SCEZpresse KORTelings aanstelling personeel Druk bezocht boerderijensymposium ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Een belangrijke taak van de SCEZ is om te informeren over actualiteiten en ontwikkelingen op het gebied van het Zeeuwse erfgoed. Het blad Zeeuws Erfgoed, de nieuwsbrief van de SCEZ, is daarvoor een belangrijk medium. Vier keer per jaar wordt informatie verschaft over tal van onderwerpen. Omdat Zeeuws Erfgoed gezamenlijk wordt verzonden met de Nieuwsbrief van het Zeeuws Archief, wordt de lezer breed geïnfor meerd. Maar wat vindt de lezer, wat vindt u nu van Zeeuws Erfgoed? Moet het blad blijven zoals het is, of valt er nog wat te verbeteren? Een abonnement op Zeeuws Erfgoed is gratis. Moet dat zo blijven en is dat wel verantwoord, gezien de investering in tijd en geld? Lees meer over de resultaten van het lezersonderzoek en de consequenties die de SCEZ hieruit trekt, elders in het blad. Ook voor het komende jaar geldt dat de SCEZ onverminderd en met volle kracht zal werken aan 'Zicht op Erfgoed!'. Het is het inspirerende motto dat de SCEZ zich voor de huidige beleidsperiode, tot en met 2008, heeft gekozen. Van de vele projecten en activiteiten die volgend jaar worden uitgevoerd noem ik er hier twee in het bijzonder. Omdat ze zo mooi aansluiten bij het motto en u er meer over kunt lezen in deze Zeeuws Erfgoed. In 2007 gaat een grootschalig registratieproject van start om de achter standen in de registratie van museumcollecties aan te pakken. Dit project voorziet onder meer in scholing en begeleiding van museummedewerkers en het beschikbaar stellen van automatiseringssoftware. In samenhang daarmee wordt een digitale database ontwikkeld waardoor de Zeeuwse museumcollecties eenvoudig te doorzoeken zijn. En natuurlijk zal deze database worden ondergebracht in het webportaal geschiedeniszeeland.nl Iedereen kan zodoende profijt hebben van deze bijzondere schatten! Een ander project, 'Plan je eigen ruimte', krijgt volgend jaar een verdere verspreiding in Zeeland. Vanaf januari pakken enkele scholen voor voort gezet onderwijs op Walcheren dit boeiende project op. Leerlingen kunnen aan de slag met de herinrichting van hun eigen omgeving, al dan niet gebaseerd op bestaande bestemmingsplannen. De website van het project pjer.nl) zal verder worden gevuld met gegevens over de Walcherse en de Zeeuws-Vlaamse dorpen. Bestuur en medewerkers van de SCEZ wensen u goede dagen en een bijzonder voorspoedig 2007. Wim Scholten, directeur Het symposium 'Behoud van Zeeuwse boerderijen tussen de regels door' van 1 november is succesvol verlopen. De negentig mensen die aanwezig waren hebben geluisterd naar boeiende en soms ook prikkelende inleidingen. Wat dacht u bijvoorbeeld van uitspraken als "Zeeland mag niet verrommelen" (Jan van de Voorde, plaatsvervangend directeur Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten), "Zeeland kent geen urgentie-gevoel voor oude boerderijen" (Harry van Waveren, gedeputeerde voor cultuur) en "Aan nieuwe ontwikkelingen voor cultuur historische waardevolle boerderijen moet de meeste beleidsruimte worden gegeven" (Adri Roosendaal, wethouder landbouw gemeente Sluis)? In de stamtafeldiscussies in het tweede gedeelte van het symposium is hierover verder gesproken. Ambtenaren, vertegenwoordigers van natuur- en landschaps organisaties en van erfgoedorganisaties, eigenaren van boerderijen en betrokken particulieren kwamen in de discussies met opmerkelijke zaken en goede ideeën. SCEZ en Boerderijenstichting Zeeland werken aan verslaglegging van het symposium en verdere vervolgacties. Meer informatie: Jacquelien Pleijte, ja.pleijte@scez.nl Nathalie van Jole, Geen onbekend gezicht binnen het werkveld archeologie: Nathalie van Jole, voorheen beter bekend als Nathalie de Visser (1973). Per 1 september is zij bij de SCEZ in een nieuwe functie getreden: adviseur gemeentelijke archeologie. Dit doet zij voor gemeenten in Zeeland die geen eigen archeoloog in dienst hebben. Voor deze vorm van betaalde dienst verlening sluiten gemeenten een abonnement af bij de SCEZ. De werkzaamheden van Nathalie bestaan grotendeels uit het uitbrengen van advies inzake wel of geen archeologisch onderzoek bij planvorming in gemeenten, het beoordelen en goedkeuren van archeologische rapportages en Programma's van Eisen die voortkomen uit archeologische onderzoeken, het bezoeken van opgravingen en het begeleiden van gemeenten Een van de stamtafeldiscussies van het symposium 'Behoud van Zeeuwse boerderijen tussen de regels' door werd gehouden in de Statenzaal. Gedeputeerde Harry van Waveren deze keer in de rol van discussieleider. bij offertes en archeologische verwachtings- en beleidsadvieskaarten. Van 1 september 2003 tot 1 juni 2006 is Nathalie via de Provincie Zeeland bij de SCEZ werkzaam geweest als projectarcheoloog voor de actualisering van de Archeologische Monumentenkaart (AMK) van Zeeland. Het AMK-project is op 1 juni 2006 succesvol opgeleverd. In het afgelopen jaar heeft Nathalie zich bij de SCEZ ook beziggehouden met advisering en dienstverlening aan de Zeeuwse gemeenten, ter ondersteuning van de provinciaal archeoloog. Nathalie studeerde kunstwetenschappen en archeologie, met name provinciaal-Romeinse archeologie, aan de Universiteit van Gent. Zij werkte daarna voor archeologische bedrijven als SOB Research en RAAP BV. Zeeuws Erfg°ed 3 december 2006/04

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 3