agenda 11 Éim I immï W Identiteit achterhaald! maart 2007 ACTIVITEITEN ■win f Schietekatte (gestorven 1765), de amateur-historicus Bronswijk die Schietekattes verhaal publiceerde in 1943 en J. de Hullu, archivaris van de collecties van de VOC, met elkaar verweven zijn. W. Wintein gunt ons een blik op de Eekloosche watergang in zijn artikel 'Venster op het landschap'. De Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippine heeft voor de achttiende maal de uitgave van een Jaarboek verzorgd (2006). Na een jaaroverzicht wordt de derde herziene uitgave van Stad en Land van Philippine 1505-2005 aangekondigd. Er is een 'In Memoriam Johan de Krijger', oud-bestuurslid van de vereniging. In 'Aan de Kaaie' zijn enkele krantenknipsels uit 1935 afgedrukt, toen men het 'wild zwemmen' wilde beteugelen door een zwemclub op te richten. 'Philippine's Verleden, Heden en Toekomst', uitgegeven door de Visschersvereniging in 1896, is een manifest om het probleem van de verzanding van de vaargeul en de haven onder de aandacht van de overheid te brengen. Het is geschreven door de voorzitter van de schippersvereniging Norbertus Rammeloo en de secretaris, zijn zoon Polidoor. W. de Feijter en W. Zwartelé verzorgden de 'Regeling der loon- en arbeidsvoorwaarden op de Philippiense mosselschepen in de jaren twintig', en De Feijter laat ons ook kennismaken met de 'Brigade Koninklijke Marechaussee in Philippine, periode 1860-1881'. In 1760 vermaakte Joannes Baptist van de Maele, pastoor van Temsche in België, zijn priesterlijke gewaden aan de katholieke kerk van Philippine. De gekopieerde tekst van het testament met de transcriptie is verzorgd door S. Ploegaert. Vervolgens geeft D. van Langevelde een stukje geschiedenis betreffende het Leopoldkanaal en bespreekt A.L. Kort de werkzaamheden en de verdiensten van een veldwachter in Philippine in de negentiende eeuw. De Nieuwsbrief van de Heemkundige Vereniging Terneuzen (2006, nr. 60) begint met 'Continuïteiten in familienamen te Vremdijcke (Hoek) en Axel' door F. Inniger. Van A.P. Minnebo (overleden 2004) komt het verhaal 'Honderd jaar U.R.S. in Terneuzen', eerder gepubliceerd in 1979. De concurrentiestrijd van De Unie van Redding en Sleepdienst (U.R.S.) tot 1980 wordt in het artikel beschreven. E. Hamelink verzorgde 'De luidklok van de Hervormde Kerk te Terneuzen' en het 'Behoud tableau Willibrordusschool', en van dezelfde auteur samen met B. Verstraeten is het grote artikel 'Sociëteit Eendracht Maakt Macht'. Verder verslagen over de Open Monumentendag en de Open Archievendag en over de onmogelijkheid de karakteristieke voorgevel van het Diaconessenhuis in Terneuzen te behouden. 2007: 400jaar Michiel de Ruyter Info: www.400jaarmichielderuyter.nl 2007: Jaar van de Molens Info: www.jaarvandemolens.nl 17 maart Negende Dialectendag Mechelen (B), Erfgoedcentrum Lamot, 9.30-17.00 uur. Op deze negende dialectendag van de Stichting Nederlandse Dialecten (SND), met als thema 'Dialect in het spel', verneemt u over de variatie aan dialectbenamingen voor kinderspelen van vroeger en vandaag. Deelname: gratis; lunch 12,50; Dialectboek 9 12,50 (dagprijs). Info en aanmelding: www.vcv.be 20 maart Het restauratieatelier: een kijkje achter de schermen van het Zeeuws Archief Middelburg, Zeeuws Archief, Hofplein 16, 10.00-11.00 uur. Heeft u zich wel eens afgevraagd of de cellotaperesten van uw oude papieren of foto's nog te verwijderen zijn? Welke papiersoort het lievelingseten van het zilver- en ovenvisje is? Is er nog iets te doen aan archiefstukken die tijdens de oorlog schade hebben opgelopen (brandschade bijvoorbeeld)? Wat kunt u doen tegen schimmels in boeken en oude papieren? Wat is er te doen tegen papierverzuring en inktvraat? Op al deze vragen krijgt u antwoord van de restauratoren van het Zeeuws Archief tijdens deze excursie. Deelname: gratis, alleen voor leden van de Zeeuwse Volksuniversiteit. Opgave: via het ZVU-bureau (Spanjaardstraat 51, Middelburg), postbus 724, 4330 AS Middelburg, 0118-634800. Info: www.zeeuwsarchief.nl 21 maart Cultuurhistorische Hoofdstructuur (CHS) Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, 20.00-22.00 uur. Lezing door Miek Geerts (Provincie Zeeland). De Cultuurhistorische Hoofdstructuur (CHS) Zeeland zet de waardevolle karakteristieken van het cultuurhistorisch landschap letterlijk 'op de kaart'. Een CHS is een verzameling kaarten die aangeeft welke waardevolle elementen zich waar bevinden. Ook geeft de CHS met tekst en beeld kernachtige informatie weer over elk waardevol element. Een CHS is dus een overzichtelijke samenvatting van al de kennis over de cultuurhistorie in de omgeving, gepresenteerd op een kaart en wordt ondersteund door een database. Deelname: 1. Heemkundige Kring Walcheren. Info: hkwalcheren.nl 26 maart Hippolytos Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, 19.30 uur. Lezing over Euripides' Hippolytos door de heer W. Slenders. Euripides is een Griekse toneelschrijver uit de vijfde eeuw v. Chr. Een van zijn tragedie- werken is Hippolytos. De lezing gaat over de tekst, overlevering, opbouw en uitvoering van het toneelstuk. Nederlands Klassiek Verbond. Info: NKV-afdeling Zeeland, 0118-626793. 30 maart De 17de-eeuwse Europese politiek, de drie Engelse zeeoorlogen en Michiel de Ruyter Middelburg, Filmzaal Provinciehuis, Abdij 8, 19.30 uur. Lezing door prof. dr. A.Th. van Deursen. In 1648 wordt het tijdvak van de godsdienstoorlogen afgesloten met de vrede van Munster en Westfalen. De winnaars zijn Frankrijk, dat Spanje aflost als de sterkste macht in Europa; en de Nederlandse Republiek, die zich een plaats heeft veroverd tussen de grote mogendheden. Engeland is echter als gevolg van binnenlandse onrust niet bij de oorlogen betrokken geweest, en wil nu toch zijn waarde bewijzen. v'VjÜ foto Beeldbank Zeeland PZC) Mevrouw J.J. de Jonge-van Waarde uit Kattendijke heeft door bemiddeling van Heleen Kuipers alle namen onthuld van de personen op de SCEZ-nieuwjaarskaart 2006. De foto hierop toont een bijeenkomst van de Kattendijkse bejaardensoos omstreeks 1957. We zien v.l.n.r.: Kees Quinten, Line Boonman, Aagje Smit, Marie van Kleunen- van Waarde (een tante van J.J. de Jonge-van Waarde), Wanne Snoek, Dina Smit en Wantje Wisse. (Twee nauwelijks zichtbare figuren rechts op de achtergrond zijn niet geïdentificeerd.)

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 31