De Olieschans is klaar Staats-Spaanse Linies Eerste echte reconstructie De reconstructie van de Olieschans, een van de uitvoeringsprojecten van de Staats-Spaanse Linies, is algerond. De werkzaamheden startten in november 2006 in opdracht van de Provincie Zeeland en werden uitgevoerd door de Dienst Landelijk Gebied (DLG). De schans is voor tweederde opnieuw aangelegd, met wallen tot een hoogte van 3,5 en 5 meter. De reconstructie van de Olieschans in volle gang. E£ ÏJÈi De voor de reconstructie gebruikte grond is afkomstig uit de opnieuw uitgegraven gracht. De wallen van de schans worden nog met gras ingezaaid. Het was de eerste keer dat een schans in het Zeeuwse buitengebied is gereconstrueerd in plaats van vernietigd. Het project was gebaseerd op voorstellen van het Platform Verdedigingswerken. De kosten voor onderzoek en reconstructie bedroegen 200.000 en zijn gefinancierd door de Provincie Zeeland en de Euregio Scheldemond. De Olieschans is een voormalig verdedigingswerk uit de Tachtigjarige Oorlog, dat genivelleerd is in de jaren zestig van de vorige eeuw. De schans ligt ten oosten van de weg Draaibrug-Aardenburg. Het is een van de vier schansen tussen Aardenburg en Sluis. Hij is van Spaanse origine en waarschijnlijk aangelegd tussen 1600 en 1604. De schans lag aan de noordzijde van de Aardenburgse haven. Na de inname van Aardenburg in 1604 door de troepen van Prins Maurits kwam de schans in Staatse handen. De Olieschans werd daarna omgevormd tot een gebastioneerde versterking met een binnengracht, enveloppe en een buitengracht. Na het twaalfjarig bestand (1609-1621) nam het militaire belang van de schans sterk af. Na het rampjaar 1672 is de Olieschans in onbruik geraakt en langzaamaan herschapen in landbouwgrond. Aan dat laatste gebruik is met deze reconstructie voorlopig een eind gekomen. Herstelwerk aan andere forten In Oost-Zeeuws-Vlaanderen zijn door de Provincie Zeeland in opdracht van Staatsbosbeheer herstelwerk zaamheden aangepakt van drie forten in de omgeving van Axel: Sint-Livinus, Sint-Joseph en Sint-Jacob. Voor dit doel is door de Provincie Zeeland een bedrag beschikbaar gesteld van 140.000. Doel is om de landschappelijke en cultuurhistorische waarde van Zeeuws-Vlaanderen te verhogen, alsmede het toegankelijk maken van de forten voor toeristische en recreatieve beleving. Hierbij werkt de provincie nauw samen met de Belgische buurprovincies Oost- en West-Vlaanderen. In West-Vlaanderen zijn de stadswallen van Damme afgelopen jaar onder handen genomen, alsook het in de omgeving van Brugge gelegen Fort Van Beieren. De totale kosten voor al deze projecten bedragen circa 780.000 en worden betaald door de Provincie Zeeland, West-Vlaanderen (B), Staatsbosbeheer en Euregio Scheldemond. In het Uitvoeringsplan Nationaal Landschap is voor de komende jaren (2007-2008) onder meer de herinrichting opgenomen van Fort Berchem bij Retranchement en Fort Nievelt (Nijevelt) bij Oostburg. Zeeuws Erfgoed 8 maart 2007/01 •ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 8