Van V Actueel overzicht heemkundige organisaties Spreekuur consulent regionale geschiedbeoefening Berg van Potter, ten noordoosten van Koudekerke. Gjeschie e rondgang langs de besturen van de op maandagavond 17 september. De periodieke rondgang langs de 1 heem- en oudheidkundige organisaties in onze provincie is inmiddels (op één bezoek na) voltooid. Het was weer nuttig. Ook omdat bij herhaling kon worden geconstateerd dat er heel veel (vrijwilligers!) werk wordt verzet. Tenminste twee organisaties beleven een bijzonder jaar: Heemkundekring Stad en Lande van Tholen bestond op 24 april (alweer) vijf jaar; en de stichting Heem kundige Kring Sas van Gent viert het 40-jarig bestaan. Een massaal bezochte jubileumavond met een optreden van Ambras zette dat op 13 maart luister bij. Desgevraagd zullen de meeste organisaties proberen met een of andere activiteit bij te dragen aan de Zeeuwse invulling van de landelijke Week van de Geschiedenis. Die vindt dit jaar plaats van 12 tot 21 oktober en staat in het teken van 'Wonen in Nederland'. Daarover volgt later in het jaar meer informatie. In elk geval tekent de SCEZ voor een symposium - op 17 oktober - over de Zeeuwse vliedbergen. Ook de wens tot meer onderling contact tussen de organisaties werd door de meeste besturen bijgevallen. Een concrete invulling daarvan zal nog even op zich laten wachten, maar zal zeker gerealiseerd worden. Alle kringen hebben zich de afgelopen jaren voorgesteld in de rubriek 'Heemkundig rondje'. In dit nummer van Zeeuws Erfgoed begint een nieuwe, maar vergelijkbare rubriek: 'De archiefronde van Zeeland'. Als eerste stelt het Gemeentearchief Hulst zich voor. We hopen dat we ook met deze nieuw rubriek de lezers een nuttige dienst bewijzen. Cursussen Ook over cursusplannen, op kortere en langere termijn, werd met de besturen overlegd. Inmiddels is bekend dat op initiatief van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, en in samenwerking met het Gemeentearchief en het Gemeentemuseum Schouwen- Duiveland en de SCEZ, komend najaar in Zierikzee een cursus streekgeschiedenis zal worden gehouden die begint op maandagavond 17 septem Informatie: André Flikweert (flikwriedy@zeelandnet.nl) en Joop van Loo (0111-412926; joopvanloo@zeelandnet.nl). De tot nu toe zeer succesvolle cursus 'Wonen in een monumentenpand' zal voor het eerst gewijd worden aan plattelands- in plaats van stedelijke monumenten. Het ligt in de bedoeling vanaf dinsdag 6 november de cursus te wijden aan de (woonhuis)monumenten in de gemeente Borsele. Een uitgebreide folder met het cursusprogramma en de docenten is vanaf half augustus beschikbaar. Informatie: Aad de Klerk (0118-670870). Symposium 'Bergen van (w)aarde' In het kader van de landelijke Week van de Geschiedenis organiseert de SCEZ (in samenwerking met de Werkgroep Historie Archeologie van het KZGW) op woensdag middag 17 oktober een symposium over een thema waaraan ook al eerder, in 1968, een symposium werd gewijd: de vliedbergen. Bijna veertig jaar later is hernieuwde aandacht voor dit nog altijd intrigerende fenomeen zeker op zijn plaats, temeer daar in april een uitvoerige Beeldcatalogus van de Zeeuwse bergjes is verschenen. Vanuit verschillende invalshoeken (archeologie, beeldende kunst, toerisme en folklore e.d.) zullen de bergen worden belicht. Het symposium zal plaatsvinden in de provinciale Filmzaal in Middelburg. Deelname is gratis. Aanmelding uitsluitend schriftelijk (SCEZ, postbus 49, 4330 AA Middelburg) of via info@scez.nl onder vermelding van 'vliedbergen', met opgave van: naam, adres, telefoonnummer en aantal deelnemers. Aanmelding verplicht tot deelname en wordt geregistreerd in volgorde van ontvangst. Begin oktober ontvangen de deelnemers een bevestiging en het definitieve programma. De consulent regionale geschiedbeoefening houdt elke tweede en vierde woensdag van de maand van 13.30 tot 17.00 uur spreekuur op het Zeeuws Archief, Hofplein 16 in Middelburg. Hij is daar aanwezig op de studie zaal, waar u desgewenst en zonder voorafgaande afspraak een beroep op hem kunt doen. Wilt u absoluut zeker zijn van zijn aanwezigheid, dan is een telefoontje vooraf raadzaam: 0118-678800 (Zeeuws Archief) of 0118-670870 (SCEZ). Uiteraard blijft daarnaast de mogelijkheid van een afspraak in het gebouw De Burg, Groenmarkt 13 in Middelburg. Op www.scez.nl treft u de adressen van de heem-kun dige kringen en verenigingen die onze provincie rijk is (werk>geschiedbeoefening>zeeuwse heem-kundige organisaties). Zeeuws Erfgoed 14 juni 2007/02 GESCHIEDBEOEFENING

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 14