Themamiddag over Museumwinkels Medewerkersbijeenkomst in IJzendijke MUSEA In enkele lezingblokken werd nader ingegaan op de onderwerpen 'Museumwinkel als versterking van het imago' (door Hildegarde Van Genechten, consulent publiekswerving van Culturele Biografie Vlaanderen uit Antwerpen en één van de samenstellers van de publicatie Museumwinkels: museum of winkel?) en 'Museumwinkel: conservator wordt ondernemer' (door mr. André van Lagelen van Justion Adviesgroep uit Middelburg/ Rotterdam, over fiscale en juridische aspecten van de museumwinkel). De lezingen werden omlijst met praktijkvoorbeelden uit enkele Zeeuwse musea. STREEKTALEN Engel Reinhoudt wint Borselse Cultuurprijs Op maandagmiddag 13 november organiseerde de SCEZ in Terra Maris in Oostkapelle een themamiddag/minibeurs over Museumwinkels. De middag was zowel bedoeld voor museum medewerkers die zich bezighouden met de organisatie van museumwinkels, als ook voor de bestuurders van de musea. Aan de minibeurs werd deelgenomen door: Museum Magazijn (Amsterdam/Den Haag: artikelen gerelateerd aan Nederlands en Europees cultureel erfgoed), Holland Gallery Museum Gifts (Lunteren: museale geschenkartikelen, veelal handgemaakt), Art Unlimited (Alkmaar: kunstkaarten, -posters en -kalenders), de Drvkkery (Middelburg: kunstboeken en -kaarten en specifiek boeken m.b.t. Zeeuws cultureel erfgoed), Bekking Blitz (Amersfoort: Museumcards en museale uitgaven als agenda's en kalenders), Zeeuwse Zaken (Vlissingen: Zeeuwse streekproducten en sieraden, museumartikelen 'op maat') en Elisense (Geersdijk: etalage-inrichting en interieurontwerpen). Herfstvakantie in Nederland, de zon schijnt, het lijkt net zomer als we in IJzendijke bij de siersmederij aankomen. De medewerkers van het 'Project Zeeuws-Vlaanderen' sijpelen binnen, maar blijven nog even buiten zitten tot het twee uur is. De coördinator, Rinus Willemsen, heet iedereen welkom en geeft het woord aan Veronique De Tier die uitleg geeft over de vorderingen van het project in Gent en over de plannen in Zeeland. Tineke De Pauw en Matthias Lefebvre verdiepen zich in de aflevering waarmee ze bezig zijn, ze tonen - aan de hand van taalkaartjes - waar bepaalde woorden vandaan komen. Op die kaarten is de verspreiding van een bepaald woord te zien. Onmiddellijk komen de verschillen tussen Zeeuws-Vlaanderen en Vlaanderen naar voren, met heel wat commentaar van de invullers. Vervolgens is het plaatselijke museum Het Bolwerk aan de orde, waar de tentoonstelling over de Staats-Spaanse Linies wordt bewonderd. Na afloop blijft het gezelschap nog wat samen napraten over de geslaagde dag. Grote i vanuit de Zeeuwse musea voor nieuwe producten Op 30 oktober kreeg Engel Reinhoudt in 't Hof Steneveate in Heinkenszand de tweede Total Cultuurprijs van de gemeente Borsele uitgereikt. Het juryrapport stelt dat hij gedurende een lange reeks van jaren blijk heeft gegeven van een voort durende en actieve inzet voor het Zeeuwse lied en de Zeeuwse streektaal. In zijn teksten, publicaties, liedjes en optredens staan eenvoudige, maar tegelijkertijd ook wezenlijke en herkenbare thema's centraal. Hij beschikt over een geheel eigen stijl van presentatie: naturel, zonder opsmuk en met de humor nooit ver weg. Voor de PZC schrijft hij regelmatig stukjes in de rubriek 'Streektaal'. Hij is verder een van de oprichters en de grote gangmaker van de stichting 't Kerkje van Ellesdiek. De prijs is hem van harte gegund! Engel Reinhoudt signeert Misjes te kus en te keur' tijdens de presentatie in de bibliotheek van Goes in september (foto Corrie Reinhoudt-Rentmeester). Hildegarde Van Genechten over de museumwinkel als Zeeuws Erfgoed 21 december 2006/04

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 21