museuMetamorfoses in Zeeuws-Vlaanderen tv Oog in oog met middeleeuwers in Aardenburg Op vrijdag 13 april 2007 werd de herinrichting van het Gemeentelijk Archeologisch Museum in Aardenburg voltooid. De herinrichting van de museumpresentatie verliep in twee fasen: vorig jaar werd de Romeinse afdeling voltooid; dit jaar de middeleeuwse afdeling. Gekozen is voor een presentatie met meer kleur (per afdeling), meer leven en meer verhaal. De middeleeuwse afdeling op de eerste etage toont vooral objecten uit de veertiende en vijftiende eeuw en de Romeinse afdeling op de begane grond gebruiksvoorwerpen uit de tweede en derde eeuw. De collectie is gegroepeerd rond een aantal personen die elk een aspect van de Romeinse en middeleeuwse samenleving belichten. In tegenstelling tot de eerdere museumopstelling gaat het dus niet meer uitsluitend om de archeologische voorwerpen, maar vooral om de vroegere gebruikers ervan. In de Romeinse afdeling zijn dat een soldaat, een slaaf/pottenbakker, een koopman, zijn vrouw en hun zoontje. Voor de middeleeuwen een herbergiersfamilie, een schipper/koopman, een pelgrim en een priester. Elk personage is levensgroot afgebeeld en heeft een naam en kleine biografie gekregen. De middeleeuwse personen zijn gebaseerd op echt bestaand hebbende Aardenburgers uit de dertiende en veertiende eeuw. Beide afdelingen zijn ingeleid met teksten, reconstructietekeningen, kaarten en andere informatie bronnen. Ook zijn er enkele doe-activiteiten en is er wisselwerking tussen het museumverhaal binnen en het historische Aardenburg (monumenten, muur schilderingen, een maquette, uithangborden, e.d.) buiten. De modernisering van het museum maakt deel uit van het euregionale ROMAproject dat financieel werd mogelijk gemaakt door de Europese Unie, het ministerie van Economische Zaken, de Euregio Scheldemond, de Provincie Zeeland en de gemeente Sluis. De bruikleen collectie werd beschikbaar gesteld door de SCEZ. Reintje de Vos te zien in Hulst De vestingstad Hulst is behalve de meest Vlaamse stad van Nederland ook 'Reynaertstad'. De vele straatnamen en gebouwen met de naam van een figuur uit het bekende dierenepos getuigen van een niet aflatende liefde voor Reynaert. Uit reacties van bezoekers blijkt dat het dieren epos tot ver over de landsgrenzen bekend is. Het verhaal van Reynaert de Vos dit seizoen is ook één van de drie kernthema's voor de nieuwe inrichting van het museum. Daarom werd in april het museumseizoen in Hulst geopend met een grote wisseltentoonstelling over Reynaert. De tentoonstelling loopt tot 29 juni. Daarna volgt een expositie over Cisterciënzers. Voor de wisseltentoonstelling is gebruik gemaakt van de verzameling boeken van Phillippe Proost uit Deinze. In de verschillende vitrines verdeeld over twee ruimten op de begane grond zijn naast de tientallen boeken ook artikelen als poppen, spelletjes, beelden, vaandels, affiches, speldjes, tegels, koektrommels en andere curiosa uitgestald. De expositie is chronologisch opgebouwd. Eerst komt de tijd van de fabels, dan Le Roman de Renard en die maakt weer ruim baan voor een zekere Willem, die ook Madoc maakte. Verder zijn er vertalingen in het Frans, Engels en Duits (van Goethe) te vinden, aangevuld met literatuur van Vlaamse en Nederlandse schrijvers en een groot aantal kinderboeken, waaronder de bekende titels uit de Suske en Wiske-serie. De bezoekers kunnen ook een kijkje nemen in de volledig nieuw ingerichte Reynaertkamer op de eerste verdieping. Afgelopen winter heeft het museumbestuur met hulp van enkele vrijwilligers deze ruimte anders ingedeeld. Het verhaal over Reynaert wordt ook hier op verschillende manieren uitgebeeld. Er staan poppen die door kleuters zijn gemaakt tijdens het 800-jarig bestaan van Hulst in 1880. Aan de wanden hangen foto's van straatnamen: van Reynaertsteeg tot en met Cuwaertstraat, Nobelplein en nog vele andere. Volg de Schelde in Breskens De Rabo-Scheldezaal is de nieuwste aanwinst van het Visserijmuseum in Breskens. Nadat afgelopen najaar de Tijs Verschoorzaal met ruim 850 opgezette vogels en een nieuwe filmzaal werden geopend, kwam er nog een ruimte vrij. Daarin wordt aandacht besteed aan de rivier de Schelde. Onderverdeeld in een vijftal pijlers is er informatie te vinden over toerisme, zeevaart, handel, natuur en veilig heid. Er staat een eeuwenoude boei die zijn eigen verhaal vertelt, kinderen kunnen verschillende schepen bevrachten met de juiste lading en er is een film over de rivier te zien. Ook is er via het radarsysteem te zien waar de schepen op de Westerschelde varen. In het stuurhuis is een simulator waar met een joystick op de rivier gevaren kan worden. Voor kinderen is er een puzzel, gericht op de onderwerpen in de zaal. De realisatie van deze nieuwe zaal werd mogelijk gemaakt dankzij een bijdrage van het Stimuleringsfonds van de Rabobank West-Zeeuws-Vlaanderen. Het ontwerp was in handen van atelier TijlSabijn uit Nieuwvliet. De vrijwilligers hebben hard gewerkt om de zaal voor de opening gereed te krijgen. Rabo-Scheldezaal van het Visserijmuseum in Breskens. Herinrichting van het Gemeentelijk Archeologisch Museum in Aardenburg. van Museum De Vier Ambachten in Hulst. musea Zeeuws Erfgoed 10 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 10