Stichting De Zeeuwse Streekdrachten Door ons Gedaen in Biervliet Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek Kousteensedijk 7, 0118-654285 Info: www.zeeuwsebibliotheek.nl Wisseltentoonstellingen op het Plein, in de Foyer, de Expositieruimte, de Schatkamervitrine en het Zeeuws Documentatiecentrum Bestevaer 400jaar beeldvorming rondom Michiel de Ruyter t/m 23 juni: Michiel de Ruyter is één van de weinige onomstreden helden uit de geschiedenis van Nederland. Nog eeuwen later is hij icoon van heldenverering. De tentoonstelling 'Bestevaer' toont aan de hand van o.m. 17de-eeuwse boeken, affiches, schilderijen en dichtwerken hoe men in de loop van de tijd met de persoon, de geschiedenis en mythes rond De Ruyter is omgegaan. Oostburg, Bibliotheek Langestraat 1A, 0117-453069 De Zeeuwse Klapbank t/m 29 juni: 'De Zeeuwse Klapbank' is een reizende, multimediale tentoon stelling met dialectfragmenten uit de jaren zestig en zeventig, verhalen en liederen uit Zeeland en Goeree- Overflakkee. De tentoonstelling is bedoeld voor een breed publiek. U doet niet alleen luisterend indrukken op van het Zeeuwse dialectlandschap, ook aan de hand van taalkaarten en foto's vindt u uw weg binnen deze rijke verzameling van dialecten. Na een succesvolle start in 2006 bij de initiatiefneemster van deze tentoon stelling, de SCEZ in Middelburg, reist 'De Zeeuwse Klapbank' in 2007-2008 langs verschillende bibliotheken in Zeeland en laat de bezoeker kennis maken met een bijzondere vorm van immaterieel erfgoed. In de zomermaanden juli en augustus staat 'De Zeeuwse Klapbank' in de bibliotheek van Goes opgesteld. Voor de verdere routing zie www.scez.nl Oostkapelle, Terra Maris Duinvlietweg 6, 0118-582620 Info: www.terramaris.nl Museum voor natuur en landschap. Levendige tentoonstelling die u meeneemt door de geschiedenis van het Zeeuwse landschap Ouwerkerk, Watersnoodmuseum Weg van de Buitenlandse Pers 5, 0111-644382 Info: www.watersnoodmuseum.nl Onderdeel van Nationaal Monument Watersnood 1953 en gevestigd in één van de vier caissons die gebruikt zijn voor het sluiten van het laatste gat in de dijken De watersnoodramp in West-Brabant t/m 15 juli: de ramp wordt in een adem geassocieerd met Zeeland. Dat grote delen van Zuid-Holland ook getroffen zijn, is ook bekend. Maar dat een deel van Noord-Brabant onder water heeft gestaan en dat daar ook slachtoffers bij zijn gevallen, wordt vaak vergeten. Foto's van zestien dorpen worden geflankeerd door verhalen over de hulp van de militairen, het bezoek van koningin Juliana, het bergen van kadavers en de spoorwegen. Kinderwerkstukken over de ramp 16 juli t/m 31 augustus. Sint-Annaland, Streekmuseum De Meestoof Bierensstraat 6, 06-22826192 Info: www.tholenweb.nl De streekgeschiedenis met stijlkamers, beroepen en ambachten, een schoolklas en een compleet ingericht watersnoodhuis Kant an de musse Het trekpaard t/m 31 oktober: twee seizoens tentoonstellingen. Stichting Behoud Hoogaars Arnemuiden, Zuidwal 63, 0118-410045 Info: www.hoogaars.nl Vaar mee op authentiek zeilend erfgoed in Zeeuwse wateren Veere, Stadhuis Grote Kerk Varend verleden van Veere t/m 31 oktober. Veere, Stadhuismuseum De Vierschaar Markt 5 (stadhuis), 0118-506064 Info: www.devierschaar.nl Beleef hoe onze voorouders werden berecht en bestuurd. Geniet van kostbare kunst uit de Gouden Eeuw van Veere Varend verleden van Veere. De Zeeuwse marineschilder Engel Hoogerheyden (1740-1807) t/m september: Hoogerheyden is een van de weinige Zeeuwse zeeschilders van voor 1850 die voornamelijk in deze provincie werkzaam is geweest. Veel maritiem historische gebeurtenis sen in Zeeland heeft hij vastgelegd. Zijn schilderijen illustreren belangrijke episoden van een Zeeuws varend verleden. Hoogerheydens werk geeft een bijzonder en vaak onbekend beeld van het zeeleven aan het eind van de achttiende en begin van de negentiende eeuw. Vlissingen, Reptielenzoo Iguana Bellamypark 35, 0118-417219 Info: www.iguana.nl Ruim 500 reptielen, amfibieën en insec ten uit de hele wereld. De moeite waard voor jong en oud Op 13 februari zijn de gewijzigde statuten van de Stichting De Zeeuwse Streekdrachten ondertekend door alle daartoe gerechtigde organisaties, dat wil zeggen het dagelijks bestuur en de bestuursleden/afgevaardigden van De Arke, Ons Boeregoed, Het Walchers Costuum, Westkapelle Cultureel, Axel en Mooi Zeeland. Dit alles gebeurde, in het SCEZ-gebouw De Burg, onder het waakzaam oog van notaris G.L.F. Sarneel uit Kruiningen. Een bijzondere en feestelijke gebeurtenis, op 14 februari voorpaginanieuws van de PZC! Het motto dat voor deze en alle volgende bijeenkomsten zal moeten gelden, is: 'doen kunnen we alles, maar dan alleen allen samen'. Liza van der Heijden deed verslag van de werkgroep die patronenboeken gaat maken en die nog nieuwe leden kan gebruiken. De stichting probeert een (mid)dag te organiseren om alle verenigingen te laten kennismaken met de nieuwe Commissaris van de Koningin. En de leden van alle verenigingen worden opgeroepen zich ter gelegenheid van Open Monumentendag (8 september) in streekdracht te kleden. Tenslotte: op 2 juni viert Het Walchers Costuum het 20-jarig bestaan in de Grote Kerk te Veere; alle bestuursleden worden daarvoor uitgenodigd. Vlissingen, Zeeuws maritiem muZEEum Nieuwendijk 15, 0118-412498 Info: www.muzeeum.nl Ontdek, zie, hoor en ervaar de rijke Zeeuwse maritieme geschiedenis. Leuk De trots van Zeeland, de wereld van Michiel de Ruyter t/m 30 september: hoe kon de zoon van een bierdrager opklimmen tot de belangrijkste zeeheld van Nederland? Met topstukken uit onder meer het Rijksmuseum, het Scheepvaartmuseum Amsterdam, buitenlandse musea en uit particuliere collecties. De Schat van De Rooswijk, geheimen uit een gezonken VOC-schip t/m 28 oktober: op 8 januari 1740 begon de Rooswijk aan zijn tweede reis. Het schip kwam op een zandbank van de Goodwin Sands terecht en liep aan de grond. Met man en muis verging In het 'Jaar van Textiel 2000' borduurden 243 Zeeuwen Door Ons Gedaen, de langste merklap ter wereld. Deze bijzondere merklap van ruim 125 meter, boordevol met Zeeuwse en tevens heel persoonlijke motieven, was in mei van dit jaar te zien in Biervliet. Het initiatief ging uit van de Stichting Dorpshuis Biervliet. De twee ambassadeurs van de merklap, Mia Elmont en Eef de Jonge, verleenden ondersteuning bij de voorbereiding en inrichting van de expositie. Tijdens de opening op 28 april brak Eef de Jonge een lans voor expositie van Door Ons Gedaen in Bayeux, alwaar het beroemde Tapis de Bayeux hangt. Ook meldde zij contacten met Japan (Nagasaki), waar eveneens veel belangstelling voor de merklap is. Expositie van Door Ons Gedaen in Frankrijk en Japan zou door de Provincie Zeeland - eigenaar van de merklap - uitstekend kunnen worden benut om Zeeland en het Zeeuwse erfgoed op een bijzondere wijze te promoten. De opening van de expositie in Biervliet werd verricht door wethouder Jaap Bos van Terneuzen. Engel Reinhoudt vertolkte de ballade van de eenzame borduurster, die door hem speciaal voor de gelegenheid was aangevuld met een nieuw couplet. V De Rooswijk, samen met de kostbare lading zilveren staven en munten. De Ruyter herdacht, 1957, een feest van het volk t/m 24 juni: terugblik op De Ruyterfeesten van vooral 1957, met uniek beeldmateriaal. De Ruyter verbeeld, icoon en karikatuur' 29 juni t/m 21 oktober: De Ruyter vroeger en nu gebruikt voor propagan dadoeleinden op onder meer affiches, spotprenten en bankbiljetten. Westkapelle, Polderhuis Dijk- en oorlogsmuseum Zuidstraat 154/156, 0118-570700 Info: www.polderhuiswestkapelle.nl Roerige geschiedenis van het dijkdorp en haar bewoners Zierikzee, Maritiem Museum Mol 25, 0111-454464 Info: www.schouwen-duiveland.nl Reis 500jaar terug in de tijd en bezoek de oudste gevangenis van Zeeland. Beleef het maritieme verleden van Zierikzee Baljuws, Beulen en Boeven t/m 31 oktober: vroeger viel met het recht niet te spotten en wee degene die na een misstap in aanraking kwam met het gerecht. Die kon zijn borst natma ken. Het is dus niet mis wat deze expositie laat zien. De Zierikzeese brandijzers herinneren aan de zware (lijf)straffen die in vroeger tijden wer den uitgedeeld. Deze brandijzers zijn tijdelijk terug in Zierikzee dankzij het museum de Gevangenpoort in 's- Gravenhage. De expositie bevat meer opmerkelijke voorwerpen, die elk hun eigen verhaal vertellen. Uit Veere komt een zeldzaam schandbord. In heel Nederland zijn nog maar twee of drie schandborden bewaard gebleven. Uniek zijn ook de strafhandjes: metalen vuis ten die herinneren aan een misdrijf tegen de overheid. Zierikzee, Museumhaven Zeeland Oude Haven (schepen) en Vissersdijk 2 (scheepswerf en bezoekersruimte), 06-52166621 Info: www.museumhavenzeeland.nl Oude Zeeuwse vissersschepen in volle glorie in het eeuwenoude stadshart

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 28