2008- Jaar van het Religieus Erfgoed 1 Data Regiobijeenkomsten De Bevelanden: 6 september Historisch Museum De Bevelanden, Goes Zeeuws-Vlaanderen: 14 september Raadzaal gemeentekantoor, Axel Schouwen-Duiveland/ Tholen: 27 september Gemeentehuis, Zierikzee Walcheren: 28 september De Burg (SCEZ), Middelburg Aanvang alle keren 20.00 uur Nederland is ongekend rijk aan religieus erfgoed. Aan het aantal en de verscheidenheid van kerken, synagogen, tempels, kloosters, kapellen, abdijen, moskeeën, begraafplaatsen en devotiekapellen kan geen enkel ander West-Europees land tippen. Religie als levenshouding verliest in onze maatschappij echter aan belang en de hieruit voortkomende ontkerkelijking maakt dat het religieus erfgoed onder zware druk staat. De afgelopen tien jaar zijn al vele tientallen kerken gesloopt, veelal van grote cultuur historische en stedenbouwkundige waarde. Het voortbestaan van ons religieus erfgoed is dus geen vanzelfsprekendheid. Het prikkelen van het publieke besef dat een duurzame toekomst van religieus erfgoed een zaak en verantwoordelijkheid van ons allemaal is, vormt de basis voor het Jaar van het Religieus Erfgoed. Bij haar 25-jarig jubileum in 2002 kondigde de Stichting Kerkelijk Kunstbezit Nederland (SKKN) aan het initiatief te willen nemen tot een Jaar van het Religieus Erfgoed. In 2005 sloten de samenwerkende Steunpunten Monumentenzorg en Archeologie, waaronder het bij de SCEZ ondergebrachte Steunpunt Monumentenzorg Zeeland, zich hierbij aan. Gezamenlijk werd gekozen voor 2008 als het Jaar van het Religieus Erfgoed. De Stichting Jaar van het Religieus Erfgoed heeft de ambitie om in 2008, door middel van een aantrekkelijk activiteitenprogramma, landelijk een groot en breed publiek blijvend te interesseren in ons religieus erfgoed. Nederland beschikt in dit opzicht over een cultuur historische rijkdom waar we zuinig en intelligent mee om moeten gaan. Overigens werd niet eerder het religieus erfgoed als totaliteit binnen een langlopend landelijk publieksproject gepresenteerd. Het vergroten van publieke belangstelling en kennis van religieus erfgoed wakkert het besef aan dat het behoud hiervan een collectieve verantwoordelijkheid is. Dit bewustzijn zal ongetwijfeld ook de houding van eigenaren en overheden (diegenen die beslissen over de toekomst van het religieus erfgoed) in dit opzicht positief beïnvloeden. Het doel van het Jaar van het Religieus Erfgoed is om door middel van (brede en specifieke) publieks gerichte activiteiten de belangstelling voor en ken nis van het religieus erfgoed in Nederland te ver groten en op die manier een duurzame toekomst voor het religieus erfgoed binnen onze huidige dynamische samenleving te bevorderen. Coördinatie themajaar in Zeeland Aan de SCEZ is gevraagd de activiteiten voor de provincie Zeeland te coördineren. In april van dit jaar heeft de SCEZ de eerste verkennende bijeenkomst belegd waarbij met diverse partijen is gesproken over een mogelijke invulling van het Jaar. Inmiddels heeft de SCEZ ook een coördinator aangesteld, Ronald van Immerseel. In september volgen diverse regiobijeenkomsten om verder te onderzoeken wat er lokaal, regionaal en provinciaal georganiseerd zou kunnen worden en om dwarsverbanden te leggen tussen de verschillende opties en ideeën. Het Jaar is gericht op een groot en breed publiek. Dit brede publiek wordt in 2008 aangesproken en gestimuleerd door een landelijk en provinciaal programma van activiteiten dat jong en oud, allochtoon en autochtoon, gelovigen en niet-gelovigen op de been moet brengen. Bij het tot stand brengen van dit publieksgericht activiteitenprogramma worden de volgende vier uitgangs punten gehanteerd: Het verbeteren van de zichtbaarheid en toegankelijkheid van religieus erfgoed Hoezeer kerken, synagogen, moskeeën, tempels en andere gebouwen van religieuze en levensbeschouwelijke signatuur ook tot onze samenleving behoren, hun toegankelijkheid is over het algemeen beperkt. Steeds vaker worden religieuze gebouwen vanwege de kwetsbaar heid van het interieur en met het oog op vandalisme en diefstal, gesloten. De hier aanwezige culturele schatten blijven op die manier onbekend bij het publiek. Maar om het draagvlak voor religieus erfgoed te versterken is zichtbaarheid en toegankelijkheid juist van groot belang. Het Jaar van het Religieus Erfgoed wil stimuleren dat de toegankelijkheid en de zichtbaarheid van religieuze gebouwen en collecties op verantwoorde wijze worden vergroot. Dit zal gebeuren door publieksgerichte activiteiten te organiseren als open dagen, lezingen, exposities, concerten en voorstellingen op locatie, alsmede door beleidsmatige aandacht te genereren voor dit aspect. Eén voorbeeld van een bedreigd monument: de Hervormde kerk te Groede. Het bevorderen van cultuurparticipatie Het verbeteren van de toegankelijkheid van cultureel/ religieus erfgoed brengt veel publiek op de been; dat hebben evenementen als de Open Monumentendag wel aangetoond. Hoofdzakelijk bestaat dit publiek uit autochtone Nederlanders van middelbare tot hogere leeftijd. Maar met het oog op de toekomst wil het Jaar ook jongeren en allochtone Nederlanders (nader) met religieus erfgoed laten kennismaken. Het accent ligt hierbij op het verlevendigen van de (sociale) geschiedenis rond en van de gebouwen en voorwerpen als onderdeel van de lokale geschiedenis, het verhelderen van hun rol Zeeuws Erfgoed 14 september 2007/03 MONUMENTENZORG

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 14