Cirkelvormige structuren bij Walsoorden Onderzoek vestingwerken IJzendijke Middeleeuws hout bij Nieuwvliet, Isenpolder Sas van Gent - Sasse Poort Vondsten bij rioleringswerken Sluis specialist K. Leenders laten verschillende stappen van het productieproces verscheidene restproducten achter, die zichtbaar moeten zijn in verschillend gekleurde lagen. Een andere kleur van de laag betekent een verschillende samenstelling van metalen. Leenders meent dat de eerste stap in het zoutwinnings- proces niet op deze plek plaatsvond maar elders (vlakbij zoutwater). Het product daarvan is naar deze plaats gebracht voor verdere afwerking. Uit archieven blijkt dat de 'zelle' over grote afstanden naar de zoutketen werd vervoerd. In het oosten van IJzendijke zijn resten van vestingwerken in een nieuwbouwplan onderzocht, met het oog op eventuele reconstructie van vestingwerken elders in het plangebied. ADC ArcheoProjecten (Amersfoort) groef drie proefsleuven. In alle werd een groot deel van de contrescarp teruggevonden, die daar in 1702 is aangelegd. Een contrescarp is een talud van een gracht, gelegen aan de overzijde van de vestingwal. Resten van de contregarde (aarden buitenwerk) uit 1604 of sporen van een wapen depot uit 1745 zijn niet aangetroffen. In de zeventiende eeuw was dit oostelijk deel van IJzendijke gelegen aan het Juffergat. In 1700 is dit afgesloten ten behoeve van inpolderingen. Ontmanteling van de vestingwerken begon midden negentiende eeuw. In het talud van een nieuw gegraven sloot in de Isenpolder bij Nieuwvliet ontdekte de heer J. de Zwart uit Nieuwvliet resten van een paal, twee planken en een natuurlijke boomstronk. De houtresten zaten twee meter beneden het maaiveld in een zandige vulling onder een onverstoorde kleilaag. Het zand bevatte ook schapenmest. De houtresten zijn door de SCEZ blootgelegd en gedocumenteerd. Mogelijk betreft het een oversteekplaats voor schapen in voormalig (middeleeuws) schorrengebied. De Isenpolder kwam in 1252 tot stand, maar is in de veertiende en zestiende eeuw geïnundeerd door respectie velijk stormvloeden en militaire inundaties (Tachtigjarige Oorlog). Het hout kan dus van vóór 1252 dateren. De houtresten liepen nog minimaal twee meter onder het maaiveld van het aanpalende grasland door. Het hout verkeerde in goede staat; de aangepunte paal is meegenomen naar het Provinciaal Archeologisch Depot te Middelburg voor onderzoek. De heer L.A. Verbrugge te Noordstraat bij Walsoorden nam achter zijn boerderij enkele cirkelvormige structu ren waar. Ze leken op een groot aantal cirkels dat in 2005 door de heren A.M.J. de Kraker en K.J.R. Kerckhaert aan de hand van luchtfoto's is gesignaleerd rondom de Drogendijk ten noorden van Kloosterzande. Mogelijk zijn dit prehistorische grafheuvels. De overeen komst werd duidelijker toen een luchtfotoatlas op aan grenzende akkers bij de boerderij ook cirkels toonde. Volgens de geomorfologische kaart liggen de cirkels in een vlakte van getijafzettingen, maar blijkens booronderzoek uit 2005 door de SCEZ is het zandige sediment waarin de structuren zich bevinden waarschijnlijk de top van een pleistocene (oudere) opduiking. Wegens nieuwbouw op het voormalige industrieterrein in het zuiden van Sas van Gent zocht SOB Research (Heinenoord) naar sporen uit de prehistorie in het pleistoceen dekzand, en naar restanten van een vesting gracht in het plangebied. Boringen toonden op grote diepte een intacte top van het dekzand aan, maar archeologische indicatoren bleven uit. Van de vestinggracht is meer dan 90% in de twintigste eeuw verstoord door bebouwing en grootschalige bodemsanering. Waar de bodem niet was verstoord, is de gracht daadwerkelijk aangetroffen. Archeologie Hulst, project Nieuwe Bierkaai. Plaggenstructuur in het profiel, waarbinnen zich fijn zand bevindt. Verschillende van dergelijke plaggenstructuren, met een duidelijke plattegrond in het vlak, zijn aangetroffen. Mogelijk zijn het depots van fijn zand voor ambachtelijke activiteiten (foto ArcheoMedia, 2007). Houten paal (lengte 1.20 m) uit het sloottalud bij Nieuwvliet. Zeeuws Erfgoed 12 september 2007/03 Fraai pelgrimsinsigne uit de Ridderstraat te Sluis met Calvarievoorstelling; diameter 3.6 cm. De heer J.P. Schoutens uit Retranchement meldde metalen voorwerpen uit de late middeleeuwen, die hij had gevonden bij rioleringswerk in Sluis. De voorwerpen komen van meerdere locaties, zoals de Ridderstraat, Zuiddijkstraat, Sint-Jacobstraat en J.H. van Dalestraat. Ze omvatten (pelgrims)insignes, broches, hangers, ringen, zegelstempels, een kandelaartje en een vijzeltje.

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 12