Minisymposium over jonge bouwkunst op 5 september de aantallen uren en onkosten, die in het project zijn gestoken, zodanig kostbaar dat op deze basis door geen enkele hotelketen of individuele ondernemer een rendabel hotel kan worden opgezet. Het is dan ook niet uitgesloten dat de projectontwikkelaar gaat opteren voor luxe appartementen in plaats van de door de gemeente gewenste nieuwe hotelfunctie. Restauratie van het bestaande hotel, in een tweede fase gecombineerd met een beperkte uitbreiding, levert overigens wél een exploitabel geheel op indien wordt uitgegaan van een voor de boulevard reële vierkante-meterprijs. Anderzijds zal restauratie van het paviljoen minder kostbaar zijn dan slopen en nieuwbouw op de bestaande fundering. Ook omdat tijdens een inspectie door de RACM is gebleken dat het casco nog in goede staat verkeert en er vrijwel geen betonrot voorkomt. Bovendien heeft de RACM aangeboden actief mee te werken aan een restauratieplan. negatief geadviseerd over mogelijke aanwijzing. Naast het advies van de gemeente worden ook nog adviezen uitgebracht door de RACM zelf en door de Raad voor de Cultuur. Op de drie genoemde adviezen zal de minister zijn besluit baseren en aldus het lot bezegelen van een beeldbepalend, maar niet unaniem gewaardeerd hotel. Complicerende factor is ook dat het Rijk naar dit type bouwwerk geen categoriale studie heeft uitgevoerd, waardoor er geen landelijk kader bestaat om dergelijke gebouwen te waarderen (zie ook artikel Anita Blom). Voor Wederopbouwgebouwen liggen behoud en sloop nog vaak akelig dicht bij elkaar. Wij houden u op de hoogte. Het vervolg De gemeente Vlissingen is echter bevreesd voor de mogelijke gevolgen van rijks bescherming (mogelijk minder flexabiliteit in de planvorming) en heeft de minister Open Monumentendag 2007 valt dit jaar in het weekeinde van 8 en 9 september. Het landelijke thema is 'Moderne Monumenten'. Met dit thema wordt de schijnwerper gericht op de bouwkunst uit de twintigste eeuw. Voor Zeeland is dit een interessante periode. Dat geldt in het bijzonder voor de bouwkunst uit de Wederopbouwperiode (1940-1965/70). In die periode is er relatief veel in Zeeland gebouwd. De vraag is wat van deze jonge bouwkunst in aanmerking zou moeten komen voor een (rijks)beschermde status. Om de aandacht voor architectuur en stedenbouw uit deze periode te vergroten en een bijdrage te leveren aan de discussie wat wel of wat niet voor een beschermde status in aanmerking moet komen heeft de SCEZ, met medewerking van de gemeente Vlissingen en het Zeeuwse Gezicht (CBK), op 5 september een minisymposium georganiseerd. Het minisymposium wordt op een toepasselijke plek gehouden, namelijk het stadhuis in Vlissingen. Het oudste gedeelte hiervan is in 1961-1964 gebouwd naar een ontwerp van D. Roosenburg uit 1946. Bouwkunst dus uit de Wederopbouwperiode! Sprekers zijn onder anderen Jean-Paul Baeten (senior conservator Nederlands Architectuur Instituut) en Anita Blom (specialist Wederopbouw Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten). Dagvoorzitter is Jan Vellekoop (voormalig hoofd monumentenzorg gemeente Leiden). Verdere bijdragen worden geleverd door wethouder Tineke Verhage-Van der Ent (wethouder monumenten) en Harry van Waveren (gedeputeerde cultuur). Het minisymposium is tevens de Zeeuwse opening van de Open Monumentendag. Meer informatie: SCEZ, Tony Veenstra, 0118-670881, tr.veenstra@scez.nl Zeeuws Erfg°ed 7 juni 2007/02

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 7