Streektaalactiviteiten De Zeeuwse Klapbank blijft reizen Het Zeeuws Etymologisch Woordenboek is klaar Zeeuwse Dialectdag 20 oktober De multimediale tentoonstelling 'De Zeeuwse Klapbank' in de Goese bibliotheek. heezbimh Op verzoek van de Stichting Johan Hendrik van Dale heeft dr. Frans Debrabandere zijn derde etymologische dialectwoordenboek gemaakt, het Zeeuws Etymologisch Woordenboek. Op vrijdag 19 oktober wordt om 15.00 uur dit lijvige boekwerk in de Zeeuwse Bibliotheek gepresenteerd aan de pers en het publiek. Ter gelegenheid van deze gebeurtenis organiseert de Stichting Johan Hendrik van Dale in samenwerking met de Zeeuwse Bibliotheek en de SCEZ een aantal lezingen. Prof. dr. Piet van Sterkenburg vertelt iets over het belang van etymologie en etymologische woordenboeken, de consulent streektalen toont aan de hand van wat Op 20 oktober houdt de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek haar jaarlijkse dialectdag in De Vroone in Kapelle. Het thema is 'dialect en gezondheid'. Het programma is in elk geval zeer gevarieerd. Pol van de Vijver, dierenarts uit IJzendijke, geeft een lezing in het onvervalste dialect van het Land van Cadzand. Verder zijn er optredens van Jaap Gunter en Engel Reijnhoudt. In het voorbeelden uit de tentoonstelling 'De Zeeuwse Klap- bank' hoe interessant zo'n etymologisch woordenboek is en dr. Lo van Driel bespreekt wat er in Zeeland in de loop der tijden gebeurd is op het gebied van dialectonderzoek. Daarna overhandigt de auteur een eerste exemplaar aan de gedeputeerde Harry van Waveren. Wie geïnteresseerd is om er die dag bij te zijn, kan contact opnemen met de consulent streektalen, Veronique De Tier (0118-670883; v.de.tier@scez.nl). Het volledige programma van die middag is ook te vinden op www.scez.nl Het aantal plaatsen is beperkt, vooraf aanmelden is dus noodzakelijk. middagprogramma krijgt u een toneelstuk aangeboden dat gespeeld wordt door drie dames en wel in het Walcherse dialect. Het onderwerp past ook precies in het thema van deze dag: Bie d'n dokter. Kant'ooi, de cabaretgroep van Schouwen, komt vertellen hoe het geregeld is met de gezondheidszorg. Voor meer informatie kunt u terecht bij de Zeeuwse Dialectvereniging (0115-481521). In mei en juni stond de Klapbank in Oostburg. In juli kwam de tentoonstelling weer naar De Bevelanden, waar ze opgesteld stond in de bibliotheek van Goes. Vanaf begin september tot eind oktober komt de tentoonstelling weer in Middelburg. Als u vorig jaar nog geen tijd had om even langs te komen en te luisteren, moet u dat nu zeker doen. U kunt hiervoor terecht in het Zeeuws Documentatiecentrum van de Zeeuwse Bibliotheek. Eind oktober verhuist 'De Zeeuwse Klapbank' naar Tholen (zie www.scez.nl). Vanaf oktober is ook de dvd beschikbaar met vijftien dialectfragmenten verdeeld over de hele regio. Er is een selectie gemaakt van de fragmenten die te beluisteren zijn in de tentoonstelling zelf. Deze dvd is te bestellen bij de SCEZ. Zoals vorige keer al gemeld is, is ook de dialectkrant klaar. U kunt deze bestellen bij de SCEZ of via uw bibliotheek. De krant is gratis. Leerkrachten die deze krant in de klas willen gebruiken, kunnen contact opnemen met de consulent streektalen via e-mail v.de.tier@scez.nl of telefonisch 0118-670883. Zeeuws Erfgoed 17 september 2007/03 STREEKTALEN

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 17