Wat u van Zeeuws Erfgoed vindt DIALECT IN EN OP DE PERS ACTIVITEITEN EXPOSITIES www.scez.nl Zeeuws Erfgoed december 2006 Achter de dune Frans van der Heijde, voorzitter van de Verhalenkring Midden-Zeeland die in het 'Buitengebied' van de PZC dialectverhaaltjes schrijft, bundelde een dertigtal verhalen in Achter de dune. Frans woont in Zoutelande en komt oorspronkelijk uit Biggekerke. Zijn Walcherse verhalen zijn kort, vlot te lezen en hebben een humoristische inslag. Het boekje kost 7,50 en is te koop in elke boekhandel op Walcheren en de Bevelanden (ISBN 90-808103-3-9; uitgever: Stichting 't Kerkje van Ellesdiek/Verhalenkring Midden-Zeeland). U kunt ook informatie opvragen bij Frans van der Heijde zelf: 0118-563312. Job in 't Zeêuws Op 21 oktober op de dialectendag in De Vroone in Kapelle bracht Hans de Vos een complete Zeeuwse vertaling van het beroemde bijbelboek Job mee die de dag tevoren officieel gepresenteerd was. Hij overhandigde het eerste exemplaar daar aan de consulent streektalen. Job is één van de boeken van de zogenaamde 'wijsheids-literatuur' en dit boek zit dan ook boordevol met Zeeuwse (en meer algemene) wijsheid in prachtig poëtisch Zeeuws. Hans wil van het boek Job in 't Zeêuws een hoorspel maken, en zoekt Zeeuwssprekenden uit verschillende regio's om aan dit project mee te werken. Hebt u zin om mee te doen, neem dan contact met hem op. Het boek is te bestellen bij Hans de Vos: (gegevens nog toevoegen) Misjes te kus en te keur Misjes te kus en te keur is de titel van het uit het Nederlands vertaalde boek Meisjes om te zoenen. Engel Reinhoudt heeft dit prentenboek over een prins, een kikker, die een meisje zoekt, vertaald. De verlegen prins durft geen meisje te vragen en zijn kamenier helpt hem door alle meisjes uit te nodigen naar het paleis te komen waar ze zich aan hem kunnen voorstellen. Natuurlijk komt de prins tot een keuze, maar wie hij kiest of wat hij doet verklappen wij niet. Het is een prachtig prentenboek dat al in vele talen is vertaald. De Zeeuwse uitgave is speciaal en misschien een leuk cadeau voor onder de kerstboom. De uitgave kost 15,95 (ISBN 90-5637-906-2; Nederlandse tekst: Maracke Rinck; tekeningen: Martijn van der Linden; uitgeverij Lemniscaat/Het Paard van Troje, Goes). en een cd De Zeeuwse dialectvereniging heeft haar cd van het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten een beetje proberen aan te passen aan de huidige tijd, door de strenge beveiliging die erop zat weg te laten. We hopen dat deze cd een groot succes kent; het zoeken gaat steeds gemakkelijker. Meer inlichtin gen bij Rinus Willemsen, Boterzandestraat 15, 4521 AS Biervliet, 0115-481521, rinus@rinuswillemsen. tmfweb. nl en op tv: De Zeeuw van Vlaanderen In de 'Zeeuw van Vlaanderen', te zien bij Omroep Zeeland op zaterdag, is een nieuwe rubriek 'Hoatgoanjoat'. Daarin komen voor West-Vlaanderen prof. dr. Magda Devos, voor Oost- Vlaanderen prof. dr. Jacques Van Keymeulen en voor Zeeland de consulent streektalen Veronique De Tier aan bod, om gedurende vijftien weken elk een woord uit onze regio nader toe te lichten. Het eerste Zeeuwse woord dat behandeld is was de platte zeug, later volgen nog enkele andere. en op internet: Wikipedia Vanaf 1 oktober kunt u de Zeêuwse Wikipedia raadplegen op http://zea. wikipedia. org/wiki/Main_Page Daar vindt u dan de volgende begintekst: "Jaet, j'eit 't goed gezieë, ier oort 'n afdeêlienge van Wikipedia, de vrieë encyclopedie die-a iedereêne kan bewarke, in 't Zeêuws opgezet. 't Eit d'r maendelang om ge'angen oft 'n d'r wè komme zou, mae sins 1 oktober 2006 staet de eêrste Zeêuwse encyclopedie uut de geschiedenisse toch online. M'èn op dit moment 34 artikels." 15 december 20ste Historische Studiedag Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, 13.30 uur. Thema: Michiel de Ruyter. Werkgroep Historie en Archeologie (Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen) en SCEZ. Info: SCEZ, Aad de Klerk, 0118-670870. Aanmelding: WHA, Filips de Goedebaan 11, 4386 CT, Vlissingen; WHA@zeelandnet.nl (o.v.v. naam, volledige adresgegevens en aantal deelnemers); kosten 12,50 p.p., postbanknummer 3719924 t.n.v. WHA, Vlissingen. 14 februari Lezing Heemkundige Kring Walcheren Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, 20.00 uur. Info: hkwalcheren.nl 21 maart Lezing Heemkundige Kring Walcheren Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, 20.00 uur. Info: hkwalcheren.nl 25 april Jaarvergadering Heemkundige Kring Walcheren Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, 20.00 uur. Info: hkwalcheren.nl 12 mei ZAAD Zeeuwse Amateur-Archeologen Dag Voor exposities gedurende het winterseizoen verwijzen wij u deze keer naar de actuele tentoonstellingsagenda op onze website: Voor de redactie van Zeeuws Erfgoed is het interessant te weten of de ingeslagen weg optimaal gewaardeerd wordt. Afgelopen zomer hebt u daarom de gelegenheid gehad om uw mening over deze nieuwsbrief te geven. En met 375 reacties, hetgeen neerkomt op een score van 8,8%, hebt u dat ook ruimschoots gedaan. Uw opmerkingen zijn vooral zeer herkenbaar, maar ook onverwacht verrassend: allen hartelijk bedankt hiervoor! Na vijf jaargangen is Zeeuws Erfgoed uitgegroeid tot een goed gewaardeerd blad met landelijk een bereik van ruim 4.350 adressen. Het aantal abonnementen neemt jaarlijks zelfs toe met zo'n honderd adressen, waaruit blijkt dat er een toenemende belangstelling is voor het blad. Met het lezersonderzoek wilden wij erachter komen of de nieuwsbrief in zijn huidige vorm voldoet aan uw behoeften, wie u bent, wat uw wensen zijn en wat volgens u beter kan. Want ook na vijf jaar ontwikkeling en bijstelling blijft de redactie op vernieuwing aankoersen en zijn wij van mening dat dit slechts kan indien wij weten wat u van de nieuwsbrief vindt. Uit het onderzoek kwam onder meer naar voren dat de gemiddelde Zeeuws Erfgoed-lezer: elke aflevering leest (92%) - velen zelfs elke letter (51%) -, frequent de agenda raadpleegt (57%) en elke nieuwsbrief bewaart (59%); de gekozen onderwerpen goed waardeert (34%), deze actueel genoeg vindt (51%) en een duidelijk beeld heeft van de SCEZ (57%); vooral geïnteresseerd is in archeologie (36%), geschiedbeoefening (37%), monumentenzorg en museale onderwerpen (beide 30%), een groeiende interesse toont voor streektalen en de mens achter het erfgoed; positief staat tegenover een artikelgewijze opbouw (83%), juist niet de voorkeur hieraan geeft (5%); de paginaopmaak als overzichtelijk beschouwt (51%), deze soms wat rustiger zou mogen (5%), de tekst over een gekleurde achtergrond als lastig leesbaar ervaart (3%), het lettertype als te klein ondervindt (6%); de werkveldindeling plezierig vindt (65%), dit soms als minder prettig ervaart (5%), dit incidenteel zelfs overbodig vindt; makkelijk door de tekst heen leest (64%), droge beleidsmatige teksten bondiger uitgedrukt wilt zien (1%); ruim tevreden is over de beperkte kleursamenstelling van de nieuwsbrief (42%), duidelijk voorkeur geeft aan full colour (56%), maar ook de charme van oude zwart-wit foto's benadrukt (1%); verder de omslagfoto's als fraai betitelt (1%), soms het beeldmateriaal te veel en te klein noemt (0,5%), minder tekst en meer foto's van voorwerpen en vroegere tijden prefereert (2%); op eigen verzoek abonnee is geworden, al dan niet getipt door familie of werkgever (20%), 'opvolglezer' van een eerdere nieuwsbrief is (29%), Zeeuws Erfgoed ontvangt als abonnee van de monumentenwacht of deze vanuit beroepsmatig oogpunt leest (beide 6%), zich via het Zeeuws Archief heeft aangemeld (19%); heemkundige bladen leest (48%), daarnaast ook andere tijdschriften doorneemt (22%), bijvoorbeeld het Zeeuws Tijdschrift (17%), Nehalennia (14%) en Zeeland (13%); tussen de 51-67 jaar is (44%) waarvan een klein deel (6%) werkzaam is in de erfgoedsector en eenvijfde als vrijwilliger werkt, voorts 68 jaar en ouder is (36%) waarvan eenvijfde in de vrijwilligerswereld actief is; verder tussen de 36-50 jaar is (16%) waarvan eenvijfde in de beroepssector werkt, een kwart vrijwillig en 10% een culturele opleiding volgt, daarna tussen de 21-35 jaar is (4%) waarvan - samen met één 15-20-jarige - eenderde een cultureel beroep uitoefent, een kwart deel vrijwilliger is en een kwart scholing volgt; de inhoud met het cijfer 8 waardeert, de vormgeving met een 7,8.

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 27