NH Kerk te Schoondijke, architect A. van Eibink, bouwjaren 1946-1949, in gebruik genomen in 1950 (bron: M.A. Aalbregtse, Herbouwd Oostburg; met geschiedenis en wandelingen, Oostburg 1972). kwaliteiten. Hierbij is het van belang dat de gemeenten waar dit plaatsvindt actief meedoen in het proces. Naar verwachting zal na afloop van het pilotproject (Rhenen) ook een Zeeuwse Wederopbouwgemeente bij dit onderzoek betrokken worden. Verdere activiteiten In 2007 zal het Landelijk Wederopbouw Overleg (LWO) herstarten. Dit LWO was een succesvol platform voor gemeenten om met elkaar en andere betrokkenen te overleggen over de aanpak van bouwwerken en gebieden uit de Wederopbouwperiode. Steeds meer gemeenten willen objecten uit de naoorlogse periode aanwijzen of worden via de Stedelijke Vernieuwing geconfronteerd met de herstructurering van naoorlogse wijken of buurten. Het LWO is vooral bedoeld als een platform voor kennisuitwisseling. De RACM zal het LWO samen met het projectbureau Belvedere gaan faciliteren. Tot nog toe zijn we met dit overleg niet in Zeeland geweest. Dit jaar of in 2008 zullen we dat zeker gaan doen. Een ander bijzonder project is het onderzoek naar naoorlogse monumentale kunst, dat de RACM in samenwerking met het Instituut Collecties Nederland (ICN) uitvoert. Een goed voorbeeld van bijzondere monumentale kunst is de glas-in-betonwand van kunstenaar Berend Hendriks in het raadhuis van Oostburg (architect J.A. Wentinck, 1957). Deze monumentale kunst is ook typisch een fenomeen uit de Wederopbouwperiode. Vanaf 1953 werd 1-2% van het bouwbudget voor sommige gebouwtypen (raadhuizen, overheids gebouwen en publieksgebouwen zoals theaters) gereserveerd voor monumentale kunst. Ook kerken zijn vaak voorzien van imponerende glaskunst. Anita Blom, specialist Wederopbouw van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten Zeeuws Raadhuis Terneuzen, architectenbureau Van den Broek, Bakema, bouwjaren 1962-1972. Raadhuis Oostburg, architect J.A. Wentinck, bouwjaren 1954-1957. Detail interieur: glas-in-betonvenster van B. Hendriks. Zeelandbrug over de Oosterschelde, ingenieurs Van Hattum en Blankevoort, bouwjaren 1961-1965. (foto's RACM) 2007/02 juni

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 5