Bijeenkomst duikende amateur-archeologen Deelnemers tevredenmetinitiatief Vondstmeldingen en archeologisch spreekuur ^Archeologische ^Werkgemeenschap Nederland afdeling Zeeland Op 24 maart organiseerde de SCEZ een eerste provinciale bijeenkomst van duikende amateur-archeologen in Zeeland. Vrijwel allen zijn aangesloten bij de Landelijke Werkgroep Archeologie Onder Water (LWAOW) van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN). De bijeenkomst werd bijgewoond door zeventien personen, bij wie vertegenwoordigd de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) en de Provincie Zeeland. Bert Sterkendries van Duikgroep Nehalennia en regionaal coördinator van de LWAOW, en de secretaris van de Wrakduikstichting 'de Roompot' (WDSR), Fred Groen, presenteerden activiteiten en onderzoeksresultaten van 2006. Verheugend is de goede samenwerking tussen de groepen, getuige gezamenlijke activiteiten bij het wrak van de Zeelandbrug (zie Zeeuws Erfgoed maart 2007). Martijn Manders van de RACM belichtte nationale en internationale ontwikkelingen op het gebied van onderwaterarcheologie, wrakbescherming en mogelijkheden voor amateur-onderzoek. De deelnemers toonden zich tevreden over het initiatief van de SCEZ en de bijeenkomst. De volgende bijeenkomst is in november. Goedlachse duikers, maart jl in ver^ het Provinciaal Archeologisch Depot te een in van de SCEZ Project Oud-Rilland Na maandenlang hard werken is een basis gelegd voor de eindrapportage van het AWN-onderzoek op de site Oud Rilland. Alle veldtekeningen zijn in de inkt gezet, gescand en bewerkt tot een digitale versie met drie verschillende lagen als ondergrond. Het vondstmateriaal is gesorteerd en voor zover mogelijk gedetermineerd. Er is een samen vatting gemaakt van alle 66 dagrapporten. Alle foto's zijn ingedeeld in categorieën en er is een globale beschrijving gemaakt van het uitgevoerde onderzoek. De subsidie verantwoording is opgesteld en ingediend bij de Provincie Zeeland. Hiermee is het eerste gedeelte van het onderzoek naar het verdronken Rilland afgerond. Wat rest is de gehele uitwerking in een archeologische rapportage met alle facetten en resultaten van het onderzoek en vergezeld van een vondstenlijst, monsterlijst, fotolijst e.d. ter opname in het Zeeuws Archeologisch Archief (SCEZ). Deponering van de vondsten vindt plaats in het Provinciaal Archeologisch Depot (SCEZ). Moerneringssporen bij de Oostketel (verdronken Rilland). Werkgroep Stadsarcheologie Hulst Kort voor Pasen legde de Werkgroep Archeologie Hulst in het Landshuis de laatste hand aan de tentoonstelling over de opgraving 'Onder de Toren' in de binnenstad van Hulst. Ruim anderhalf jaar heeft de werkgroep elke week twee middagen doorgebracht met tellen, wegen, sorteren en beschrijven van vele kilo's postmiddeleeuws aardewerk van deze site. Wat voor de meesten begon als 'aardigheid- je', werd uiteindelijk voor een tiental volhouders een echte hobby. Onder begeleiding van enkele AWN'ers is het monnikenwerk tot een goed einde gebracht. Het wachten is nu op de toestemming om het resterende, oudere deel van het opgegraven materiaal te verwerken en/of medewerking te kunnen verlenen bij het op stapel staande onderzoek aan de Bierkaaistraat, een interessante locatie omdat daar de middeleeuwse haven van de stad lag. Melding van archeologische vondsten dient te geschieden bij de SCEZ. Het materiaal wordt wanneer nodig geregistreerd en gedocumenteerd, maar blijft altijd in het bezit van de melder, tenzij deze het zelf wil afstaan. Uw melding van vondst(en) of waarneming(en) kan ook schrif telijk of telefonisch geschieden bij de SCEZ, postbus 49, 4330 AA Middelburg, telefoon 0118-670870, e-mail j.jongepier@scez.nl Daarnaast houdt de SCEZ op elke eerste dinsdagmiddag van de maand een archeologisch spreekuur. U kunt het spreekuur in gebouw De Burg, Groenmarkt 13 te Middelburg bezoeken om voorwerpen te laten determineren (geldswaarde wordt niet getaxeerd), vondstmeldingen te doen, of allerlei vragen op het gebied van de Zeeuwse archeologie voor te leggen. De eerstvolgende archeologische spreekuren vinden plaats op de dinsdagmiddagen 5 juni, 3 juli, 7 augustus en 4 september 2007, van 15.30 tot 16.30 uur. Dank voor uw medewerking! Zeeuws Erfgoed 17 juni 2007/02 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 17