SCEZp Inhoudsopgave resse STREEKTALEN Bij de omslag ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTA- 2 SCEZpresse 3 Nieuwe editie De Ruyterbiografie 'Rechterhand van Nederland' 4 Geschiedeniszeeland.nl De historie van Zeeland op één plaats gezocht en gevonden! ARCHEOLOGIE 8 De Olieschans is klaar 9 Onderzoek en meldingen 12 Archeologische Werkgemeenschap Nederland, afdeling Zeeland ERFGOEDEDUCATIE 13 Van PEP naar REP! Museumeducatie in de gemeente Sluis ICC-cursus Oosterschelderegio GESCHIEDBEOEFENING 14 Van de consulent 15 Heemkundig rondje: Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent 16 Beeldbank Zeeland vernieuwd MONUMENTENWACHT 16 Lezersreacties op 'Wapperende vlag' 17 Monumentenwacht Oost-Vlaanderen brengt bezoek aan Zeeland 18 Landelijke Technische Dag (LTD) van Monumentenwacht Nederland in Utrecht Tarieven 2007 en Algemene Voorwaarden Monumentenwacht Zeeland MONUMENTENZORG 19 Provinciaal beleid Cultuurhistorie en Monumenten gereed 21 Het ROP timmert aan de weg! MUSEA 22 Start museumseizoen 2007 2007: Het Jaar van het Zeeuws Behout museuMetamorfose: ook dit jaar (her)openingen en herinrichtingen 24 Na provinciaal nu ook gemeentelijk museumbeleid Vooraankondiging MuseuNa|8 25 Grote belangstelling voor 'Zing Zeeuws' 26 Dialectendag 17 maart in Erfgoedcentrum Lamot Lang leve de dialecten De Zeeuwse Klapbank op bibliothekentournee 27 Colofon KORTelings 28 MOnuMENTaal Het eerste nummer van Zeeuws Erfgoed in 2007 ziet er anders uit dan eerdere nummers. Vorig jaar is een uitgebreid lezersonderzoek gehouden en op basis daarvan is gekozen voor een gewijzigde bladformule, nog meer toegesneden op uw wensen en verlangens. Het aantal pagina's kleurendruk is met vier toegenomen en de overige pagina's zijn, goed leesbaar, in zwart wit gedrukt. Nog steeds biedt Zeeuws Erfgoed de voor u belangrijke werkveldinformatie, maar er is daarnaast meer ruimte gekomen voor een wat breder, integraler nieuwsaanbod. In deze uitgave zijn dat bijvoorbeeld artikelen over een recent verschenen nieuwe druk van een De Ruyterbiografie, de presentatie van het provinciale webportaal geschiedeniszeeland. nl en het nieuwe provinciale beleid op het terrein van cultuurhistorie en monumenten. U ontvangt Zeeuws Erfgoed in de week van de verkiezingen voor Provinciale Staten. Misschien leest u het blad pas op het moment dat de uitslag al bekend is en de onderhandelingen voor de vorming van een nieuwe college van Gedeputeerde Staten gestart zijn. Welke uitdagingen voor het provinciale beleid worden de komende jaren aangegaan en wat is de rol van kunst en cultuur en in het bijzonder het cultureel erfgoed daarin? In de vorig jaar verschenen uitwerkingsnota's op het terrein van het cultureel erfgoed hebben Provinciale Staten hun ambities en uitgangspunten al voor een langere periode, tot en met 2012, vastgelegd. Maar nieuwe accenten en verdere intensivering van het beleid zijn goed mogelijk en op onderdelen zelfs wenselijk. Bij het schrijven van deze SCEZpresse kon ik nog net kennis nemen van het coalitieakkoord Samen Werken, Samen Leven dat de Tweede Kamerfracties van CDA, PvdA en ChristenUnie op 7 februari met elkaar hebben gesloten. Wat opvalt is dat het culturele erfgoed in de meeste van de zes pijlers die volgens het akkoord nodig zijn voor succesvol rijksbeleid, een rol speelt of kan spelen. Erfgoed staat voor zekerheid en behoud, zowel als dynamiek en ontwikkeling. Het zal er de komende jaren om gaan hierin een nieuwe, maatschappelijk acceptabele balans te vinden. Leggen we de artikelen van deze Zeeuws Erfgoed naast de pijlers van het coalitieakkoord dan zijn er moeiteloos parallellen te trekken: 'De Olieschans is klaar' met Duurzame leefomgeving (ontwikkeling van de Nationale Landschappen), 'Grote belangstelling voor Zing Zeeuws' met Overheid en dienstbare publieke sector (stimuleren volkscultuur) en 'Heemkundig rondje. Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent' met Sociale samenhang (participatie komt tot uitdrukking in vrijwilligerswerk). Cultureel erfgoed als onmisbaar onderdeel van het samen werken en het samen leven in Zeeland. Ik wens u met deze vernieuwde Zeeuws Erfgoed veel leesplezier! Wim Scholten, directeur Frits de Ruyter de Wildt, nazaat van Michiel Adriaenszoon de Ruyter (1607-1676), de grootste admiraal die Nederland ooit heeft gekend, staat in de crypte in de Amsterdamse Nieuwe Kerk bij de kist waarin zijn voorvader is begraven. Dit jaar wordt de 400ste geboortedag van Michiel de Ruyter groots gevierd, met name in zijn geboortestad Vlissingen. Zeeuws Erfgoed 2 maart 2007/01

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 2