ARCHEOLOGIE ERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Vuurstenen afslag uit de steentijd, op het strand van de Kaloot bij Borssele gevonden door A. Confurius. Eén van de vondsten uit de Ridderstraat te Sluis: een loodtinnen pelgrimsinsigne van Sint-Servatius met draak, kromstaf en sleutel (datering circa 1350-1400). Deze afbeelding is ontleend aan het te Maastricht meest vereerde Servatiusbeeld, dat nog altijd in de Maastrichtse Servaaskerk staat (foto J.P. Schoutens). Op pad met de wichelroede Vondsten uit Eversdijk Op 25 september deed de SCEZ archeologische waarnemingen te Eversdijk, na een vondstmelding van mevrouw G. de Koeijer. Zij had op een braakliggend terrein langs de Noordhoeksewegeling direct ten noorden van het laatmiddeleeuwse kerkhof (tevens locatie van de laatmiddeleeuwse kerk of kapel) een grote hoeveelheid aardewerkscherven en wat baksteenpuin aan de oppervlakte verzameld. Na bestudering bleken de scherven te dateren uit de twaalfde tot en met de twintigste eeuw. Het waren fragmenten van rood- en grijsbakkend aardewerk, steengoed en Pingsdorf- /Paffrathaardewerk. Onder het vondstmateriaal bevonden zich ook enkele twintigste-eeuwse medicijnflesjes. Het baksteenpuin dateert uit de periode vijftiende zeventiende/achttiende eeuw. Mogelijk was er in genoemde periode bewoning ter plaatse. Waarschijnlijker is het dat grond van elders met daarin het vondstmateriaal in een recent verleden over het perceel is uitgereden om diepere delen te dempen. Het archeologisch adviesbureau RAAP uit Amsterdam heeft in 2005 namelijk geen concrete aanwijzingen voor bewoning aangetroffen in het onderzoeksgebied. Mevrouw De Koeijer heeft een schetstekening gemaakt, waarop zij de vermoedelijke contouren van de kerk en/of kerkhofmuur op het kerkhof heeft aangegeven. Deze had zij ontdekt met behulp van een wichelroede. De mogelijke muurresten bevinden zich in het noordelijke deel van het kerkhof. Steentijdvondst van De Kaloot De heer A. Confurius uit Arnemuiden meldde de vondst van een vuurstenen afslag uit de steentijd, afkomstig van het strand van de Kaloot bij Borssele. De afslag met een lengte van 5,6 cm vertoonde gebruiksretouche en een zwart glanspatina. De datering is niet bekend, omdat het voorwerp niet in zijn oorspronkelijke context is aangetroffen. Walcheren Romeins en ijzertijdaardewerk uit Serooskerke, Kleine Putweg Mevrouw A. Louwerse uit Serooskerke meldde deze zomer de vondst van een groot aantal aardewerkfragmenten. Bij het uitbaggeren van de bodem van de watergang Oranjezonsprink door het Waterschap Zeeuwse Eilanden waren deze met de bagger langs de sloot neergelegd. Nader onderzoek bracht aan het licht dat de vondsten afkomstig zijn van een terrein waar in 1970 door de AWN in het slootprofiel al Romeinse sporen zijn vastgelegd en dat daarom al op de Archeologische Monumenten Kaart (AMK) van Zeeland staat. De nieuwe vondsten geven wel wat meer informatie. Zo zijn er een tweetal fragmenten handgevormd aardewerk die in de late ijzertijd zijn te plaatsen. Het overige materiaal is Romeins importaarde werk, vrijwel uitsluitend te dateren in de derde eeuw na Chr. Opmerkelijk zijn twee fragmenten van bekers, geproduceerd in het Duitse Rijnland. De terra sigillata- beker (zie volgende kolom, links op foto) is van een vrij zeldzaam voorkomende vorm, de geverniste zwarte beker (foto, rechts) is een prachtig pottenbakkersproduct van hoge kwaliteit. De vondsten tonen aan dat de vindplaats nederzettingsresten bevat die in een langere periode kunnen worden gedateerd dan tot nu toe werd aangenomen. Serooskerke, Kleine Putweg: twee fragmenten van Romeins drinkgerei van hoge kwaliteit. Romeinse vindplaats langs de Oude Veerseweg Op 6 september verrichtte de SCEZ een archeologisch booronderzoek bij een vindplaats uit de Romeinse tijd langs de Oude Veerseweg tussen Middelburg en Veere, waar in opdracht van de Provincie Zeeland natuur ontwikkeling plaatsvindt. Aanleiding tot het onderzoek was een vondstmelding van Romeins aardewerk (datering eerste helft tweede eeuw) door AWN-lid de heer S. Bostelaar. Doel was om de contouren en gaafheid van de vindplaats vast te stellen met het oog op eventuele plaatsing op de Archeologische Monumentenkaart van Zeeland. Uit het onderzoek bleek dat weliswaar archeologische resten in situ voorkomen, maar dat de vindplaats deels is verstoord door moernering. Op vier andere locaties in hetzelfde gebied zijn direct onder de graszoden Romeinse aardewerkscherven aangetroffen. Ook deze vindplaatsen bleken te zijn verstoord door moernering. Zeeuws-Vlaanderen Vondsten uit de Ridderstraat, Sluis De heer J.P. Schoutens uit Retranchement meldde de vondst van diverse laatmiddeleeuwse metalen en leren voorwerpen, aangetroffen in de Ridderstraat te Sluis tijdens rioleringswerkzaamheden (zie foto hieronder). Zeeuws Erfgoed 6 december

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 6