agenda maart 2007 George Sponselee en Eddy Taelman, 500jaar Bollewerck- of DobbeU Poorte in Hulst (Enschede: Van de Berg, 2006) 54 pag., ill., krt., foto's, ISBN 10:90-5512-255-6. In dit boekje wordt beknopt de geschiedenis van de geconserveerde (en niet gerestaureerde!) Bollewerckpoort in Hulst beschreven. De poort werd in 1506 gebouwd en in 1596 in puin geschoten. Daarna verdween de poort 360 jaar onder een laag aarde. Achterin is door de auteurs een lijst met gebruikte literatuur opgenomen. J. Zandee, 504. Het verhaal van een dwangarbeider (z.p., 2006) 171, [51] pag.; ill., foto's, krt., tek., tab. 504 is het relaas van een Goese dwangarbeider in Duitsland, geschreven aan de hand van bijgehouden dagboeken en aanvullende informatie. Het nummer 504 is afgeleid van de fabrieksafdeling bij Daimler-Benz, waar Zandee tewerkgesteld was. Het relaas begint in 1942 en eindigt met de terugtocht naar huis na de bevrijding. Tevens zijn er nog enkele opmerkingen over de periode na de oorlog en bijlagen aan het eind van het boek. Tijdschriften Nehalennia, bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Zeeuws Genootschap en de Zêêuwsche Dialect Verênigieng afl. 154, winter 2006, biedt naast de uitgebreide vaste rubrieken en een kerstbijdrage vier artikelen. Roosanne Goudbeek schrijft over de Middelburgse regent Pieter Duvelaer (t 1703) en de rijkdommen van de familie Velters. Streektaalconsulent Veronique De Tier behandelt 'De Zeeuwse Klapbank. Een tentoonstelling over Zeeuwse dialec ten'. Martine Schrier en Hans van de Velde leveren 'Dialecten houden stand in Zeeland', Enne Koops vertelt over emigratievoorlichting en populaire bestemmingslanden in het tweede deel van zijn drieluik 'Luctor et emigro'. Zeeland, tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, jaargang 15, nr. 3, 2006, pag. 105-148. Dit thema nummer is gewijd aan Zeeuwen en de risicovolle scheepvaart, en voorzien van een inleiding door Ivo van Loo. Ruud Paesie schreef 'De zaak Vlissings Welvaren' over een geruchtmakende opbrenging van een Vlissingse lorrendraaier. Johan Francke beschrijft de lotgevallen van de bemanning en de zilverschat van het Vlissingse smokkelschip de 'Jonge Jan' op de Venezolaanse kust in 1694. Roosanne Goudbeek behandelt de lotgevallen van de zestiende-eeuwse Vlissingse kapiteinsfamilie Schuijen en Arco Willeboordse neemt de West- Zeeuws-Vlaamse relaties met de Turks- Arabische wereld in de middeleeuwen en de nieuwe tijd onder de loep, in het tweede deel van zijn artikel. Zeeland, tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, jaargang 15, nr. 4, 2006, pag. 149-188. Centraal in dit nummer staan de verbindingen over en onder de Westerschelde. P. Lievense schreef: 'Westerscheldetunnel: van levensader tot afvoerbuis'. Phons Bakx levert een bijdrage over de strijd om de vrije overzet veren op de Westeschelde, en L. Goossens en S. Burger verzorgen een portret van de Westerschelde in foto en poëzie. Zeelandboek ZL10 (Middelburg, 2006) jrg. 10, 2006, 223 pag., ISBN 10:90 77817-03-4. In deze - alweer tiende - jaargang onder meer bijdragen van Kees Slager, Jan J.B. Kuipers, Ad Tramper, Lo van Driel en Wim van Gelder. Een twintigtal uiteenlopende artikelen en interviews passeren de revue. Portretten zijn er onder meer van Theo Laurentius, Jan de Zwart, Jan Trimpe Burger, Andreas Oosthoek, Doeke Roos en Wim en Mineke van Gelder. Onderwerpen omvatten onder meer de A58, het Oud-Strijders bataljon Zeeland, de Noordzeekotter 'Vrouwe Suzanna' en de RPCZ. Zeeuws Tijdschrift jaargang 56, nr. 5/6, 2006, is gewijd aan Michiel de Ruyter en verscheen aan de vooravond van het De Ruyterjaar 2007. Talrijke artikelen en een interview met De Ruyter- biograaf Prud'homme van Reine bie den soms zeer uiteenlopende visies op Zeelands beroemdste zeeheld. Bijdragen werden geleverd door Paul van der Velde, André van der Veeke, Tobias van Gent, Marcel Migo, Jan J.B. Kuipers, W.J. op 't Hof, Ewald Vanvugt, Wim Hofman, Doeke Roos, Francisca van Vloten en Lineke Broos. Jaargang 56 nr. 7/8 is een soort bonusuitgave waarin scheidend Commissaris van de Koningin Wim van Gelder en zijn interessen centraal staan, met bijdragen van Paul van der Velde, Oscar Steens, Wilfried Martens, Wim van Gelder zelf, Uri Rosenthal, Jan H. Stel, Herman Pleij, Lineke Broos, Cor de Jonge, Douwe Eisenga en Francisca van Vloten. Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland In Stad en Lande, historische bijdragen en mededelingen van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland (november 2006, nr. 117), laat A. Kort de veldwachters van Bruinisse de revue passeren. B. Blikman-Ruiterkamp schrijft over de in 1606 gestrande potvis die op een schilderij vereeuwigd werd, en over mr. Pieter Mogge (1698-1756), die graag een universiteit in Zierikzee had willen zien. De gerestaureerde grafzerk van Pieter Dignus de Vos, archivaris en geschiedschrijver te Zierikzee, en werken van de volkskunstenaars Jan en Piet Hoek te Bruinisse, worden onder de aandacht gebracht door S. den Haan. In 'Praet...' een gesprek met Cor Tanis, vrijwilliger bij Museumhaven Zeeland in Zierikzee. De rode draad die door de artikelen in het nummer van het tijdschrift Schouwen-Duiveland, de economische, sociale, landschappelijke, culturele, historische en algemene aspecten van een bijzonder eiland (december 2006) loopt, is de bedrijvigheid op Schouwen-Duiveland. Er is een artikel over een grote tomatenkwekerij in Sirjansland en over een Zierikzees bedrijf, Nemag, dat de grootste grijpers ter wereld bouwt voor overslag van bulkgoederen. De natuur in de Grevelingen staat onder druk, en in dat verband wordt een toekomstplan voor de Grevelingen gepresenteerd, onder andere om het getij terug te brengen. Verder in dit nummer aandacht voor starters op de woning markt en voor een minimuseum in Renesse: De Blikvanger. Tholen De Heemkundekring Stad en Lande van Tholen heeft voor de derde maal een jaarboek uitgegeven, onder de titel De zee geeft, de zee neemt, de aarde beeft. De heemkundekring wil hiermee de geschiedenis van het eiland Tholen levend houden. De watersnoodramp van 1906 op Tholen wordt beschreven door K. de Koning, evenals een ramp te San Francisco in 1906 aan de hand van een ooggetuigenverslag van een Tholenaar. B. van den Aarssen haalt herinneringen op aan een Thoolse mosselinleggerij in het artikel 'Pellen, inzetten en zingen'. Bij de inpoldering van de Stavenissepolder in 1599 vormde de Molendijk een deel van de waterkering. Vanwege veel wateroverlast voor de bewoners van de huizen op de Molendijk werd in 1867 een nieuwe dijk aangelegd, die nog steeds bij ouderen bekend staat als het 'Nieuwe Diekje'. Hoe deze nieuwe dijk tot stand is gekomen vertelt D. Roozemond. C.M. Bierens Mzn. geeft ons inzicht in namen van Tholen en Tholenaars, te beginnen met de naam van de reeds in 1212 vermel de plaats Schakerloo. Walcheren In het kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden, Arneklanken (december 2006), verzorgt A.H.G. Verouden een nieuwe aflevering van de kerkenraadsnotulen, nu van 1589, en hij geeft de derde lidmatenlijst van Arnemuiden van 1712 tot 1729. J. Adriaanse vertelt over een 'Arnemuische vischvrouw', een verhaaltje in een schoolboekje dat in 1908 is uitgegeven. Ook 'overpeinst' deze auteur zijn onverwachts overleden echtgenote, die hem veel steun verleende bij zijn historisch werk. In een serie 'Aspecten van het economisch en maatschappelijk leven van Arnemuiden vanaf circa 1550' behandelt P.J. Feij de schutterijen. L. van Belzen geeft de genealogie van de familie Koster te Kleverskerke/ Arnemuiden, en laat aan de hand van het bevolkingsregister van 1861-1880 zien waar onze voorouders in vroeger tijden woonden, een aansluiting op de voorgaande artikelen over de bewoners en hun huizen in 1880/1890. Na een verslag over de nostalgische opening op 8 september 2006 van de scheepswerf van Meerman lezen we over een in 2006 uitgegeven boekje, Funeraire cultuur: Middelburg, dat ons onder andere langs de Abdijkerken in Middelburg voert, de twee joodse begraafplaatsen, de Algemene Begraafplaats, de RK Begraafplaats en langs kerkhoven en kerken van de omliggende dorpen. In Den Spiegel, het tijdschrift van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen (januari 2007), is het register 2002-2006 opgenomen, een aanvulling op het Register op Den Spiegel 1982-2002. De vereniging bestaat 25 jaar en daarom zijn de artikelen gewijd aan de geschiedenis ervan. In Vrienden voor het leven' heeft A. Verdonk-Rodenhuis een gesprek met drie dames die zich vanaf de beginjaren voor de vereniging hebben ingezet. A. Tramper en W. Weber geven een overzicht van de collecties van het muZEEum en het gemeentearchief. De Bevelanden In De Spuije, tijdschrift van de Heemkundige Kring De Bevelanden en de Vereniging Vrienden van het Historisch Museum De Bevelanden (winter 2006, afl. 69), verhaalt J. van Haver over 'Schermutselingen bij Camperlandsche Veer op 13 decem ber 1813'. Burgers van Noord- Beveland raakten op die dag slaags met Franse soldaten die daar aan land wil den gaan. Sportverenigingen ontston den in Goes in het laatste kwart van de negnetiende eeuw; christelijke jongelui moesten wachten tot 1906, toen werd de christelijke gymnastiekvereniging 'Oefening kweekt kunst' opgericht, een vereniging die zich volgens auteur J. Boogaard tot een bloeiende sportvereniging heeft ontwikkeld. G.J. Lepoeter schrijft een tweede deel van zijn artikel over dominee Hermanus van Toll uit Baarland. Twee tragedies worden belicht, zich afspelend in Kats en Goes: over een onsympathieke huisarts in Kats schrijft A.L. Kort en W.P. den Toom brengt verslag uit over de veroordeling van een arme huisvrouw voor diefstal. Zeeuws-Vlaanderen De Heemkundige Kring West- Zeeuws-Vlaanderen zond het Tijdschrift (december 2006, nr.4), waarin G. van de Velde boeiend schrijft over 'Ko Wage, 'n gladde'. Ko kwam aan de kost als boerenarbeider, als leger van beerputten, stratenveger en vuilnisophaler. J. Janssens legt uit wat builenbrand op maïskolven is, en wat je met deze eetbare zwam - want dat is het - voor lekkernij kunt klaarmaken. Manus van der Jagt, een onderwijzer uit Burgh die een aardrijkskundig schoolboekje schreef, kunnen we zien als concurrent van Van Dale uit Sluis. L. van Driel doet hun werkwijze uit de doeken in 'Zeeuwse streken'. Uit het verhaal van R.H.M. van Immerseel blijkt dat de levens van Adriaan

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 30