agenda r Axel, juni 2007 CURSUSSEN 17 september aanvang Streekgeschiedenis, Zierikzee. Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, i.s.m. Gemeentearchief en Gemeentemuseum Schouwen-Duiveland en SCEZ. Info: André Flikweert, flikwriedy@zeelandnet.nl; Joop van Loo, 0111-412926, joopvanloo@zeelandnet.nl 6 november aanvang Wonen in een monumentenpand Cursus over plattelands- (woonhuis) monumenten, deze keer in de gemeente Borsele. Een uitgebreide folder met het cursusprogramma en de docenten is vanaf half augustus beschikbaar. Info: SCEZ, Aad de Klerk, 0118-670870 EXPOSITIES Zeeland is veel meer dan zon, zee en water. Dat weet je na een bezoek aan de Zeeuwse musea. Deze zomer lopen er in de musea tal van historische tentoonstellingen. We noemen er slechts enkele op, verspreid over de eilanden. Het actuele tentoonstellingsoverzicht met de openingstijden van musea staat op www.scez.nl Aardenburg, Gemeentelijk Archeologisch Museum Marktstraat 18, 0117-492888/495508 Info: www.gemeentesluis.nl Leef mee met soldaten en burgers uit de tijd van het Romeinse keizerrijk. Leer over trotse poorters van een middeleeuwse Vlaamse handelsstad Arnemuiden, Historische Scheepswerf C.A. Meerman Zuidwal 63, 0118-410045 Info: www.werfarnemuiden.nl Oudste werf van Zeeland waar oude ambachten herleven en oud gereedschap te zien is Streekmuseum Het Land van Axel Noordstraat 11, 0115-562885 Info: www.landvanaxel.eu Ervaar het boerenleven van Axel in vroeger tijden. Bekijk de boerenkamer, sieraden, kinderspeelgoed en landbouw- materialen Breskens, Visserijmuseum Breskens Kaai 1, 0117-383656 Info: www.visserijmuseumbreskens.nl Maak kennis met de geschiedenis van vissersplaats Breskens. Een plek om te lezen, te tekenen en uren rond te kijken Bruinisse, Brusea Oudestraat 23, 0111-481412 Info: www.brusea.nl Het leven en werk van een mosselvisser en zijn gezin in het heden en het verleden Burgh-Haamstede, Museum de Burghse schoole Kerkstraat 3, 0111-651529 Info: www.burghseschoole.nl Authentiek oud schoolgebouw met klaslokaal uit 1920. Expositie over Karolingische ringwalburg en jaarlijkse wisseltentoonstelling Domburg, Marie Tak van Poortvliet Museum Domburg Ooststraat 10A, 0118-584618 Info: www.marietakvanpoortvliet- museumdomburg.nl Wisseltentoonstellingen over het leven en werk van de Domburgse kunstenaars kolonie en hedendaagse Zeeuwse kunstenaars Kleur en zon! Kunstenaarskolonies aan zee 10 juni t/m 23 september: internationale tentoonstelling: Nidden Nida, Domburg, Ahrenshoop. Dreischor, Streek- en landbouw museum Schouwen-Duiveland Molenweg 3, 0111-402303 Info: www.schouwen-duiveland.nl Treffend beeld van het boerenleven in de eerste helft van de vorige eeuw in monumentale boerderij Het Trekpaard t/m oktober: de seizoenstentoonstelling 'Het Trekpaard' besteedt uitgebreid aandacht aan de belangrijke rol die het trekpaard in de agrarische sector had in de periode van vóór de mechanisatie. Aan bod komen: - kunst met als onderwerp trek paarden: schilderijen Wim Romijn; - de geschiedenis van het trekpaard, tekst en foto's; - oude gebruiken rondom trek paarden; - werkzaamheden met trekpaarden. Op 12 en 26 juni, 10 en 24 juli, 7 en 21 augustus en 4 september worden nabij het museum demonstraties gegeven van werkzaamheden met trek paarden, zoals ploegen, eggen, zaaien, de rosmolen en rijden met een boeren wagen. Ook vinden er demonstraties plaats van oude ambachten zoals het maken van garelen, houten wielen, 'paardenmessen' en touwslaan. Goes, Historisch Museum De Bevelanden Singelstraat 13, 0113-228883 Info: www.hmdb.nl Ontdek de historie van Goes en De Bevelanden. Streekdrachten, verdronken dorpen, landaanwinning, stadsverdediging en gilden Water, vroeger en later t/m 17 februari 2008 Drinkwater door de eeuwen heen. Een expositie over 'Oud water', 'Heilig water', 'Wassend water' en 'Modern water'. Met voor kinderen een heus water laboratorium. Goes, Spoorwegmuseum Stoomtrein Goes-Borsele Stephensonweg 9, 0113-270705 Info: www.destoomtrein.nl Heus spoorwegbedrijf uit de jaren 30 met locomotieven, ingericht spoorwegrestaurant en treinremise Grijpskerke, Imkerij Poppendamme Poppendamseweg 3, 0118-616966 Info: www.imkerij-poppendamme.nl Bezoekerscentrum over de bijenteelt met een permanente tentoonstelling van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging Hulst, Museum De Vier Ambachten Steenstraat 28, 0114-320692 Info: www.museum.devierambachten.nl Bezoek het historische gebouw van refugium Ten Duinen met zijn vesting- en Reynaertkamer, vlas- en klompenstal, prachtige klederdrachten, archeologische vondsten en ambachtelijk gereedschap Reynaert t/m 29 juni. IJzendijke, Het Bolwerk Markt 28, 0117-301200 Info: www.staatsspaanselinies.nl Museum voor de Staats-Spaanse Linies. Krijgskunde en vestingbouwkunde door de eeuwen heen Kapelle, Fruitteeltmuseum Biezelingseweg 10, 0113-344904 Info: www.fruitteeltmuseum.nl De geschiedenis van fruit, fruitteelt, handel en fruitverwerking door de eeuwen heen Middelburg, SCEZ, De Burg Molens zonder grenzen - Molens inventief bekijken - Molens van de Zwinstreek t/m 29 juni. Een molen een geldverslindend werktuig? Nutteloos en voorbij gestreefd? Bij de SCEZ in Middelburg ontdekt u dat dit alles behalve waar is. Daar kunt u zien Gratis unieke verhalen-cd bij twaalf musea in Nederland en België Tijdsporen - Herbeleef wat ooit was Bij twaalf culturele centra in Zeeland en Oost- en West-Vlaanderen kunnen bezoekers de turbulente geschiedenis van de regio Scheldemond herbeleven. Luisterend naar de cd 'Tijdsporen', waarop korte hoorspelen staan die typisch zijn voor de verschillende sites in deze regio, krijgt de bezoeker een treffend beeld van de eeuwenlange strijd om het land en tegen het water. Een geschiedenis die zich kenmerkt door overstromingen, vijandelijke legers en (vruchtbare) natuur. De meeslepende verhalen sporen aan om meer van de boeiende streekgeschiedenis te ervaren en voeren langs twaalf sites aan de brede Scheldemonding: Gemeentelijk Archeologisch Museum, Aardenburg; Bezoekerscentrum Bulskamp veld, Beernem; Het Bolwerk, IJzendijke; Drongengoedhoeve, Knesselare; Fort Liefkenshoek, Beveren; Bezoekerscentrum Middelburg, Middelburg (B) Terra Maris, Oostkapelle; Stedelijk Archeologisch Museum, Oudenburg; Bezoekerscentrum Bevrijding, Ramskapelle; Bezoekerscentrum Huis Mulle de Terschueren, Tielt; Kasteel van Wijendale, Torhout; Het Polderhuis, Westkapelle. De cd 'Tijdsporen' is gratis verkrijgbaar tijdens een bezoek aan één van twaalf deelnemende locaties en maakt deel uit van het interregionale project 'Culturele Biografie' in de Euregio Scheldemond. Zie ook www.tijdsporen.eu dat de molen een werktuig uit het verleden is, maar wel één met toekomst. En in de Zwinstreek, het grensgebied tussen Zeeland en West-Vlaanderen, draaien de wieken zelfs nog grenzeloos! De inbreng en het functioneren van een molen bezorgen het landschap en de leefwereld rond de molen een opvallende dynamiek. Niet in het minst wanneer de molen effectief draait en maalt. v w. ra a r«Ji da n cJ a caiJ De tentoonstelling 'Molens zonder grenzen' legt in het nationale Jaar van de Molens extra accent op de restauratie van Zeeuwse molens, waaronder molen 'De Vijf Gebroeders' in Heinkenszand. Voor een fietstochtje langs molens in de Zwinstreek, kijk op www.scez.nl De Burg, Groenmarkt 13, Middelburg 0118-670870 Maandag t/m vrijdag 10.00-16.00 uur, toegang gratis. Info: www.scez.nl Middelburg, Zeeuws Archief Hofplein 16, 0118-678800 Info: www.zeeuwsarchief.nl Beleef het verleden van Zeeland aan de hand van archiefstukken, museum objecten, foto's en filmbeelden in de middeleeuwse kelders van het archief Zeeuwse Zeehelden t/m 5 januari 2008: de Zeeuwse jaren en de glorietijd van 's lands grootste zeeheld belicht aan de hand van archiefstukken, bijzondere prenten en tekeningen. Bijzonder is een 'live' ver slag van de afloop van de Tweedaagse Zeeslag (4-5 augustus 1666) getiteld "Vertooninge van de Staten-Generaele vloote met d'Engelsche vloot op den 5 en 6 Augusti 1666 van den Middelburgschen thoorn", een afbeelding van de veranderende positie van beide vloten voor de Walcherse kust. Ook andere Zeeuwse zeehelden treden voor het voetlicht. Joos de Moor, de familie Evertsen, vader en zoon Banckert en de dappere Frans Naerebout hebben allen hun sporen in het Zeeuws Archief nagelaten. En in een eigenhandig geschreven verslag vertelt Jacob Hobein over zijn helden daad in 1831: het redden van de Nederlandse vlag tijdens de Belgische opstand. Middelburg, Zeeuws Museum Abdij, 0118-653000 Info: www.zeeuwsmuseum.nl Voor het publiek open vanaf 5 juni, met op 5, 6, 7 en 8 juni feestelijke activiteiten voor jong en oud. Wandtapijten, schilderijen, porselein, mode, streekdrachten en kabinetten uit de Oost en de West

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 27