Over gekrompen dorpen in de gemeente Veere J Krommenhoeke Zeeuws Erfgoed december 2oo6/04 Het zijn er - op het grondgebied van de gemeente Veere - welgeteld tien: zogenoemde gekrompen dorpen. Dan gaat het om nederzettingen zoals Boudewijnskerke en Mariekerke die in de loop der tijd zijn gekrompen van kerkdorpen tot gehuchten zonder-kerk. In opdracht van de gemeente Veere heeft de SCEZ samen met de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) in het voorbije jaar onderzoek gedaan naar deze heel kleine kerntjes. Dat heeft inmiddels geresulteerd in een op 4 september aan gedeputeerde Harry van Waveren gepresenteerd publieksboekje: Van Boudewijnskerke tot Zanddijk. Over tien gekrompen dorpen in de gemeente Veere, geschreven door Aad de Klerk. Het rijk geïllustreerde, 28 pagina's tellende boekje is te koop aan de publieksbalie van de gemeente Veere in Domburg (telefoon 0118-555444). Het onderzoek leverde ook een rapport met beleidsaanbevelingen op. Van Boudewijnskerke tot Zanddijk Over tien gekrompen dorpen in de gemeente ye'ere Eerst iets over de boeiende, maar veelal vergeten geschiedenis zoals die in het boekje aan bod komt. Centraal daarin staan de lotgevallen van de dorpen - toen nog kerkdorpen - in de beginjaren van de Tachtigjarige Oorlog, 1572-1574. Zoveel dorpen - en in het bijzonder hun kerkgebouwen - werden toen verwoest, dat er vervolgens noch bij de dorpelingen noch bij de gewestelijke overheid in Middelburg voldoende geld was om alle geruïneerde kerken te herstellen. Dat betekende op de ene plaats: herbouw van de kerk waardoor het hart van het dorp intact bleef en waardoor ook de bewoners bleven. En op andere plaatsen: afbraak van de kerkruïne met als gevolg dat de (meeste) bewoners vertrokken naar een dorp-mét-kerk. Het was het begin van schaalvergroting. Op den duur verdwenen de gekrompen, leeggelopen dorpen figuurlijk van de kaart, want ook goeddeels uit het gemeenschappelijk geheugen. Ze werden voor een deel ook letterlijk van de kaart geveegd, want hun naam verdween in veel gevallen van de plaatsnaamborden. Pas recent is daar enige verandering in gekomen. Het onderzoek door SCEZ en SLZ resulteerde ook in een rapport met aanbevelingen. Daaronder niét de aanbeveling om de gehuchten weer uit te breiden tot echte dorpen, iets wat in de jaren zestig van de vorige eeuw het plan is geweest met Hoogelande. Wel wordt geadviseerd om de gekrompen dorpen op Walcheren als één geheel te beschouwen en ze via fiets- en wandelroutes te koppelen. Plaatsnaamborden mét toelichting kunnen de bezoeker attenderen op de bijzondere geschiedenis van de gehuchten. Hun 'centrum' in de vorm van het kerkhof zou op de een of andere manier weer zichtbaar gemaakt, geaccentueerd kunnen worden. Per dorp worden ook specifieke aanbevelingen gedaan. Zo zou in Poppekerke, waar werkelijk niets meer over is van vroeger, een 'groene tunnel' van beplanting ter plekke van het verdwenen dorp de herinnering levend kunnen houden. In Sint-Janskerke lenen herinneringen aan de vroegere tramlijn zich voor enige accentuering. En Hoogelande, met sinds 1965 weer een kapel, zou als centraal informatiepunt voor de gekrompen dorpen kunnen fungeren. Het is nu aan de gemeente Veere om 'iets' met de aanbevelingen te doen. En het is te hopen dat andere gemeenten dit Veerse voorbeeld volgen: gekrompen dorpen zijn er namelijk niet alleen in Veere! Krommenhoeke met de vliedberg. Zanddijk op het Panorama van Walcheren uit circa 1550.

Zeeuws Erfgoed | 2006 | | pagina 7