Nederlandse Dialectendag2007 Mechelen rj Het Dialectenboek 9: dialect in het spel Toneelstukken in Zuid-Bevelands dialect Als een dialectendag niet in Zeeland plaatsvindt, zijn de Zeeuwen niet echt prominent aanwezig, maar toch is een aantal op 17 maart afgezakt naar deze prachtige stad in Vlaanderen. Het programma had hetzelfde opbouw als andere jaren: een ochtendgedeelte met plenaire lezingen (een lezing over het thema 'kinderspel' en de enquête die ook door een veertigtal Zeeuwen is ingevuld, een lezing over tv-programma's van het type 'Idols' en één over taalvariatie in Vlaanderen). Na de lunch was er keuze uit een dialectwandeling door Mechelen en enkele workshops. In een van de workshops werden dialect kaarten over de bekendste kinderspelen besproken. Er was ook een workshop over een grensoverschrijdend muzikaal project in Noord-Brabant ('Harba Lorifa'): aan de hand van kinderliedjes uit het hele Brabantse gebied komt men meer te weten over de verschillende Brabantse dialecten. Een derde workshop behandelde chattaal. De laatste workshop werd verzorgd door de consulent streektalen van de SCEZ en behandelde museale toepassingen rond taal en dialect, waarin uiteraard 'De Zeeuwse Klapbank' centraal stond. Geïnteresseerden uit het hele taalgebied zagen en hoorden hoe Zeeuwse dialecten in een reizende tentoonstelling waren onderge bracht. Er was ook aandacht voor De Taalkamer in het Huis van Alijn en de nog te realiseren taalkamer in de TwentseWelle (zwww.twentsewelle.nl/twentsewelle.asp) Tussen de workshops door werden er kinderspelen gedemonstreerd, kon je naar de boekenmarkt en trad de groep Zakdoek op. Die bracht zelfs een speciaal nummer voor een van de aanwezige Zeeuwen. Het werd weer een leuke en volle dag. Over twee jaar gaat de dialectendag naar het noorden: er zijn plannen om in 2009 de tiende dag te organiseren in Drenthe. De voorzitter van de Zeeuwse Dialect Vereniging, Kees Martens, in gesprek met Frans Debrabandere (rechts op foto), auteur van het Zeeuws Etymologisch Woordenboek, op de boekenmarkt van de Nederlandse Dialectendag. Het is ook een vaste traditie dat er op de dialectendag een nieuw boek in de reeks Het Dialectenboek verschijnt. Per provincie worden daarin de resultaten weergegeven van bijvoorbeeld een enquête, zoals dit jaar het geval was. Het Zeeuwse stuk is geschreven door de consulent streektalen en is gedeeltelijk gebaseerd op de enquête die door de Stichting Nederlandse Dialecten is verspreid en gedeeltelijk op de gegevens die voor het boek Koekoek Schietebroek zijn verzameld. In het artikel over Zeeland worden de volgende kinderspelen behandeld en toegelicht: knikkeren, verstoppertje en tikkertje, tollen, de katapult en de proppenschieter, pinkelen, keilen, bikkelen, hinkelen, hoepelen en touwtjespringen en de schommel, de wip en de glijbaan. Het negende boek uit de reeks is ook het dikste geworden. Het telt 432 pagina's. Het boek (15 euro) is te bestellen bij de Stichting Nederlandse Dialecten (snd@mail.be), maar het kan ook via de consulent streektalen: v.de.tier@scez.nl In de afgelopen vijftien jaar heeft Jopie Minnaard- Verheijke een tiental korte toneelstukken geschreven in het dialect van Zuid-Beveland. Deze stukken zijn vele malen gespeeld door de toneelgroep Ad Hoc uit Heinkenszand. Nu deze groep opgehouden heeft te bestaan, wil Jopie de stukken beschikbaar stellen aan andere groepen. Zij heeft daartoe een drietal stukken opnieuw bewerkt. De titels van de drie stukken zijn: 'Voe 't lapje 'ehouwe' (over de hebberigheid), 'Logere bie de boer' (over een boer en een boerin die kamers verhuren en een Amsterdamse op bezoek krijgen) en ''t Akkevietje van tante Tanne' (over een verbouwing en het weer intrekken bij familie). Alle stukken worden gespeeld met vier vrouwen en twee mannen. De speelduur is ongeveer een uur. Zin om met uw toneelgroep deze Zuid-Bevelandse stukken eens in een ander dialect te spelen? Voor een zichtzending kunt u contact opnemen met Jopie Minnaard-Verheijke, telefoon 0113-561905, e-mail jminnaard1@zeelandnet.nl Zeeuws Erfgoed 21 juni 2007/02 STREEKTALEN

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 21