enda december 2006 PUBLICATIES Zeeuws Erfgoed december 2006 Uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop punten van verschenen publicaties. Boeken en eenmalige uitgaven Martijn J. Adelmund, Mysteries in Zeeland. Waargebeurde misdaden, opmerkelijke gebeurtenissen en onverklaarbare verschijnselen (Utrecht, 2006) 159 pag., ill., ISBN 90-229-9222-5. De auteur schreef eerder twee delen in deze serie over mysteries in Utrecht en Noord Brabant. In dit deel, dat veel onjuist heden bevat, staan 32 korte tot zeer korte verhalen over moordmysteries, legenden en volksvertellingen. Tevens bevat het boek een lijst waarin de lezer zelf zijn kennis over 'mysteries' en heemkunde kan toetsen. Het geheel is voorzien van zwart-wit tekeningen. Marius Bassie, Ik ben vandaag een beetje weggeweest. Dagboeknotities/ herinnering aan mijn grootvader Marius Kleijnenberg 1888-1969. Van Melissant tot Middelburg! Een document (Amsterdam, 2006) 83 pag., ill., foto's, ISBN 90-3610-096-8. Het levensverhaal van Marius Kleijnenberg wordt verteld door diens naamgenoot en kleinzoon. In negen hoofdstukken wordt de lezer door Kleijnenbergs jeugd in Melissant tot diens dood in Doorn gevoerd. Het grootste deel van het boek evenwel speelt zich af in Middelburg gedurende de Eerste Wereldoorlog, de crisisjaren en de Tweede Wereldoorlog. Martin van den Broeke, Funeraire cultuur Middelburg, uitgave van Vereniging de Terebinth (Rotterdam, 2006) 64 pag., foto's, ill., lit. opg. Het 'dodenbestel' binnen de gemeente Middelburg in kerkhoven, kerken en monumenten. Jeroen ter Brugge en Ingena Vellekoop, De aangename ansjovis. Geschiedenis van een boeiende Nederlandse visserijtak (Vlaardingen, 2006) 80 pag., ill., foto's, tek., ISBN 90-809099-3-9. Het vissen op ansjovis gebeurde in zowel de Zuiderzee als de Oosterschelde. Behandeld worden onder meer de vis zelf, de visserij op de vis, verwerking, handel en organisatie. Chiel van Doeselaar, De spion van Piron. Roman over het Land van Axel en Neuzen rond de verovering van Axel door Prins Maurits in 1586 (Uitgave in eigen beheer, 2006) 304 pag. Een historische roman die speelt rond de verovering van Axel op de Spanjaarden door Prins Maurits. De protestantse Zeeuws-Vlaming IJsbrand de Brune is na 1583 uitgeweken naar Middelburg. In 1586 besluit hij met drie vrienden dienst te nemen in het Staatse leger en op die manier Axel te heroveren. D.J. Dronkers, Notities betreffende het geslacht Dronkers/Dronkert oorspronkelijk: Dronckaert(s), Dronckert (Velp, 2006) 315 pag., ISBN 90-9020850-X. In eigen beheer uitgegeven, herziene en uitgebreide derde druk van een overzicht van genealogische gegevens betreffende de familie Dronkers. Een bekend familielid was onder andere Dirk Dronkers (1801-1881), initiatiefnemer van de Zeeuwse spoorlijn. Het in het vooroorlogse Middelburg bekende 'plein van Dronkers' heette naar kruideniers uit de familie. Frits Groenevelt, Het 'verborgennaakt van Walcheren (Vlissingen, 2006) 80 pag., ill., foto's, ISBN 13: 978-90-74576-74-1. Het 'verborgen' naakt van Walcheren is de catalogus bij de gelijknamige tentoonstelling in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg. De chronologische lijn van de tentoonstelling volgend komt de lezer via Nehalennia, middeleeuwen, renaissance, de gouden eeuw en latere perioden uiteindelijk in de periode van Middelburg na 1960. De catalogus bevat foto's van alle tentoongestelde objecten en schilderijen. Paul van der Heijden Maaike Sier, Wonen op veen. Ellewoutsdijk in de Romeinse tijd (Utrecht, 2006) 64 pag., ill., foto's. Publieksboek over de opgravingen bij Ellewoutsdijk in 1999 en 2002 (tracé Westerscheldetunnel- weg), waarbij negen inheems-Romeinse boerderijen (in totaal twaalf gebouwen) zijn blootgelegd. Mooi uitgevoerd boekje, met helaas storende onjuist heden in de verklarende woordenlijst. J. Jongepier, Archeologische waarnemingen Zierikzee-Meelstraat 11-19, Gem eente Scho uwen -D ui veland (Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, Middelburg 2006) 22 pag., afbn., foto's. Bij graafwerkzaamheden achter de pakhuizen Meelstraat 11-19 zijn door de SCEZ funderingen, muurresten en divers vondstmateriaal aangetroffen. De oudste vondsten dateren uit de vijftiende eeuw; de oudste muurresten waarschijnlijk uit de veertiende eeuw. Harry J. Kraaij, fotogr. Rien Zandee, In het licht van Walcheren. Schildersweek Domburg 2006 (Domburg, 2006) 92 pag., ill., foto's, tek. Dit boekje bevat een overzicht van alle kunstenaars en alle werken die tij dens de schildersweek van 2006 in Domburg tot stand kwamen. C.J. de Kruijter, Salzburgse vluchtelingen in Zeeland. Immigratie en integratie in de achttiende eeuw (Goes, 2006) 495 pag., ill., foto's, krt., tab., bijl., lit. opg., reg., ISBN 90 76815232. In de achttiende eeuw kwamen twee groepen Salzburgse vluchtelingen naar Zeeland. In 1732 vestigden zich 59 vervolgde lutherse protestanten op Walcheren en in 1733 ongeveer 800 lutheranen in het Vrije van Sluis. Aandacht wordt onder meer geschonken aan de integratie, die in Sluis mislukte, en de Walcherse en West-Zeeuws-Vlaamse samenleving van rond 1730. De bijlagen bestaan voor een groot deel uit lijsten met Salzburgse immigranten. Dennis van Nieuwenhuizen, De bescherming van den Staat gaat boven het nakoomen der verdragen. De invloed van de buitenlandse politiek op de binnenlandse verhoudingen van de Republiek der Verenigde Nederlanden en de Provincie Zeeland voor en na de Vrede van Utrecht, in het bijzonder in de jaren 1713-1747 (Woerden, 2006) 74 pag., ill., foto's, ISBN 90-8539-488-0. Nieuwenhuizen heeft deze kleine studie in twee hoofdstukken opgedeeld waarin hij eerst de buitenlandse en vervolgens de binnenlandse politiek tijdens de Vrede van Utrecht tot aan het herstel van het stadhouderschap van 1747 behandelt. S.D. Post, Bernardus Smijtgelt, leven en werken (Kampen, 2006) 192 pag., ISBN 90-6140-963-2. Post scheef een handzame biografie over dominee Smijtegelt waarin op de eerste vijftig pagina's zijn leven in chronologische volgorde wordt behandeld. Hierna volgen hoofdstukken over zijn geloofsleer, preken en zijn plaats binnen de Nadere Reformatie. Het boek wordt afgesloten met een zeer beknopte literatuurlijst en een eveneens kort notenapparaat. Remco van Schellen, Vijftig jaar zenden en ontvangen. Biografie van de tv-toren Goes (Vlissingen, 2006) 264 pag., ill., foto's, krt., tek., lit. opg., ISBN 90-80789720. Van Schellen, medewerker van Omroep Zeeland, behandelt in dit boekje de geschiedenis van de Goese tv-toren, de technische toepassingen waarvoor deze wordt gebruikt, een stukje omroep- geschiedenis, de mensen die op de toren werkzaam zijn en afsluitend een blik op het toekomstige gebruik. Het geheel is rijkelijk voorzien van foto- en illustratiemateriaal. Wim Vaarzon Morel, Veere (S.L., 2006) 48 pag., foto's, ill., tek. Een uitgave ter gelegenheid van de 75ste verjaardag van Wim Vaarzon Morel "die tekeningen en grafiek bevat uit de periode 1947-1962, toen de Veerse haven nog een vissershaven was, de boeren met paarden werkten en de dijk bij Vrouwenpolder nog gedicht moest worden." Naast Wim Vaarzon Morel zelf schreef ook Ad Beenhakker een voorwoord. Tijdschriften Archief, mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 2005, 180 pag. Dit jaarboek van het Zeeuws genootschap is in zijn geheel gewijd aan de slavenhandel. Ruud Paesie opent met een uitgebreid artikel over de Zeeuwse smokkelhandel op West-Afrika tijdens het zeventiende- eeuwse handelsmonopolie van de Tweede West-Indische Compagnie, 1674-1700 in "Lorrendraaiers, enterlopers en octrooidieven". Jan Parmentier beschouwt de Zeeuwse slaven- en Guineahandel in Noord Zuid perspectief. L.J. Joosse geeft de visie van de Zeeuwse predikanten op slavernij en slavenhandel (1640-1740) weer en Sandrine de Wilde belicht de Europese visie op West-Afrikanen tijdens de zeventiende en achttiende eeuw. 237 jaar na plaatsing in de eerste jaargang van het Archief bezorgt W.W. Mijnhardt David Henri Gallandat en zijn "Noodige onderrichtingen" in facsimile druk. Nehalennia, bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Zeeuws Genootschap en de Zêêuwse Dialect Verênigieng, afl. 153, najaar 2006, bevat de eerste aflevering van een artikel over naoorlogse emigratie vanuit Zeeland door Enne Koops. Behalve de vaste rubrieken zijn er voorts bijdragen over streektaal- onderwerpen door Veronique De Tier, Rob C. van Leeuwen en het driemanschap Johan Goossen, Hans de Vos en Farid Rafatian. Stadsveste Vlissingen, tot het behoud van het historisch karakter van Vlissingen, jaargang 3, nr. 1, juli 2006. Stichting Stadsherstel Vlissingen en Stichting Vesting Vlissingen zijn vorig jaar een samenwerkingsverband aangegaan die onder meer tot uitdrukking komt in deze gezamenlijke uitgave voor leden en donateurs van beide stichtingen.In dit nummer onder andere een interessant artikel van Henk Licher over het terrein van de Koninklijke Scheldegroep (KSG) waarin een warm pleidooi wordt gehouden voor de inbreng van de sociaal-historische betekenis van dit terrein in de ruimtelijke planvorming. DOOR DJ. Dronkers Notities betreffende HET GESLACHT Dronkers I Dronkert OoRSPRON KELJJ K'. DRONCKAERTfs), Dronckert ELLEWOU! SB1IK IN DE ROMEINSE TIJD

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 25