agenda juni 2007 ACTIVITEITEN 22 juni Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen jrg. 16/ nr.1 (2007) 1-40. Bevat het derde en laatste deel van Arco Willeboordse's artikel over West-Zeeuws-Vlaanderen en de Turks-Arabische wereld in de middeleeuwen en nieuwe tijd. Albert L. Kort beschrijft het functioneren van de veldwachter op het Zeeuwse platteland en G. Trimpe Burger-Mekking schreef een artikel over de aantekeningen van Frederik Nagtglas. Heem- en oudheidkundige bladen Sint-Philipsland De Cronicke van den lande van Philippuslandt (december 2006) begint met een verhaal over een razzia in januari 1945 met alle gevolgen van dien, verteld door J. Kempeneers. Dezelfde auteur schrijft over Ambachtslieden en neringdoenden', waarna H. Vaders in dialect 'De wienkel van m'n hröötvaoder op Flupland' uit de doeken doet. J.W. Ooms bewerkte een ontroerend, waar gebeurd verhaal: 'De oude man en het kind', een verhaal dat zich tijdens de watersnoodramp van 1953 afspeelt. Ten slotte een verslag in dialect over lang vervlogen tijden, waarin vrachtrijder Kees Verwijs de hoofdrol vervult. Tholen De Nieuwsbrief van de Heemkunde kring Stad en Lande van Tholen (februari 2007) bevat voornamelijk huishoudelijke informatie. Walcheren In De Wete, kwartaalblad van de Heem kundige Kring Walcheren (januari 2007), beschrijft melkboer W. Janse de Middelburgse melkhandel van 1900 tot 2000. Vroeger ging de boer dikwijls zelf zijn melk uitventen in de stad, waarvoor hij gebruik maakte van de traditionele Walcherse melkkar, een hondenkar of handkar. De moeilijk heden in en na de oorlog worden verteld, het oprichten van de melkfabriek en de wijksanering die in Middelburg al vroeg tot stand kwam. F.A.J. Minneboo behandelt de spectaculaire redding van de opvarenden van de Ebro in 'Het Bolletje van de Banjer. De Ebro, een redding die voor onmogelijk werd gehouden'. De bemanning van de reddingboot 'Maria Carolina Blankenheym' wist met enorme krachtsinspanning de mensen van de Ebro te redden, waarvoor een enthousiaste huldiging door de Veerse bevolking en het muziekkorps Veere's Genoegen hun deel werd. Een huis met geschiedenis wordt beschreven door T. Visser in het artikel 'Dubbele naam. Geschiedenis van een Middelburgs herenhuis'. Het betreft het huis op de Dam, nummer 61, met op de gevel de namen Het vliegendt Hert en De Rochelle. Het pand stamt uit 1575, was eerst een deftig heren huis, daarna burgerhandelsschool, toen onderkomen van een firma die handelde in horecabenodigdheden, en daarna een winkel annex lunchroom. J.H. Midavaine laat ons kennis maken met Johannes Van Borsselen, een gehaaide Zeeuwse crimineel, en F. van den Driest vertelt in zijn 'Vadertje' het een en ander over een opheffer, waar een voorzanger in de kerk mee bedoeld werd. De Walcherse subeilanden en de Oranjeplaat komen aan de orde in het artikel 'Droge stukken' van J. Simons. In De Wete van april 2007 vinden we het tweede deel van het stuk over de dagelijkse bezorging door de Middelburgse melkmannen. Hierin aandacht voor het feest in 1967 toen Middelburg 750 jaar bestond, en de melkhandel uitgebreid aan de festiviteiten deelnam. In dit nummer ook weer een huis in de schijnwerper: Den Hoffhond in de Middelburgse Molstraat. Een onaangename heelmeester in Arnemuiden die niet voor zijn taak berekend was, blijkt nogal wat wandaden op zijn geweten te hebben volgens auteur A.L. Kort. J. Braat schrijft over spectaculaire openluchtspelen, in Middelburg en Vlissingen opgevoerd door en voor de bevolking, en geschreven en geregisseerd door het echtpaar Abeleven-Labberton. Het 'Vadertje' van F. van den Driest voert ons naar de jacht op luizen en in de bijdrage van J.H. Midavaine maken we kennis met een onfris baasje dat ondanks een scherp vonnis zijn straf wist te ontlopen. Het Polderhuis Blad, informatieblad over Westkapelle (nr.34) bevat voor namelijk huishoudelijke mededelingen. Verder een bijdrage van de zingende reporter Jan Kaland over oude liedjes, soms diep treurig, soms zeer vrolijk. Zeeuws-Vlaanderen Tijdschrift, Bulletin van de Heem kundige kring West-Zeeuws- Vlaanderen (maart 2007) biedt een uitgebreid artikel over 'De Elderschans bij Aardenburg. De laatste der Zeeuws- Vlaamse buitenplaatsen', geschreven door R. van Immerseel. De Elderschans is al sinds de vroege achttiende eeuw als buitenplaats in gebruik en is gesticht op een vroegere schans. M. van IJzendijke laat Nout Eikenhout weer op zijn fiets klimmen en A. Kort geeft bijzonderheden over 'J.B. Kalschuer jr., een dorpsdokter in Cadzand'. De Nieuwsbrief van de Heemkundige Vereniging Terneuzen (februari 2007) staat bijna geheel in het teken van de geschiedenis van Zaamslag. C.E.M. Buijsrogge bespreekt een oude kaart van Zaamslag uit 1813. E. Hamelink schrijft 'De veerdienst over het Hellegat, een familiebedrijf'. Dit artikel gaat over de veerschippers die tussen 1664 en 1784 het veer hebben gepacht van de ambachtsheer. Schipper Adriaan van Doorn was de eerste van een familiebedrijf van pachters. Wat A.J. van der Aa over Zaamslag publiceerde in zijn bekende Aardrijkskundig woordenboek der Nederlanden, is in de originele spelling en interpunctie weergegeven. J.L. Platteeuw schrijft het artikel 'Stormvloeden in de Zaamslagse polders', en van die stormvloeden - vroeger tempeesten genoemd - zijn er heel wat geweest. Over de 'Watersnoodramp van februari 1953' verzamelde K. Dieleman herinneringen. Burgemeester Dees van Zaamslag wordt herdacht door E. Hamelink, en J. Goossen haalt herinneringen op aan zijn jeugd op 'Zaamslag veer'. 'Archeologische activiteiten en vondsten in en rond Zaamslag' krijgen we voorgeschoteld door J. van Houdt. Het artikel 'Een heerlijkheid in Zaamslag' van E. Hamelink is overgenomen uit de rubriek 'Van Toen en Nu' uit de PZC van 27-2-1996. Zaamslag vormde, samen met de dorpen Aendijcke en Othene, in de middeleeuwen een eiland langs de kust van de Westerschelde. Dit eiland was een ambachtsheerlijkheid. Op het kasteel De Torenberg, gebouwd op een vliedberg, woonde de ambachtsheer. In het Bulletin van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten (2007, nr. 1) schrijft A. de Kraker een stuk over 'De Cisterciënzerkerk te Kloosterzande', en W.M. Verschraegen behandelt de reconstructie van drie Spaanse forten: Sint-Livinus, Sint-Jacob en Sint-Joseph. 5, 6, 7 en 8 juni Feestelijke activiteiten voor jong en oud Middelburg, Abdij, 0118-653000. Feestelijke activiteiten ter gelegenheid van de opening van het Zeeuws Museum. Info: www.zeeuwsmuseum.nl 20 juni HKW-dorpswandeling Biggekerke Aanvang 19.00 uur. Heemkundige Kring Walcheren. Info: hkwalcheren.nl MuseumNa\8 Tijdens de kortste nacht presenteren de Zeeuwse musea zich in al hun facetten. Vanaf acht uur 's avonds vinden er speciale activiteiten plaats zoals muziek- optredens, er worden verhalen verteld en er vinden lezingen plaats. De musea zijn tijdens de museum nacht gratis toegankelijk. Het definitieve programma kunt u raadplegen op www.scez.nl 12 juli 1ste Folkloristische dag. Paard en veulen Middelburg, Abdij. Stichting Het Werkend Trekpaard. Info: www.trekpaarden.nl 16 augustus 2de Folkloristische dag. Paard en veulen Middelburg, tijdens ringrijden op Molenwater. Stichting Het Werkend Trekpaard. Info: www.trekpaarden.nl 5 september Zeeuwse opening Open Monumentendag 2007 Vlissingen, Stadhuis. Met een mini symposium over jonge bouwkunst. SCEZ, m.m.v. gemeente Vlissingen en Zeeuwse Gezicht (CBK). Info: SCEZ, Tony Veenstra, 0118-670881, tr.veenstra@scez.nl 8 en 9 september Open Monumentendag 2007 Thema: 'Moderne Monumenten'. Speciale aandacht voor monumenten van de twintigste eeuw, waaronder de Wederopbouwpanden. 29 september Buitenheemse excursie naar Den Haag Heemkundige Kring Walcheren. Info: hkwalcheren.nl 2 oktober Drie Engelse Zeeoorlogen Vlissingen, Zeeuws maritiem muZEEum. Lezing. Nederlands Instituut voor Militaire Historie, Universiteit Leiden, het muZEEum: prof. dr. Femme Gaastra. Info: www.400jaarmichielderuyter.nl 16 oktober Carrières Nederlandse Zeeofficieren in de 17de eeuw Vlissingen, Zeeuws maritiem muZEEum. Lezing. Nederlands Instituut voor Militaire Historie, Universiteit Leiden, het muZEEum: prof. dr. Jaap Bruijn. Info: www.400jaarmichielderuyter.nl 17 oktober Bergen van (w)aarde Middelburg, Filmzaal Provinciehuis, 13.00 uur. Symposium over vliedbergen in het kader van de landelijke Week van de Geschiedenis, 12 t/m 21 oktober. Vanuit verschillende invalshoeken (archeologie, beeldende kunst, toerisme en folklore e.d.) wordt dit intrigerend fenomeen belicht. SCEZ i.s.m. Werkgroep Historie en Archeologie (Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen). Deelname: gratis Aanmelding: schriftelijk, SCEZ, postbus 49, 4330 AA Middelburg of info@scez.nl, o.v.v. 'vliedbergen', m.o.v. naam, adres, telefoonnummer en aantal deelnemers. Begin oktober ontvangen deelnemers een bevestiging en het definitieve programma. Info: SCEZ, Aad de Klerk, ap.de.klerk@scez.nl 19 oktober Zeeuws Etymologisch Woordenboek Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, 13.30 uur. Symposium over en presentatie van het Zeeuws Etymologisch Woordenboek. Stichting Johan Hendrik van Dale. Info: SCEZ, Veronique De Tier, v.de.tier@scez.nl 20 oktober Dialectdag van de Zeeuwse Dialectvereniging Kapelle, De Vroone. Info: SCEZ, Veronique De Tier, v.de.tier@scez.nl 30 oktober De tocht van De Ruyter naar Afrika en Amerika Vlissingen, Zeeuws maritiem muZEEum. Lezing. Nederlands Instituut voor Militaire Historie, Universiteit Leiden, het muZEEum: dr. Adri P. van Vliet. Info: www.400jaarmichielderuyter.nl

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 26