Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent l^AN 6 DIG RONDJE www. heemkundigekringsasvangent. nl Ontstaan De Heemkundige Kring Sas van Gent werd opgericht in 1967. De eerste envelop - voorloper van de latere kroniek - verscheen een jaar later. In datzelfde jaar had op 26 januari de eerste jaarvergadering plaats in 'Sint Albert'. Hoewel de notariële akte van oprichting is gepasseerd op 17 maart 1969, viert de kring toch nu, in 2007, haar 40-jarig bestaan. De heren dr. F. Puylaert, R. Slock, E. Sarneel, J. de Bruyn, P. Fruytier, Fr. Stevens, R. Hoefmans, R. de la Ruelle en P. Martens vormden het eerste bestuur. De heren P.A. Neeteson, P. Stofferis en A. Voermans én de enige vrouw, mevrouw L. van Driel-Bootsgezel, behoren tot de oprichters die niet in het bestuur zitting namen. De oprichters waren van mening dat er teveel uitingen van de Sasse geschiedenis verloren waren gegaan en dreigden te gaan. Door de komst van de industrie eind negentiende eeuw, begin twintigste eeuw was Sas van Gent de identiteit van eens zo machtige en prachtige vesting verloren. Na doorsnijding daarvan door vele kanaalarmen was er van de vesting niets meer over. Dat stak vele Sassenaren en daarom werd besloten dat het culturele erfgoed moest worden vastgelegd. Dat gebeurde in jaarlijkse enveloppen voor de leden, de latere kronieken. De eerste ledenwerving was een groot succes: in korte tijd konden honderd leden worden genoteerd. In het tweede jaar waren dat er al 258. Een van de eerste lezingen - waarvan er tegenwoordig minimaal zes per jaar worden georganiseerd - betrof de kanaalwerken. Ter gelegenheid van de officiële opening van het kanaal in 1968 hield in dat jaar Ir. Van Toor van Rijkswaterstaat een lezing met dia's over dat onderwerp. Doel De doelstelling werd vastgelegd in negen punten: het bekend maken van de geschiedenis van Sas van Gent, het verzamelen van foto's en kaarten, het doen uitgeven van deze, het oprichten van expositieruimte dan wel musea, het verwerven van historische stukken, het periodiek toezenden van een verslag aan de leden, het registreren van actuele zaken in en rond Sas van Gent, het bevorderen van een geschiedkundige uitgave over Sas van Gent en zich actief bezig houden met de leefbaarheid in Sas van Gent. Dit alles wordt door de stichting nog steeds beoefend, zowel in geschrift als daad. Enkele recente voorbeelden illustreren dit. Zo heeft de stichting meegewerkt aan de realisatie van de promenade en het behoud van de oude sluis. De geschiedenis van Sas van Gent is vastgelegd in beeldpanelen van glas, zoals te zien op de Kleine Markt (zie foto). Een oude Oostenrijkse grenspaal is op het Keizer fy/% Karelplein geplaatst. De onderaardse gangen worden opengehouden en het industrieel museum wordt bemand. Daarvoor is een aparte Werkgroep Industrieel Museum opgericht die alle activiteiten begeleidt. De actie 'Kom over de brug' resulteerde in het plaatsen van het ophaal bruggetje over de eerste oude kanaalarm. Ook werd er in het verleden strijd geleverd voor het behoud van natuur; denk maar aan de grens overschrijdende actie rond de Canisvliet. De heemkundige kring kent een Werkgroep Canisvliet die zorgt voor inventarisatie van de flora en fauna in dit gebied. De genoemde werk groepen rapporteren aan het dagelijks bestuur van de stichting. Activiteiten De kring geeft eenmaal per jaar een kroniek uit voor haar donateurs. Jaarlijks worden lezingen gehouden over uiteenlopende aspecten van de geschiedenis van Sas van Gent en omgeving. Ook worden er elk jaar twee excursies georganiseerd in Nederland of België. Veel vrijwilligers houden het industrieel museum en de onderaardse gangen - elke dinsdag in de periode mei tot augustus - open. Samenwerking met de andere heemkundige organisaties uit zich in de tweejaarlijkse Keuredag van de Vier Ambachten. Ook is een uitgebreide website beschikbaar: Informatie en lidmaatschap Het donateurschap bedraagt €15 per jaar. Aanmelden kan via: Poeldijk 27, 4551 GV Sas van Gent of via de website. De geschiedenis van Sas van Gent vastgelegd in beeldpanelen op de Kleine Markt. Zeeuws Erfgoed 15 maart 2007/01 GESCHIEDBEOEFENING

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 15