.Zeeuws ngennn O juni 2007 Uhid dc Rrnttr PUBLICATIES Uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Boeken en eenmalige uitgaven 200jaar voetbal muziek: Wij Houden Stand, 1931-2006. samengest. WHS en Accelerando (Sint-Annaland, 2006) 77, 81 pag., ill., foto's, krt., tek., ISBN 90-8788-002-2. Een boek met een dubbele voorkant, waarbij zowel voetbalvereniging WHS als muziek vereniging Accelerando de helft van de pagina's krijgt toegewezen. Van beide verenigingen uit Sint-Annaland wordt aan de hand van een thematische aanpak een beeld geschetst van bestuur, ontwikkeling, accommodatie en activiteiten. Het geheel is rijk geïllustreerd en goed verzorgd. Peter van Beek, Mail uit Barbarije. De verdwenen brief van Michiel de Ruyter (Assen: Maretak, 2007) 128 pag., ill., tek., ISBN 90-437-0316-1. Een historisch jeugdverhaal over enkele brieven van Michiel de Ruyter die via een erfenis in handen komen van de Marokkaanse jongen Abdel. Samen met zijn vriendin Anna zoekt hij uit wat de tekst in de brieven betekent. Veronica Frenks, De wereld van De Ruyter. De trots van Zeeland (Zutphen: Walburg Pers, 2007) 96 pag., ill., tek., grav., grav., ISBN 978 90-5730-407-4. Catalogus bij de gelijknamige tentoonstelling in het Maritiem muZEEum in Vlissingen. In drie delen opgesplitste biografie met aandacht voor de opkomst van Vlissingen als handelsstad na de Opstand, het culturele en weten schappelijke leven in Vlissingen en de Republiek in die tijd en een biografische schets van De Ruyters leven. Voorzien van rijk illustratie materiaal en met een beknopte bibliografie. colour uitgevoerde gids van de Zeeuwse vliedbergen, als uitgebreide en van talloze aanvullende (en nieuwe) gegevens voorziene opvolger van het in 1986 verschenen gidsje Vliedbergen: tekens van tijd in het Zeeuwse landschap (Kees Bos/Bas Oele). Voormalig provinciaal archeoloog van Zeeland Robert van Heeringen trok de kar, diverse co-auteurs en instellingen (w.o. de SCEZ) verleenden mede werking. Erg nuttig is ook de opname achterin van de tot dusver vrijwel onbereikbare tekst van het befaamde 'working paper' De vliedbergen in het kustgebied van Vlaanderen, Zeeland en Zuid-Holland uit 1968. Mechteld Jansen (fotografie) en Jan van Damme (teksten), Borsele tot in de kern (Borsele: Gemeente Borsele, 2006) 210 pag., foto's, ISBN 90-811284-1-8. Fotografe Mechteld Jansen maakte van alle Borselse dorpen een fotoreportage met portretten, landschappen, het sociale leven, sport, bouwkunst en andere onderwerpen waarmee de kernen treffend worden weergegeven. Jan van Damme maakte bij elk behandeld dorp een toepasselijk gedicht. Een extra deel over de - naast het vele natuurschoon - alom aanwezige industrie, completeert het geheel. R.M. van Heeringen e.a., Monumenten van aarde. Beeldcatalogus van de Zeeuwse bergjes (Kouderke: Bos Böttcher, 2007), 256 pag., met CD, ISBN 978-90-77525-13-5. In full- Ada de Lange-Timmerman en Anneke de Lange, Kleine reizigers, grote reizen. Oorlogskinderen op reis door Europa (Vlissingen: uitgeverij den Boer|de Ruiter en de Stichting Ooggetuigen van de 20ste eeuw, 2007). 176 pag., ISBN 978-90-74576-82-6. In dit boek de herinneringen van kinderen die in de naoorlogse jaren 1945-1951 vanuit Zeeland werden uitgezonden, van kinderen die als 'gastkind' uit het buitenland naar Zeeland kwamen, en van Zeeuwse pleegfamilies. Het zijn verhalen over heimwee en 'vreemd' eten, over hartelijke ontvangsten en nieuwe ervaringen die de betrokkenen levenslang zijn bijgebleven. Met veel - origineel - fotomateriaal uit privé-bezit. Frans Luidinga en Nico Guns, Willem Ruys. De kroon op de vloot (Amsterdam: Soeren, 2007) 600 pag., ill., foto's, tek., vouwbl., ISBN 978-90 6881-110-0 geb. Dit boek is het meest lijvige en complete werk over de Willem Ruys tot nu toe, en er wacht nog een tweede deel! Dit deel beschrijft de periode van het ontwerp tot en met de bouw en de overdracht van de soevereiniteit aan Indonesië. De zeven hoofdstukken bevatten informatie over het ontwerp, de bouw tot aan de oorlog, tijdens de oorlog, en na de oorlog, de scheepsinterieurs, installaties en de eerste scheepsreizen tot en met 1949. De bijlage bevat nog eens een kleine honderd pagina's met onder meer stelposten, technische specificaties, etc. Met een literatuur opgave, samenvatting in het Engels en register. Het boek is rijk geïllustreerd en voorzien van vele plaatjes, posters en ander promotiemateriaal en foto's. J.M.G. Leune, Lillo en Liefkenshoek. Deel 1 (Brussel: Algemeen Rijksarchief, 2006) 781 pag., ill., tek., fig., krt., tab., ISBN 90-5746-005-X. Het gehele boek omvat drie delen gevat in zeven banden. De delen twee en drie bevatten repertoria van personen en compilaties van transcripties. Het eerste deel bevat de historiografie van de twee Schelde- forten. De schrijver, een empirisch- socioloog, verdeelt het boek in zestien hoofdstukken over onder meer: de inrichting van Lillo en Liefkenshoek, steunforten, bestuurlijke verhoudingen, leven in de forten, de garnizoenen, het wachtschip, de tol van Zeeland en convooien en licenten. Achterin is een uitgebreide literatuurlijst en personen- en plaatsnamenindex opgenomen. Ivo van Loo, Kapitein Trouwhand. De Zeeuwse jaren van Michiel Adriaenszoon de Ruyter, 1607-1655 (Middelburg: Zeeuws Archief, 2007) 32 pag., ill., foto, tek., grav., ISBN 978-90-74375-13-9. Een kleine uitgave met daarin aandacht voor de periode van De Ruyters leven waarvan juist weinig bekend is. Ofschoon de titel (de naam Trouwhand) inmiddels onjuist is gebleken, bevat dit werkje divers tot op heden onontdekt nieuw bronnenmateriaal over de zeeheld. Frederik Muller, Schippers, slepers, reders: 225 jaar scheepvaartgeschiedenis van de familie Muller (Terneuzen, 2006) 340 pag., ill., foto's, tek., tab., ISBN 90-9021270-1. Aan de hand van alle Mullers die het bedrijf hebben geleid wordt in een veertiental hoofd stukken chronologisch door de bedrijfs geschiedenis gelopen waarbij alle gebezigde scheepvaartactiviteiten zoals sleepvaart, tankervaart, kustvaart en het bevrachtingskantoor aan bod komen. Achterin het boek is een zeer uitgebreide vlootlijst (inclusief afbeeldingen) opgenomen. Bevat daarnaast literatuuropgave en index. Ronald Prud'homme van Reine, Rechterhand van Nederland. Biografie van Micniel Adriaenszoon de Ruyter 5e uitgebr. dr. (Amsterdam: de Arbeiderspers, 2007) 424 pag., ill., krt., grav., ISBN 90-295-6459-5. De pocketeditie van de inmiddels befaamde biografie, aangevuld met enkele in de tussentijd gevonden brieven van De Ruyter. De auteur vatte het leven van De Ruyter samen in een inleiding, elf chronologische hoofdstukken en een epiloog. Bevat een uitgebreid notenapparaat, literatuur- en bronnenopgave en index. Tijdschriften Nehalennia, het bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Zeeuws Genootschap en de Zêêuwse Dialectverênigieng, opent met aflevering 155 in een geheel nieuw jasje en een nieuwe, verbeterde lay-out de jaargang 2007. Behalve de vaste, uitgebreide rubrieken van de Werk groep en de Verênigieng bevat het dikke nummer artikelen van Enne Koops (Zeeuwse emigratie naar de VS), Lou Vleugelhof (het boek Job in het Zeeuws) en J. Chr. Verhage (omzwervingen van de zerk van Jacob Janszoon van Grypskercke). A.R. Koppejan zet Middelburg weer op de zeekaart en Jan J.B. Kuipers brengt de naam van kasteel Herkestein (Schouwen-Duiveland) in verband met de middeleeuwse 'bridorp sluse'. Voorts de index op de jaargangen 1994-2006. In het tijdschrift Schouwen-Duiveland, de economische, sociale, landschappelijke, culturele, historische en algemene aspecten van een bijzonder eiland (maart 2007) wordt het centrale thema gevormd door allerlei aspecten van water. De gemeente heeft een nieuw waterplan opgesteld, dat streeft naar een goed functionerend watersysteem met biologisch gezond water. Voor kuur- en gezondheidscentrum De Schouw in Noordgouwe vormt water een belangrijk onderdeel van een week kuren. Verder berichten over de Zeeuwse zeeheld Michiel de Ruyter en over de plannen van de gemeente om de jachthavens van Brouwershaven en Scharendijke te privatiseren. Ook aan dacht voor een bedrijf van witlofteler Van de Velde in Dreischor, waar witlof op water wordt geteeld. De oorsprong van een straatnaam voert de lezer naar de Tweede Wereldoorlog, toen een mislukte overtocht over de Oosterschelde tot een drama leidde. Traditie, 'tijdschrift over alledaagse dingen, tradities en rituelen' van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, biedt in het voorjaars nummer 2007 twee Zeeuwse onder werpen. Jan J.B. Kuipers zet in 'Pijlstaartolie goed voor spieren en gewrichten' de leverolie van de pijlstaartrog, een oud Zeeuwse huismiddeltje, tegenover de 'modieuze visolie' die tegenwoordig massaal wordt geconsumeerd. Ruben A. Koman behandelt de neofolkloristische band van Terneuzen met Neerlands beroemdste spookschip in 'Het Vliegende Hollander Festival. Een toeristische volksverhaal-claim van een Zeeuwse stad.' K LEI ME KKIZICÏE KK, GROTE RE [ZEN J.G. Kikkert, Michiel Adriaensz. De Ruyter. Bestevaer 1607-1676 (Soesterberg: Aspekt, 2007) 128 pag., ISBN 90-5911-529-5. Beknopte biografie over De Ruyter die leunt op bestaande literatuur. In twaalf chronologisch opeenvolgende hoofd stukken wordt het leven van Michiel de Ruyter doorlopen, van de rederij van de familie Lampsins tot de thuisreis van de Eendragt. Met literatuuropgave, index en beperkt notenapparaat.

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 25