Gemeentearchief Schouwen-Duiveland /I r4 - 1^3*5 3?- 1)e Archief ronde van Zeeland Ruim zeven eeuwen geschiedenis zijn samengebracht in het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, dat gehuisvest is in het gemeentehuis aan de noordwestzijde van Zierikzee. In de twee ruime studiezalen is het goed toeven, met een koffiehoek dichtbij. De weg naar Schouwen-Duiveland is gemakkelijk dankzij de vier 'armen' die het voormalige eiland heeft naar het vaste land. Tegenwoordig ligt er een extra vijfde weg. Dat is de digitale weg en die wordt steeds breder. Topstukken De archieven van de gemeenten vormen het belangrijkste bestanddeel. Schouwen-Duiveland is sinds 1997 een gemeente. Vroeger was evenwel bijna elke plaats een zelfstandige gemeente. Door herindelingen is dat aantal drastisch teruggelopen. Als gevolg van die ontwikkelingen beheert het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland zo'n dertigtal gemeentear chieven, van Bommenede tot en met Zonnemaire. Het belangrijkste archief is dat van de stad Zierikzee. Het oudste stuk dateert uit 1275. Topstukken uit dit archief zijn de poortersboeken. Het is de registratie van nieuwe inwoners, die de eed van trouw aflegden. Ze zijn onder andere bijzonder vanwege hun ouderdom: 1302. Daarmee zijn het de oudste poortersboeken van Nederland. Wie alleen maar overheidsarchieven heeft, zou de raadplegers een beperk te blik gunnen op ons verleden. Daarom zijn er archieven van kerken, scholen, verenigingen enzovoort. Van mussengilde tot varkensvereniging en van begrafenisbeurs tot commissie voor tuingrondverhuring. Op die manier trekt Schouwen-Duiveland aan ons voorbij in georganiseerd verband. Elk gemeentearchief heeft vooral informatie over vroegere inwoners. Degenen die meer willen weten over hun voorouders kunnen hier veel over hen te weten komen. Niet alleen gegevens over hun geboorte, huwelijken of overlijden. Maar ook bijvoorbeeld waar ze woonden, of dat huis hun eigendom was, hoeveel ze ervoor hebben betaald, of ze een hypotheek moesten nemen, of ze het huis hebben verbouwd en welk beroep ze uitoefenden. Allemaal informatie, die ons in staat stelt een beeld te vormen van wat onze voorouders deden, hoe ze leefden en wat ze belangrijk vonden. Het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland wil ook historisch centrum zijn. Dat betekent dat er niet alleen archieven zijn, maar ook boeken, foto's, kaarten, prenten, kranten en dergelijke, die het beeld van het eiland moeten vervolledigen. Daarom verzamelt het gemeentearchief alles wat de regio betreft. Het beschikbaar stellen gebeurt steeds meer digitaal. Via de website is onder meer het overzicht te raadplegen van alle archieven en verzamelingen en verder de catalogus van de bibliotheek. Er wordt druk gewerkt aan het presenteren van de verzameling foto's en soortgelijk beeldmateriaal. Nu al is een groot deel daarvan via de website raadpleegbaar. Tenslotte een voor Zeeland uniek project in de vorm van een toegang op de notariële akten van voor 1811. Met behulp van vrijwilligers, die een belangrijke rol spelen bij het nader toegankelijk maken van de archieven, worden alle akten toegankelijk gemaakt. Nu al is veel te vinden via de zoekfunctie. Binnen afzienbare termijn zullen nog flinke stappen gaan volgen op deze digitale archief snelweg. Terug naar de inhoud. Een ander 'hoogtepunt' uit de collectie vormen de zogenaamde waarheidsboeken van Zierikzee. Het zijn registers waarin de vonnissen zijn opgetekend die door schepenen van Zierikzee werden geveld. Een unieke bijzonderheid is dat de toenmalige secretarissen die vonnissen hebben geïllustreerd met tekeningetjes waarin de straffen zijn afgebeeld (zie afbeelding). Op deze galei van keizer Karel V moest Jan Herrentsz. alias Jan den Bastart in 1565 gaan varen. Jan was geboren in Bruinisse en had ingebroken in Noordgouwe. Dat was al erg genoeg, maar bovendien ontvluchtte hij toen hij werd gevangengezet in Dreischor. Uiteindelijk had hij twee winters gebedeld in Brouwershaven en Haamstede. Schepenen van Zierikzee waren niet mals in hun vonnis. Zes jaar lang moest Jan gaan roeien en daarna bleef hij verbannen uit heel de Nederlanden. rl Meer weten? Het Gemeentearchief Schouwen- Duiveland is gehuisvest in het gemeentehuis, Laan van Sint-Hilaire 2 te Zierikzee. Het archief is geopend op alle werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur en op donderdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. Op donderdagavond en tussen 12.00 en 13.00 uur is er een beperkte dienstverlening. Dat wil zeggen dat alleen in dat geval te raadplegen stukken vooraf moeten vooraf worden aangevraagd. Dat kan telefonisch via 0111-452317 of per mail: gemeentearchief@schouwen duiveland.nl Illustratie bij een vonnis uit 1565 van het galei waarop de misdadiger Jan Herrentsz. zes jaar dienst moest doen. Meer informatie, waaronder een routebeschrijving naar het gemeente archief, is te vinden op www.schouwen-duiveland.nl Daar zijn ook diverse digitale toegangen aangebracht. De beeldcollectie, de toegang op de notariële archieven en de catalogus van de bibliotheek zijn te benaderen via 'zoeken in de collectie'. Wie op de hoogte wil blijven van nieuws kan zich via de website abonneren op de nieuwsbrief, die als regel driemaal per jaar verschijnt. Het gemeentearchief houdt open dag tijdens de Landelijke Archieven dag op zaterdag 13 oktober 2007. Vanaf 10.00 tot 16.00 uur is iedereen van harte welkom. Onder meer de genoemde topstukken kunnen die dag worden bezichtigd. Zeeuws Erfgoed 19 september 2007/03 LANDSCHAP EN HISTORIE

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 19