Kaarten in het Zeeuws Documentatiecentrum Een fruitig verhaal Eén van de voor veel bezoekers van de Zeeuwse Bibliotheek onverwachte collecties van het Zeeuws Documentatiecentrum is de kaartencollectie. Deze is weliswaar voor een deel ontsloten via de catalogus, maar voor het publiek onzichtbaar. Dat komt omdat de kaarten worden bewaard in planoladen op de tweede verdieping of in de kluis. U moet in de catalogus zoeken op 'cartografisch materiaal' aangevuld met een geografische aanduiding, bijvoorbeeld Zuid-Beveland of Goes. Indien u een bepaalde kaart wilt zien, kan de baliemedewerker op de tweede verdieping u de kaart laten tonen. Bezoekers kunnen ook nog altijd in de inventarislijsten van het kaartmateriaal zoeken, waar alle kaarten per geografisch gebied staan gesorteerd. De collectie kaarten van het Zeeuws Documentatie centrum omvat vooral topografisch materiaal van na 1960, maar ook zijn er talloze toeristische kaarten zoals fietsroutes, kaarten van buslijndiensten of stads plattegronden. Recente kaarten zijn op verzoek meteen te raadplegen, voor oudere en zeldzame kaarten moet met identificatie (of op vertoon van ZB-pas) een kluisaanvraag worden gedaan. Op dit moment wordt gewerkt aan een verdere digitalisering van de kaarten. Dit betekent dat ze beter zullen worden ontsloten in de catalogus en dat er in de toekomst bij de titelbeschrijving een foto-opname van de kaart te zien zal zijn via de catalogus. De Zeeuwse Bibliotheek is geopend op dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur en op maandag van 17.30 tot 21.00 uur. Voor meer informatie kunt u de website bekijken, www.zeeuwsebibliotheek.nl of contact opnemen met het Zeeuws Documentatiecentrum van de Zeeuwse Bibliotheek, telefoon 0118-654285, e-mail zbdoc@zeeuwsebibliotheek.nl Kaart van Walcheren. Zeeuwse Bibliotheek, Beeldbank Zeeland, recordnr. 104089. In Zeeland, vooral op Zuid-Beveland, wordt een deel van het landschap gedomineerd door de fruitteelt. Tijdens de bloeiperiode van fruitbomen rijden velen een bloesemroute om al dit moois te bekijken. Dat men in de monumentenwereld ook met fruit te maken heeft, is minder bekend. Monumentenwachter Wim Jakobsen spreekt uit ervaring. "We hebben het niet over namen van fruitrassen als Cox, Jonagold, Elstar of Gieser Wildeman, maar gewoon over een appel en peer", legt hij uit. Waar zitten deze 'fruitige onderdelen' dan aan een monument? Jakobsen: "In vaktermen heeft men het over appeltjes en peertjes als het over het hang- en sluitwerk van luiken en deuren gaat. U kent ze wel: de robuuste gehengen die er voor zorgen dat de ouderwetse luiken of 'blinden' kunnen draaien. Meestal zijn er twee stuks horizontaal op de luiken of deuren aangebracht. Het draaipunt bevindt zich op de stijl van het kozijn of in de gemetselde muur. De duim, een verticaal stuk ijzer waar het geheng overheen draait, steekt naar voren uit de gevel. De beëindiging aan de bovenzijde is afgewerkt als een bolletje, 'de appel', of een spits toelopend puntje, ook wel 'peertje' genoemd. Hoe deze vorm tot stand is gekomen is ons niet bekend, maar we weten wel dat de bovenste duim voorzien is van het peertje en de onderste van de appel. Het peertje is dikwijls iets langer of - zo u wilt - hoger, en dat niet zonder reden. Wie wel eens een luik heeft afgenomen en het daarna weer op heeft moeten hangen, heeft ondervonden hoe handig dit systeem kan zijn. Het bovenste geheng in het peertje haken en er op laten rusten zodat men met het onderste geheng kan 'hengelen' om de scharnier op de juiste plaats te brengen. Een handige uitvinding van de smid die de duimen meestal met de hand smeedde. Als u eens een monumententocht maakt of een bezoekt brengt aan een oud pand, let dan vooral op dit bijzondere ras appels en peren. En treft u in uw directe omgeving aan panden bijzondere vormen, ornamenten of eigenaardige zaken aan, laat het ons weten. Misschien is het antwoord op uw vraag makkelijk te geven of kunnen andere lezers u op een spoor brengen!" Zeeuws Erfgoed 16 Geschiedbeoefening Monumentenwacht

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 16