Unieke sporen zoutproductie Opgraving te Hulst, Bierkaai -Dubbele Poort-Godsplein Zffuws-Vlaandfrfn AxekNassaustraat: loden stadsgewicht van Axel met twee stempels. Doorsnede van een kleicontainer, project Nieuwe Bierkaai te Hulst (foto ArcheoMedia, 2007). Blokgewichten met stadswapen van Axel Een nieuw project van de Werkgroep Metaalvondsten Zeeland (WMZ) van de Archeologische Werkgemeen schap voor Nederland (AWN), afdeling Zeeland, is inventarisatie van stadsgewichten van Zeeuwse steden, gevonden in Zeeland. Het zijn loden gewichten met gestempelde wapens of merken van steden. Er zijn circa tachtig van dergelijke Zeeuwse gewichten geregistreerd, vooral uit Middelburg. Erik de Pooter uit Axel meldde een nieuwe vondst van de Nassaustraat in Axel. Het platte ronde gewicht (59 gram: 1/8 Brabants pond) heeft twee stempels. In één daarvan zijn de letters A en T verbonden. Het andere toont een wapen dat met een keper in drie velden is verdeeld, met in elk veld een sleutel. Dit wapen is toe te schrijven aan Axel of het Axeler Ambacht, en is een onderdeel van het latere stadswapen van Axel (achttiende eeuw). In het kader van het project Nieuwe Bierkaai te Hulst vond een opgraving plaats wegens geplande aanleg van een appartementencomplex met ondergrondse parkeer garage. ArcheoMedia BV (Capelle aan de IJssel) voerde de opgraving uit in mei-juli. Middeleeuwse bebouwing kwam al direct onder het maaiveld tevoorschijn. Aan de kant van de Bierkaai werden woonhuizen met kelders aangetroffen uit de vijftiende-achttiende eeuw. Aan de zijde van het Godsplein kwamen ook huisplattegronden uit de vijftiende-zestiende eeuw tevoorschijn, met mogelijk resten (poeren) van oudere gebouwen. Het terrein bevatte voorts enkele beerputten, met voorname lijk aardewerk uit de achttiende-negentiende eeuw. Slechts één beerput bevatte veel vondsten uit de zestiende eeuw. Metaalvondsten waren zeer schaars. Enkele vondsten van het project Nieuwe Bierkaai te Hulst (foto ArcheoMedia, 2007). Op het terrein was ook een groot rond bassin, met daarnaast twee kleinere ronde putten. De putten zijn in het verleden al geleegd, want er werden enkel vondsten uit de late twintigste eeuw in aangetroffen. Onder het grote ronde bassin kwamen houten paaltjes tevoorschijn Zeer waarschijnlijk gaat het hier om een grote waterput. Onder de middeleeuwse funderingen bevonden zich metershoge opvulpakketten van het zogenaamde zelas, een restproduct van het zoutwinningsproces. Deze fijne gelaagde ophogingen zijn al op meerdere plaatsen in de binnenstad van Hulst bij onderzoek aangetroffen. De aard van de lagen is echter nooit onderzocht. In de zelaspakket- ten kwamen stookplaatsen aan het licht en een tiental kleiputten. Op basis van vondsten zijn deze te dateren in de dertiende-veertiende eeuw. De opbouw van de kleiputten bestaat uit grote klei- plaggen die in het profiel mooi zichtbaar zijn. Het betreft containers, omdat ze ook een bodem van kleiplaggen hebben. De inhoud wordt onderzocht. De stookplaatsen en kleicontainers liggen zoals gezegd in ophogingslagen van zelas. Bekend is dat Hulst welvarend werd door zoutwinning. Hoe vroeg men daarmee begon en waar in de stad deze activiteiten in de middeleeuwen plaatsvonden is niet bekend. Mogelijk werpen de vondsten er meer licht op. De vondst van de kleicontainers is uniek. In aangrenzende provincies alsook in Vlaanderen zijn dergelijke sporen niet eerder aangetroffen. Veel specialisten zijn al een kijkje komen nemen; sommigen namen monsters voor verder onderzoek. Omdat uit archiefonderzoek blijkt dat op deze plek in 1499 een glasmaker woonde en er meerdere depots van fijn zand en vele mosselschelpen op het terrein zijn teruggevonden, is wellicht sprake van verschillende ambachtelijke activiteiten. Productie van een halffabrikaat voor glas behoeft soda (zout), fijn zand en kalk (branden van schelpen). Daarom worden alle ophooglaagjes onderzocht op zout- en kalkgehalte. Volgens zoutwinning- De vondst van dit gewicht uit vermoedelijk de zestiende of zeventiende eeuw maakt duidelijk dat een eerdere vondst van een zwaarder gewicht (469 gram: 1 Brabants pond) bij zorg centrum De Vurssche in Axel, met een niet helemaal gaaf stempel, óók een stadsgewicht van Axel is. Vinders van dergelijke gewichten in Zeeland wordt gevraagd hun vondsten voor verder onderzoek te registreren bij de WMZ (Henk Hendrikse, telefoon 0118-623732). Zeeuws Erfgoed 11 september 2007/03 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 11