Walcheren Zuid-Beveland Tholen Middeleeuws stratenpatroon in bodemarchief Christoffelgasthuis in Sluis blootgelegd? Aan de Zuiddijkstraat te Sluis vond in augustus/ september 2006 een proefsleuvenonderzoek plaats door ADC ArcheoProjecten uit Amersfoort wegens geplande nieuwbouw. Eén sleuf bevatte funderingen, muren, vloeren en natuursteen (datering veertiende en vijftiende eeuw). Twee structuren zijn mogelijk funderingen van het vijftiende-eeuwse Christoffelgasthuis, met een minimale afmeting (na reconstructie) van 14 x 4,5 meter. Het gasthuis behoorde aan het Sint-Christoffelgilde van schippers. Waarschijnlijk is het al in de tweede helft van de zestiende eeuw gesloopt. De overige structuren zijn resten van woonhuizen. Een andere sleuf onthulde twee wegtracés. Uniek is dat het om een kruising gaat. Het bodemarchief van Sluis lijkt nog een groot deel van het middeleeuwse straten- patroon te bevatten. Waarschijnlijk zijn de wegen de Sint-Annastraat (noordwest-zuidoost, 3 meter breed) en de Spoelstraat (zuidwest-noordoost, 4,5 meter breed). Het wegdek bestaat uit grote gerolde keien haaks op de lengterichting; de wegen worden geflankeerd door een natuurstenen goot (25 centimeter breed). Palmhouten messchede van De Kaloot De heer C. van der Endt uit Goes meldde een versierde palmhouten messchede (lengte 20 centimeter), gevonden op het strand De Kaloot bij Borssele. Datering waarschijnlijk achttiende eeuw. De versieringen bestaan onder meer uit een harpspeler, waarschijnlijk David als personificatie van de muziek, en druiventros dragers. Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland (POAZ) Een speerpunt in Nota Archeologie 2006-2012 van de Provincie Zeeland is een agenda van belangrijke Zeeuwse archeologische onder zoeksthema's en kennis lacunes. De SCEZ kreeg opdracht om dit project uit te voeren. Het onder zoek en het opstellen van de agenda wordt uitgevoerd door Vestigia Archeologie Cultuurhistorie, Amersfoort. De project groep bestaat uit drs. E. Vreenegoor (RACM, Amersfoort), drs. M. Geerts (Provincie Zeeland), prof. dr. P.A. Henderikx uit Veere, drs. W.A.M. Hessing (Vestigia) en drs. R.M. van Dierendonck (SCEZ, projectleider). Ook komt er een klankbordgroep. Palmhouten messchede van De Kaloot bij Borssele. Markt, Sint-Maartensdijk. Zicht op de bouwput met een behouden waterput (foto Archeomedia BV, 2007). Onderzoek bij bouw supermarkt, Sint-Maartensdijk Aan Markt 23-27 te Sint-Maartensdijk voerde Archeomedia BV uit Nieuwerkerk aan de IJssel in februari 2007 voor de bouw van een supermarkt archeologisch onderzoek uit. Er werd een vlak aangelegd tot op het eerste archeologisch relevante niveau. Men trof slechts enkele behoudens- waardige resten aan, waaronder zestiende-eeuws muurwerk, fundering van een woonhuis uit de zeventiende eeuw, een beerput (geen vondsten), waterputten en een achthoekige fundering met vloer, mogelijk van een theehuisje of duiventil. Daarna werden in dit vlak twee proefsleuven aangelegd om de archeologische waarden onder het eerste niveau te inventariseren. In de sleuven zijn niet meer bekende archeologische waarden achterhaald. De archeologische resten zijn in situ behouden door aanpassing van het palenplan. Een loden (speel?)schijf uit Aagtekerke Mich iel Overtveld uit Middelburg vond een loden schijf bij de buurtschap Sint-Jan ten Heere bij Aagtekerke (diameter 5,7 centimeter, hoogte maximaal 0,9 centimeter, gewicht 134 gram). Op de bovenzijde in reliëf een Maltezer kruis (afbeelding). De onderzijde toont een kruis, ingekerfd met een scherp voor werp. Het gaat vermoedelijk om een speelschijf. Hij is gevonden op kleine afstand van de voormalige, in 1300 gestichte Johannietercommanderij van Kerkwerve. Deze geestelijke ridderorde hield zich vooral bezig met de verzorging van zieken. De relatie van de vondst met de orde lijkt duidelijk: deze wordt ook Maltezerorde genoemd, sinds de vestiging op Malta (zestiende eeuw). Het (acht- puntig) kruis voerden de Johannieters al vanaf hun oprichting in de elfde eeuw. Voorlopige datering van de schijf: tussen 1300 en 1500. Laatmiddeleeuwse (speell)schijf uit Sint-Jan ten Heere tekening L. CJ. Goldschmitz-Wielinga) Zeeuws Erfgoed 19 juni 2007/02 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 19