u graag. De acquisitie van nieuwe projecten voor het ROP Zeeland (Restauratie Opleidings projecten) loopt gestaag door. In het vorige nummer kondigden we al aan dat er gesprekken plaatsvonden over diverse komende restauratieprojecten. Inmiddels hebben een aantal van deze gesprekken ertoe geleid dat enkele projecten concreet als restauratie opleidingsproject uitgevoerd zullen worden, waaronder de Zwarten- hoekse Zeesluis te Westdorpe. De restauratie van de zeesluis is gepland in medio september 2007 en is in zicht gekomen door genereuze bijdragen van de gemeente Terneuzen, de Provincie Zeeland, Rijkswater staat en het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Op dit moment is de werkgroep bezig om de laatste financiële hobbels te nemen. Zo zijn er gesprekken gaande over de overdracht van de sluis van Rijkswaterstaat en Waterschap aan de gemeente Terneuzen. Indien de gemeente Terneuzen als opdrachtgever kan fungeren, kan er immers een aanmerkelijk bedrag in BTW-kosten worden bespaard. Ook is het de bedoeling dat de sluis weer een functie krijgt in de waterhuishouding ter plaatse. Het restauratieplan is voorbereid door architecten bureau Rothuizen van Doorn t Hooft. Andere nieuwe projecten Een ander nieuw project betreft het oude gymlokaal te Middelburg van opdrachtgever Gemeentelijk Vastgoed BV Middelburg. De restauratie van het oude gymlokaal aan het Sasterrein wordt op dit moment aanbesteed en de opdrachtgever heeft als bestekvoorwaarde laten opnemen dat dit project als ROP- leerling-bouwplaats uitgevoerd moet worden. De bebouwing eromheen moet nog verwijderd worden zodat het pand weer vrij komt te staan en weer in zijn oorspronkelijke staat kan worden hersteld. Daarnaast zit momenteel ook het restauratie plan voor Fort Ellewoutsdijk te Ellewoutsdijk Zwartenhoekse Zeesluis te Westdorpe. in de aanbestedingsfase (opdrachtgever Vereniging Natuurmonumenten). Het restauratieplan is opgesteld door architecten bureau De Steunbeer uit Zierikzee. Het fraaie en direct aan de Westerscheldedijk gelegen fort zal - nog sterker dan nu het geval is - een publieksfunctie krijgen. Het fort krijgt een restaurant met terras en wordt opgenomen in fiets- en wandelroutes. Daarmee kan het fort uitgroeien tot een publiekstrekker van formaat. Op dit moment vinden er incidenteel voorstellingen en presentaties plaats in de kazematten van het fort, een functie die na de renovatie een forse impuls moet krijgen. Lopende projecten Nu de toren van de Heilige Corneliuskerk te Lamswaarde er weer netjes bijstaat, is de beurt aan het schip van de kerk. Op het dak van het schip zijn natuurstenen leien aangebracht en ook worden de dakerkers gerestaureerd en voorzien van de pinakels op de nokken van de dakjes. Voor de ernstig verzakte Mariakapel wordt nog naar een oplossing gezocht om verdere verzakking te voorkomen. De aangekondigde restauratie van de twee panden van Marsaki te Vlissingen heeft vertraging opgelopen omdat de opdrachtgever nog geen beschikking over de subsidie heeft en dus nog niet tot opdrachtverlening is overgegaan. In afwachting hiervan is het bouwbedrijf Kambier uit Koudekerke bezig om noodreparaties te verrichten en platen voor de ramen te plaatsen. Excursies voor leerlingen Om ook leerlingen van andere ROP-gebieden kennis te laten maken met de historie en monumenten van de provincie Zeeland, heeft het ROP Zuid-West (Zeeland en Zuid Holland) een tweedaagse excursie verzorgd voor leerlingen restauratiemedewerker niveau 4 uit het oosten van het land. De excursie ROP Zuid-West Restauratie Opleidingsprojecten Zeeland Excursie met ROP-leerlingen door Middelburg. bestond onder andere uit een rondwandeling door de stad Middelburg, een bezoek aan de Oostkerk en een presentatie door de monumentenwacht over het werken alhier en de verschillende oorzaken van verval. De tweede dag werd een bezoek gebracht aan de Historische Werf Meerman te Arnemuiden, gevolgd door een bezoek aan Fort Ellewoutsdijk. Ter afsluiting van de excursie is er op verzoek van de leerlingen ook een typische oude, zeer vervallen, Zeeuwse boerderij bezocht in 's-Heer Abtskerke. Er vinden nog gesprekken plaats om ook dit project als ROP-leerling-bouw- plaats uit te voeren. De excursie is door de leerlingen positief gewaardeerd. Ten slotte Hebt of weet u projecten die misschien interessant kunnen zijn voor de opleiding in de restauratie of hebt u vragen hierover, neem dan contact op met Jan van Zon, coördinator Restauratie Opleidingsprojecten voor de provincie Zeeland. Hij informeert Zeeuws Erfgoed 8 ROP

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 8