Inhoudsopgave SCEZpresse Bij de omslag ing 'n ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN 2 SCEZpresse 3 Rijk maakt zich op voor aanwijzen bouwkunst periode 1940-1965 Meer rijksmonumenten voor Zeeland? 5 Hotel Brittannia: sloop of rijksbescherming? 6 Minisymposium over jonge bouwkunst op 5 september 8 Zwartenhoekse Zeesluis ook ROP-project! MUSEA Zomerse temperatuur tijdens Museumweekend 22 juni: eerste Zeeuwse MuseumNa|8 museuMetamorfoses in Zeeuws-Vlaanderen Zeeuws Behout en de mieter in De Meestoof Zuunig op Erfgoed: Netwerkaanpak Veiligheidszorg van start gegaan 10 11 12 13 14 15 16 ERFGOEDEDUCATIE Ruim aanbod voor het onderwijs Vensters op Zeeuws Erfgoed Monitor Actieplan Cultuurbereik in Zeeland Cultuureducatiedag 2007 in Heinkenszand www.planjeeigenruimte.nl GESCHIEDBEOEFENING Van de consulent De Archiefronde van Zeeland: Gemeentearchief Hulst Kaarten in het Zeeuws Documentatiecentrum MONUMENTENWACHT 16 Een fruitig verhaal ARCHEOLOGIE 17 Bijeenkomst duikende amateur-archeologen Archeologische werkgemeenschap Nederland afdeling Zeeland 18 Onderzoek en meldingen 20 Vondst voor het voetlicht: een luxe kaarsenmakersbakje uit Middelburg STREEKTALEN 21 Nederlandse Dialectendag 2007 Het Dialectenboek 9: dialect in het spel Toneelstukken in Zuid-Bevelands dialect 22 Tweejaarlijks streektaaloverleg In en over het Zeeuws De Zeeuwse Klapbank 23 Colofon KORTelings 24 MOnuMENTaal Het provinciale beleid voor het culturele erfgoed is grotendeels vastgelegd in vier uitvoerings nota's: voor archeologie, musea, cultuurhistorie en monumentenzorg en voor immaterieel erfgoed en archieven. De nota's zijn in 2006 en 2007 verschenen en lopen door tot en met 2012. Dat is één jaar langer dan de looptijd van het collegeprogramma van het nieuwe college van Gedeputeerde Staten (GS). Die bestrijkt namelijk de periode 2007-2011. Het college programma heeft als titel Nieuwe verbindingen en kent zes centrale knooppunten. Cultureel erfgoed maakt deel uit van het knooppunt Mensen in Zeeland. GS hebben hierin vastgelegd dat zij in de komende jaren een kwaliteitsimpuls cultureel erfgoed mogelijk maken en dat zij daar extra financiën voor beschikbaar stellen. Daarmee wordt het in de vorige collegeperiode met kracht en ambitie ingezette beleid gecontinueerd. De continuïteit zit hem overigens niet alleen in het beleid, maar ook in de gedeputeerde. Ook in de nieuwe college periode is Harry van Waveren gedeputeerde voor cultuur. In deze Zeeuws Erfgoed is er de nodige aandacht voor architectuur en stedenbouw. Het is bedoeld als een opmaat voor de Open Monumenten dag begin september. Het thema van de Open Monumentendag is 'Moderne Monumenten' en dat is een voor Zeeland interessant thema, met name waar het gaat om de Wederopbouwperiode. Naar aanleiding van het nieuwe selectiebeleid voor cultuurhistorisch erfgoed uit de Wederopbouwperiode van minister van cultuur Ronald Plasterk, schreef Anita Blom een achtergrondartikel onder de prikkelende kop 'Meer rijksmonumenten voor Zeeland?'. Het thema van de Open Monumentendag inspireerde de SCEZ tot de organisatie van een minisymposium over jonge bouwkunst op 5 september: wat zou er wel en wat zou er geen (rijks)monument moeten worden? Het symposium is tegelijkertijd de opening van de Open Monumentendag in Zeeland. De activiteitenagenda en de boekrecensies in Zeeuws Erfgoed moeten u voldoende aanleiding geven om in de komende zomerperiode cultureel erfgoed te ontdekken en te beleven. Pak bijvoorbeeld de fiets en ontdek een van die fascinerende vliedbergen aan de hand van de recent verschenen publicatie Monumenten van aarde. Beeldcatalogus van de Zeeuwse bergjes. Of, als het te warm is om te fietsen, zoek verkoeling in de musea en vergaap u bijvoorbeeld aan de schatten van het gezonken VOC-schip De Rooswijk in het muZEEum! Wim Scholten, directeur Hotel Brittannia aan de Boulevard in Vlissingei geniet tijdelijk voorbescherming, in afwachting van een definitief besluit door de minister van cultuur. Meer hierover in het artikel 'Hotel Brittannia: sloop of rijksbescherming?'. De Vlissingse kunstenaar Martijn Prins wil met zijn kunstproject het aangezicht van het pand weer wat alure teruggeven. Beschilderde panelen en andere kunstuitingen moeten er voor zorgen dat mensen niet meer met een boog om het hotel heenlopen. (foto Ramon de Nennie). w igen n Zeeuws Erfgoed 2 juni 2007/02

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 2