Symposium over dialecttentoonstelling goed bezocht STREEKTALEN ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEAt Op 29 september vond in de filmzaal van de Abdij een symposium over 'De Zeeuwse Klapbank' plaats, waar ongeveer tachtig taalkundigen van ver weg maar ook Zeeuwen van dichtbij aanwezig waren om iets meer te horen over allerlei dialectverzamelingen, over de Zeeuwse dialectenquête, of over hoe zo'n tentoonstelling is opgebouwd enzovoort... Wim Scholten, directeur van de SCEZ, opende als dagvoorzitter het symposium en liet vervolgens Wim Helm aan het woord over de collectie 'gesproken gesprekken' die in het Zeeuws Documentatiecentrum van de Zeeuwse Bibliotheek is ondergebracht. Interessant voor de dialectologen was het gesprek met mevrouw Ghijsen. De volgende spreker, Jacques Van Keymeulen, docent aan de Universiteit Gent, leerde het publiek de Taalkamer van het Huis van Alijn (museum voor volkskunde in Gent) kennen, het project waarop 'De Zeeuwse Klapbank' is gebaseerd. Martine Schrier en Hans van de Velde (Universiteit Utrecht) lichtten de internetenquête over gebruik en kennis van het Zeeuws toe, en oogstten veel reactie: er werd volop gediscussieerd over de manier waarop de enquêtegetallen geïnterpreteerd moesten worden. De koffiepauze gaf even rust. Na de pauze vertelde Johan Taeldeman hoe hij veertig jaar geleden opnames maakte in Zeeuws-Vlaanderen en hoe goed hij het daar had. Hij leerde het publiek ook nog het dialectlandschap van Zeeuws-Vlaanderen kennen. Als laatste verhaal kwam de Klapbank zelf aan de orde. De consulent streektalen legde uit waarom en hoe dit project er gekomen is, wat de moeilijkheden en meevallers waren bij de uitwerking, en wat de bedoeling van 'De Zeeuwse Klapbank' in de toekomst is. De Zeeuwse Klapbank Op 24 juli ging de tentoonstelling over de Zeeuwse dialecten open voor het publiek in het gebouw De Burg in Middelburg en ondertussen zijn er al meer dan driehonderd mensen komen luisteren. Er staan heel wat positieve reacties in het gastenboek en niet alleen van Zeeuwse luisteraars. De tentoonstelling in De Burg is inmiddels afgelopen, maar u krijgt nog minimaal twee jaar de tijd om de tentoonstelling te zien en te beluisteren. Vanaf 1 januari reist de tentoonstelling door heel Zeeland. In 2007 komt ze in de Openbare Bibliotheken van Yerseke (januari-februari), Zierikzee (maart-april) en Oostburg (mei-juni). Daarna komt ze nog in Goes (juli-augustus), Tholen (november-december), Kapelle, Terneuzen, Heinkenszand, Vlissingen, om eind 2008 te eindigen in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. We hopen dat u in een van deze bibliotheken eens de tijd neemt om te luisteren naar de fragmenten en de verhalen. Het blijft boeiend om mensen in de verschillende dialecten van Zeeland te horen vertellen. Veronique De Tier samen met landelijke collega's vóór de tentoonstelling 'De Zeeuwse Klapbank'. Prof. dr. J.Taeldeman vertelt over zijn ervaringen in Zeeuws-Vlaanderen. In de zaal luisteren toehoorders aandachtig naar wat er uiteengezet wordt. Zeeuws Erfgoed 23 december 2006/04

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 23