agenda december 2006 Zeeuws Erfgoed december 2006 Licher identificeert verschillende thema's die essentieel zijn om de bijzondere historie hiervan een blijvende herinnering te geven in het ontwerp van het nieuwe stadsdeel. Daarnaast onder meer aandacht aan het Lunet Kenau Hasselaar en de renovatie van de panden Nieuwendijk 35-37-39. Westerheem, orgaan van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland, jaargang 55, no. 5, oktober 2006, is een themanummer gewijd aan het 50-jarig bestaan van de AWN-afdeling Zeeland. Henk Hendrikse en Leida Goldschmitz behandelen Zeeuwse zegelstempels en zegelringen, Jan J.B. Kuipers schrijft over de Noord-Bevelandse amateur- archeoloog Piet Zuijdweg (t 1979). Voormalig provinciaal archeoloog Jan Trimpe Burger en zijn assistent Bas Oele worden behandeld door Wim van Horssen. Andere bijdragen betreffen Ravestein (Martin van den Broeke en Dicky de Koning), Hannekenswerve (Arco Willeboordse), Walcherse gemeentelijke archeologie (Marion Burger). Arno van den Dorpel en Leida Goldschmitz schrijven over bijzondere vondsten. Zeeland, tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, jaargang 15, nr. 3, 2006, pag. 105-1. Dit themanummer is gewijd aan Zeeuwen en de risicovolle scheepvaart voorzien van een inleiding door Ivo van Loo. Ruud Paesie schreef 'de zaak Vlissings Welvaren' over een geruchtmakende opbrenging van een Vlissingse lorrendraaier. Johan Francke beschrijft de lotgevallen van de bemanning en de zilverschat van het Vlissingse smokkelschip de 'Jonge Jan' op de Venezolaanse kust in 1694. Roosanne Goudbeek behandelt de lotgevallen van de zestiende-eeuwse Vlissingse kapiteinsfamilie Schuijen en Arco Willeboordse neemt de West-Zeeuws-Vlaamse relaties met de Turks-Arabische wereld in de middeleeuwen en de nieuwe tijd onder de loep. Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland In Stad en Lande, historische bijdragen en mededelingen van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland (augustus 2006, nr. 116), een 'In Memoriam dr. C.M. van Hoorn (1909-2006)' door H. Uil. Naspeuringen naar leven en werk van de negentiende-eeuwse schilder Anthony J. Wansink werden verricht door L.S. van Duren-Wansink. Marietje Dijkstra-de Koning, vrijwilligster bij de Bruinisser musea, vertelt over haar werk en liefde voor het verleden en R. van Langeraad laat ons kennismaken met een spook in de kerk van Dreischor, een spook in de vorm van drijvende doodskisten. Uit eerbetoon aan de pastoor van zijn jeugd, Cornelis Stolk, schreef J. Bohl een lofdicht: 'Pastoor Stolk'. In het tijdschrift Schouwen-Duiveland (september 2006) lezen we over het verleden van de buurtschap Looperskapelle, dat met 49 inwoners behoort tot de kleinste plaatsjes op Schouwen-Duiveland. Mevrouw Wandel-Ringelberg vertelt over de stormramp in de nacht van 30 september op 1 oktober 1911, die vooral in Bruinisse veel schade veroorzaakte. Christiaan Cornelis Kannemans schilderde twee werken over de reddingsactie die tijdens een storm in 1852 dertien Italiaanse zeelieden het leven redde; een van die werken lijkt zoekgeraakt te zijn. Verder in dit nummer een artikel over tweede woningen en een ode aan de vroegere Commissaris van de Koningin jonkheer mr. A.F.C. de Casembroot. Sint-P hilipsland In de Cronicke van den lande van Philippuslandt (september 2006, nr. 2) schrijft A.L. Kort over gemeenteveld wachter Boogaard, in 1845 aangesteld op Sint-Philipsland. J.H.W. Vaders beschrijft de verschillende typen schrepels, met name de Fluplandse schrepel, een handig werktuig om te wieden. J. Kempeneers verslaat het bezoek van graaf Guillaume de Louvencourt-Poniatowski aan Anna Jacobapolder; zijn oom Prins Marie- André Poniatowski werd daar in 1945 dodelijk getroffen. Tholen De Nieuwsbrief wan de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen (september 2006, nr. 17) bevat voornamelijk huishoudelijke medede lingen. Walcheren In De Wete, het vier maal per jaar verschijnende blad van de Heemkundige Kring Walcheren (2006, nr. 3), wordt met pijn in het hart afscheid genomen van Leo Hollestelle als eindredacteur. Hollestelle geeft een overzicht van de werkwijze van de veldnamencommissie bij het samenstellen van de zes veldnamenboeken, waarvan het laatste deel in maart 2006 is verschenen. Daarna volgt een bewerking van de lezing die prof. dr. Magda Devos heeft gehouden bij de presentatie van het laatste deel van de reeks en waarin zij de motieven behandelt die een rol speelden bij de naamgeving van de verschillende percelen. Ook in het artikel van C.M. Bierens gaat het over namen, en wel Walcherse familiena men en voornamen. M. Jalink-Baas vertelt hoe zij met leden van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers in 1946 uit Groningen naar Middelburg kwam om te helpen met het schoonmaken van huizen die door de inundatie van het zeewater geleden hadden. C.J. Geldof schrijft over Abraham Gouka, een zeer actieve hoofd onderwijzer van een school op de hoek van de Lange Delft en de Sint-Janstraat. De school is gesloopt in 1883, tevens het sterfjaar van de onderwijzer. F.van den Driest beschrijft in zijn 'Vadertje' de armoede in Westkapelle in het midden van de negentiende eeuw. In dit nummer ook het jaarverslag 2005 en de notulen van de algemene ledenvergadering. In De Wete van oktober 2006 vinden we een artikel van J.C.J. van Schagen over 'Louwerse van 't Groentje'. J. Braat schrijft over de bedevaarten van rooms-katholieke verkenners- groepen naar Onze Lieve Vrouwe van den Polder, gehouden van 1948 tot 1962. 'Station Veere 284. Een strategische zeereddingspost in de periode 1946-1961' is van de hand van A.J. Minneboo. Het gaat over de kapitein van de Veerse reddingsboot M.C. Blankenheym, Jan Goud, die met zijn Veerse bemanning hulp bood aan schepen in nood. L. Cornelisse haalt herinneringen op aan de concer ten die in de jaren dertig van de vorige eeuw gegeven werden in de muziektent op het Molenwater. In 'Vadertje' van F. van den Driest wordt over de armoede in Arnemuiden verhaald, die na 1945 pas voorgoed achter de rug was. A.L. Kort schrijft ook over armoede, nu van de Walcherse veldwachters. J.H. Midavaine bespreekt twee dierenkwellers in Gapinge en P. Blom doet een oproep aan de lezers om ten behoeve van een maritieme tentoonstelling in 2007 inlichtingen te verstrekken over Engel Hoogerheyden en Jacob Schwartzenbach en hun werk. Arneklanken, kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden (september 2006, nr. 3) opent met een verhaal over een dagje varen door G. de Nooijer, waarna L. van Belzen het avontuur beschrijft van de VLI 15, een vissersschip dat in WO I naar Calais werd gesleept. J. Adriaanse brengt ons WO II in herinnering. P. Feij vertelt over Arnemuiden in de tijd waarin Willem van Oranje werd vermoord en A.L. Kort behandelt de Arnemuidse veldwachters in de negentiende eeuw. De kerkenraads- notulen van 1587 en 1588 krijgen we voorgeschoteld door A.H.G. Verouden, die ook opmerkelijke gebeurtenissen rondom Claes Sael de Oude uit de doeken doet, de man die in de zeventiende eeuw vooral predikanten het leven zuur maakte. Over ds. W.L. Tukker, die na zijn emeritaat in 1974 bijstand verleende onder andere in Arnemuiden, gaat het artikel van G.J. Wondergem. Het Polderhuis Blad, informatieblad over Westkapelle (september 2006, nr. 32), meldt de 25.000ste bezoeker en geeft reacties uit het gastenboek. Er is een verhaal van J. Kaland: 'Onderan d'n diek'. Ook bericht over een permanente tentoonstelling in het Polderhuis over de zwakke schakels in de zeewering en bijzondere nieuwe aanwinsten, waaronder een prachtige kaart van Commies Koole, gekregen van de familie Gideonse. In Den Spiegel, tijdschrift van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeeentearchief Vlissingen (oktober 2006, nr. 4), een verhaal door J. Hintzen over het dieselmotorschip Baloeran: bouw, Indië-reizen, ondergang en postzegels met de Baloeran. W. Hofman vestigt de aandacht op boeken waar Vlissingen een rol in speelt en A. Verdonk- Rodenhuis geeft een samenvatting van de lezing die door Axel Buyse is gehouden met de titel Zeeland door Vlaamse bril'. De Bevelanden De Spuije, tijdschrift van de Heemkundige Kring De Bevelanden en de Vereniging Vrienden van het Historisch Museum De Bevelanden (zomer 2006, nr. 68), begint met een artikel van G.J. Lepoeter over dominee Hermanus van Toll, die in de achttiende eeuw voor onrust in Baarland zorgde. C. de Vries vertelt over Völckerdorp, vlak bij de Brabantse grens, genoemd naar de bouwer van het dorp, H.G.J. Völcker van Soelen. Daarna verslaat dezelfde auteur een fietstocht onder leiding van A. Beenhakker in de buurt van Kwadendamme. G. Heerebout verzorgt een 'In memoriam Adriaan Jan Blok'. In dit nummer stelt de nieuwe museumdirecteur Hans Oomen zich voor, sinds juli 2006 de opvolger van G. Heerebout. Verder berichten over een smokkelaar in Hoedekenskerke, de Stichting Behoud Hoogaars en de AWN-afdeling Zeeland. Zeeuws-Vlaanderen Het Bulletin van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten (2006, nr. 2) bevat veel huishoudelijke mededelingen. P.W. Stuij schrijft over de aanleg van de Zwartenhoekse zeesluis, bij de Franse inval in 1794 ingeschakeld voor de verdediging van Zeeuws-Vlaanderen. Er zijn plannen om dit erfgoed te conserveren. In de Nieuwsbrief wan de Heemkundige Vereniging Terneuzen (2006, nr. 59) wordt in vogelvlucht verteld over honderd jaar 'Woninginrichting Van 't Hoff' in Hoek. Daarna genealogische wetenswaardigheden over de familie De Doelder. Naar aanleiding van de kaart op de cover van de vernieuwde Nieuwsbrief schrijft E. Hamelink een artikel waarin hij ingaat op de tekening van de oude vesting van 'Ter Neuse', gemaakt door Merian aan het eind van de zestiende

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 26