binnen de architectuur en stedenbouw en het nadenken over de betekenis van religieus erfgoed binnen onze moderne maatschappij. Het mobiliseren van menselijk kapitaal Het dalende aantal 'kerkelijken' maakt dat de financiële basis van veel geloofsgemeenschappen versmalt. Steeds minder geld is hier beschikbaar voor het professioneel beheren van religieus erfgoed. In toenemende mate hebben - inmiddels tienduizenden - enthousiaste vrijwilligers de taken van betaalde gebouwenbeheerders en kosters overgenomen. Dankzij hun inzet kunnen veel religieuze gebouwen hun oorspronkelijke functie en (partiële) toegankelijkheid (nog) hand haven. Het Jaar wil het belang van deze vrijwillige inzet voor het behoud en beheer van religieuze monumenten breed onder de aandacht brengen. Het aantal vrijwilligers zal de komende jaren noodzakelijkerwijs alleen maar moeten toenemen. Tegelijkertijd bestaat bij deze groep behoefte aan meer inhoudelijke ondersteuning om op verantwoorde wijze met het erfgoed om te gaan. Het enthousiasmeren van potentiële vrijwilligers en stimuleren van projecten die verdere professionalisering van deze onontbeerlijke groep beogen, verdienen binnen het Jaar de nodige aandacht. Daarnaast richt het jaar de aandacht op de volgende specifieke doelgroepen: - Jongeren Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. In het Jaar zal gepoogd worden jongeren te interesseren voor de bijzondere verhalen die met religieus erfgoed verbonden zijn. Jongeren worden zich zo meer bewust van de lokale geschiedenis, wat een vruchtbare bodem legt voor de ontwikkeling van latere cultuurhistorische belangstelling. In samenwerking met provinciale en lokale organisaties op het gebied van cultuur, monumenten en educatie zullen activiteiten worden ontwikkeld voor deze doelgroep. - Nieuwe Nederlanders Met de komst van nieuwe Nederlanders zijn aantal en verscheidenheid van religieuze gebouwen vergroot, hoewel dat in Zeeland wat minder is dan elders in het land. Desalniettemin zijn Nederlanders met bijvoor beeld een Surinaamse, Afrikaanse, Marokkaanse of Poolse achtergrond vaak reguliere bezoekers van kerken en moskeeën. Bovendien bestaat bij deze groepen de behoefte aan meer kerken en gebedsruimtes en is het interessant om te zien of bestaand religieus erfgoed in deze behoefte kan voorzien. Daarbij vormt het thema een goede 'kapstok' om autochtone en allochtone Nederlanders over en weer verder kennis te laten maken: in de gebouwen, aan de hand van voorwerpen, eikaars sociale geschiedenis, gebruiken en levensvisie. Ook rond deze culturele dialoog zullen activiteiten worden georganiseerd. - vrijwilligers De activiteiten door vrijwilligers zijn van groot belang voor het behoud van religieus erfgoed. In het Jaar zal daarom extra aandacht aan de rol en inzet van deze vrijwilligers worden besteed. De ontwikkeling van het activiteitenprogramma in het kader van 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed wordt dus gebaseerd op eerdergenoemde doelstelling, geformuleerde uitgangspunten en doelgroepen. Het volgende nummer van Zeeuws Erfgoed zal verder berichten over de concrete activiteiten die voor 2008 in Zeeland op stapel staan. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met Ronald van Immerseel (06-53946858). Deskundigheids bevordering Kennis en vaardigheden op het gebied van religieus erfgoed zijn versnipperd over vele organisaties en beleidsterreinen. Het Jaar wil de aanzet geven tot de totstandkoming van een hecht netwerk van relevante organisaties en deskundigen, zodat in optimale samenhang aan een duurzame toekomst van religieuserfgoed kan worden gewerkt. Zo'n toekomst kan worden bewerkstelligd door middel van de oprichting van een landelijk opererend expertise- en dienstencentrum op het gebied van roerend en onroerend religieus erfgoed. Wie bepaalt wat met een gebouw gebeurt? Wie gaat over sloop, herbestemming of multifunctioneel gebruik? Bij kerken bepaalt vaak niet alleen de eigenaar wat met het gebouw gebeurt. Naast eigenaren spelen vooral (gemeentelijke) overheden een belangrijke rol in het bepalen van de toekomst van het gebouw. Men krijgt in veel gevallen te maken met vergunningen, bestemmings planwijzigingen, grondzaken en subsidies. Het Jaar wil samen met deze groep 'beslissers' inzichtelijk maken wat nodig is om een duurzame toekomst van religieus erfgoed mogelijk te maken. Monstrans uit de collectie van het Streekmuseum Het Land van Axel. Zeeuws Erfgoed 15 september 2007/03 MONUMENTENZORG

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 15