I Beeldbank Zeeland vernieuwd www. zeeuwsebibliotheek. nl BEELDBANK ZEELAND Lezersreacties op 'Wapperende vlag' In het Zeeuws Documentatiecentrum van de Zeeuwse Bibliotheek zijn alle foto's, ansichtkaarten, affiches, kaarten en prenten al enige jaren gedigitaliseerd. De voordelen hiervan zijn dat er geen vermissingen of beschadigingen meer voorkomen en bovendien zijn de zoekmogelijkheden toegenomen. De 'Beeldbank Zeeland' is te vinden op de website van de Zeeuwse Bibliotheek: Sinds kort is deze beeldbank aangepast aan de moderne eisen van de internetgebruiker en in een geheel nieuwe omgeving geplaatst. Alles is een stuk duidelijker te doorzoeken en ook kunnen meerdere zoekopties (prenten en foto's samen bijvoorbeeld) tegelijk worden bekeken. Naast de affiches kan nu ook in de prenten- en tekeningencollectie worden gezocht. Tevens kunnen bezoekers zelf direct commentaar geven op de bijschriften van de foto's. Omdat er zoveel duizenden foto's in de beeldbank zitten is niet van alle afbeeldingen exact bekend wie of wat er op staat. Aanvullingen zijn dus welkom. Indien u kiest voor een geografisch begrip (bijvoorbeeld Goes of Westerschelde) of een onderwerp (bijvoorbeeld 'boerderijen' of 'scheepvaart') en daarbij de optie 'alleen afbeeldingen met ontbrekende gegevens' aanvinkt, krijgt u alle foto's waarvan niet helemaal zeker is wat er op staat. Komt het u bekend voor? Dan kunt u uw bevindingen aan de beeldbank doorgeven. Foto's die u mooi vindt kunnen worden bijbesteld en worden voor u in een hoge resolutie afgedrukt. Voor instellingen en boekpublicaties worden ook digitale opnames geleverd. Bestellingen kunnen door het bekende winkelwagentje direct via internet worden geplaatst en betaald. Voor meer informatie kunt u de website bekijken, iwuw.zeeuwsebibliotheek. nl of contact opnemen met het Zeeuws Documentatiecentrum, telefoon 0118-654285, e-mail beeldbank@zeeuwsebibliotheek. nl archieven van de woormsige PZEM en v'<Vu! dia w. 1991 mrgtten voor (te eteWüclfèis- en dnrfcwatewooalenlng in zeeland. Oeie srcnewn ïifi opgenomen m (te seeWber.b zeeland Bekikde beelden van dil thema In het vorige nummer van Zeeuws Erfgoed kon u lezen over een vondst door de monumentenwacht van een metalen vlag op een kerkzolder in Zeeuws-Vlaanderen. Omdat herkomst en gebruik de redactie onbekend waren, liet zij dit open. Diverse lezers reageerden op het stuk van Wim Jakobsen. De heer J. Passenier uit Serooskerke (W) wist te vertellen dat de vlag dateert uit de tijd van de Eerste Wereldoorlog, 1914-1918, en dat deze geplaatst werd op kerktorens om aan te geven dat Nederland neutraal grondgebied was. "Tegen het gebruik voor langere tijd in weer en wind was het vlaggendoek van destijds niet bestand. Daarom gebruikte men een metalen exemplaar op de kerk van Serooskerke. Er kwamen ook klachten van omwonenden omdat de vlag hen uit hun slaap hield. Bij de minste of geringste windvlaag begon de vlag te piepen", aldus de heer Passenier. Een tweede, gelijksoortige reactie kwam van de heer J. van Goudswaard uit Nieuwerkerk. Hij gaf aan dat Zierikzee in de Eerste Wereldoorlog ten onrechte gebombardeerd was waarbij drie doden waren gevallen. Nieuwerkerk, Ouwerkerk en andere nabij gelegen dorpen werden door middel van vlaggen als neutraal gebied aangeduid. De heer Van Goudswaard: "In die tijd vlogen bommenwerpers nog niet zo hoog. De metalen vlaggen waren vanuit de lucht zichtbaar, of men schilderde de nationale driekleur op kerkdaken en torenspitsen. In de publicatie Zierikzee zoals het was is nog een foto met beschilderde leien te vinden." Verder belde de heer R. Bimmel uit Oostkapelle met de redactie; ook hij noemde de periode 1914-18. De laatste, uitgebreidere reactie kwam van de heer K. Stevense uit Middelburg. "De ligging van Zuid Nederland dicht bij Zeebrugge (B) en het oorlogsfront bij het riviertje de IJzer gaf aanleiding tot vergissingen. Het was immers al eerder voorgekomen dat Duitse en Engelse vliegtuigen bij vergissing bommen hadden afgeworpen. Om dit in het vervolg te voorkomen werden dus allerlei manieren gebruikt om angstvallig de neutraliteit aan te geven." Volgens de heer Stevense is het zeker de moeite waard de metalen vlag te bewaren, al is het alleen maar als curiosum dat ons herinnert aan deze vervlogen tijd. De redactie van Zeeuws Erfgoed is blij met deze extra informatie: zo blijft de geschiedenis levend en behouden! Zeeuws Erfgoed 16 maart 2007/01 MONUMENTENWACHT

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 16