veiligheidszorg van start Sinds afgelopen jaar wordt in diverse provincies gewerkt aan een 'Netwerkaanpak Veiligheidszorg' voor musea. Doel van dit project is om in de toekomst bij musea en andere collectiebeherende instellingen, zoals archieven en (vak)bibliotheken, calamiteiten voor te zijn, of beter aan te kunnen dankzij goede samenwerking. Door de opbouw van een preventienetwerk wordt kennis vergaard en worden producten ontwikkeld die musea en andere collectiebeherende instellingen helpen bij het opstellen en invoeren van een calamiteitenplan en een ontruimingsinstructie. Uiteraard zal moeten worden getracht zoveel mogelijk aansluiting te zoeken bij de gemeentelijke rampenplannen. Rond 1 juli is overigens in alle Zeeuwse gemeenten de handreiking Bijlage L Cultuurbescherming vastgesteld door de colleges van B en W en ingevoerd in de gemeentelijke rampenplannen. De landelijke coördinatie van de Netwerkaanpak Veiligheidszorg ligt bij het Instituut Collectie Nederland en het Landelijk Contact van Museumconsulenten. Voor de provincie Zeeland is de SCEZ gevraagd deze netwerkaanpak op te zetten. Momenteel wordt er gewerkt aan de oprichting van vier netwerken binnen de Veiligheidsregio Zeeland: Schouwen-Duiveland/Tholen, Walcheren, de Bevelanden en Zeeuws-Vlaanderen. Verkennende bijeenkomst Op verzoek van enkele musea op Walcheren vond op 26 september een verkennende bespreking plaats tussen collectiebeherende instellingen binnen de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Veere ter voorbereiding van een mogelijke start van een Netwerk Veiligheidszorg. Tijdens deze bijeenkomst werd geïnventariseerd hoe de stand van zaken is bij de diverse instellingen op het gebied van veiligheidszorg, werden ervaringen uitgewisseld en nader vastgesteld wat er in de diverse instellingen moet gebeuren om calamiteitenplannen en ontruimings instructies op te stellen (risicoanalyses). De aanpak moet integraal zijn, dus rekening houdend met gebouwen, collecties en mensen (personeel en publiek). Afgesproken is ernaar te streven begin 2007 op Walcheren van start te gaan. In dit netwerk zullen participeren: Zeeuws Museum, Zeeuwse Bibliotheek/Zeeuws Documentatiecentrum, Zeeuws Archief, Zeeuws maritiem muZEEum, Gemeentearchief Vlissingen, Stadhuismuseum De Vierschaar Veere, Museum De Schotse Huizen, Museum voor Natuur en Landschap Terra Maris, Marie Tak van Poortvliet Museum, Museum Het Polderhuis Westkapelle en Historische Werf C.A. Meerman in Arnemuiden. Ook op Schouwen-Duiveland wordt in de eerste helft van 2007 een Netwerkaanpak Veiligheidszorg gestart. Voor informatie: Leo Adriaanse: cm.adriaanse@scez.nl of 0118-670889. Zeeuws Erfgoed 20 december 2006/04

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 20