Verborgen detail blootgelegd Ontdekking in een spelletje Boerenschroom Collectieregistratie bij Streekmuseum Het Land van Axel: Digitale fotografie bij Gemeentelijke Musea Zierikzee: In 2006 toonde het Museum Inventarisatie Project (MusIP) aan dat de Zeeuwse musea een flinke inhaalslag moeten maken bij het digitaal fotograferen van de collectie. Dit najaar schiet de SCEZ met een mobiele fotostudio te hulp. Professioneel fotograaf Eric Bontekoe, al anderhalf jaar bij de Gemeentelijke Musea Zierikzee aan de slag, vertelt over zijn werk. "Dat doen we wel even", was zijn eerste reactie. Al snel ontdekte Eric dat het een monsterklus was en dat het woord 'even' wel weggelaten kan worden. Maar het werk is zo leuk dat hij gewoon doorgaat, want het combineert namelijk twee van zijn grote liefdes: geschiedenis en fotografie. Eric is zo ook de enige in het museum die alle objecten in zijn handen krijgt. "Voordat ik de voorwerpen ga fotograferen worden ze eerst schoongemaakt en genummerd. Het nabewerken van de foto's doe ik thuis. Ik sla de foto's twee keer op, één op groot formaat voor publicaties en één op klein formaat voor in het registratieprogramma Adlib en de toekomstige internetpresentatie. Al mijn foto's komen straks op internet. Het is een goed initiatief. Persoonlijk vind ik dat de belastingbetaler het recht heeft om alle objecten van een museum te zien, ook die in het depot." Een lastig object om te fotograferen is zilverwerk. "Ik wil de objecten het liefst ongepoetst omdat ze dan minder glimmen. Je bent zo een uur aan het schuiven met je licht. Er is geen standaardopstelling en dat vertraagt het werk enorm." Door de foto's van Eric komen de voorwerpen zo mooi uit dat het museum soms hardop fantaseert over een digitaal museum. Een voorwerp dat hem verbaasde was een stenen vuist bijltje. Het zette hem aan het denken: "Hoe is dat in hemelsnaam in Zeeland en vervolgens in het museum terecht gekomen?" Ook is er een kinderschedeltje dat hem erg interesseert. "Door stamboomonderzoek naar de familie van mijn vrouw kwam ik er achter dat vroeger in Zierikzee veel kinderen stierven. Het intrigeert me om te bedenken onder welke barre omstandigheden dat kind in Zierikzee heeft geleefd." Het fotograferen van museumvoorwerpen is mooi werk. De foto legt soms verborgen details bloot. 'Ik kreeg een conisch gevormd steentje in mijn handen. Op de foto zag ik dat er een nummer in gekrast was. Met het blote oog had ik dat detail nooit gezien." Tot slot nog enkele tips van Eric voor amateur-fotografen: "Raak niet in paniek van de hoeveelheid techniek die op je af komt, iedereen met een beetje gevoel voor compositie kan het leren. Zorg dat de unieke eigenschappen van het voorwerp in de foto terug te vinden zijn. Heb zelfkritiek, wees niet te snel tevreden met het resultaat en vooral: veel doen!" Fotograaf Eric Bontekoe in zijn fotostudio in het Stadhuismuseum te Zierikzee. "Eind jaren tachtig werkten we met Q&A. De ontwikke lingen op computergebied gaan echter razendsnel en na enige tijd was er te weinig geheugenruimte. Het toen malige Bureau Provinciaal Museumconsulent Zeeland raadde ons aan een nieuw registratieprogramma te kiezen, Adlib of Pandora. We hebben Adlib gekozen vanwege de uitgebreide mogelijkheden. Alles wordt gestructureerd geordend, je kan makkelijk informatie terugvinden. Via de bestuurscommissie hebben we nu ook een nieuwe computer gekregen, met Vista." Ineke kijkt ook geregeld op Wikipedia, een internet- encyclopedie. "We zijn nu bezig met het registreren van speelgoed en soms is het lastig om de juiste woorden te vinden. Bij collectieregistratie moet alles zo neutraal mogelijk genoteerd worden, zodat ook anderen de museumvoorwerpen in het systeem kunnen vinden. De uitleg in Wikipedia kan dan een uitkomst zijn. Laatst vonden we zelfs de gebruiksaanwijzing van het spel Boerenschroom, een Nederlands gezelschapsspel, waarvan de oudste versie uit 1813 stamt. Het is een ingewikkeld spel met speciale dobbelstenen en kartonnen kaartjes met boeren erop, die worden geplaagd door de belastingen. Het is bijzonder dat van een oud spel als dit de spelregels via zo'n nieuw medium als Wikipedia te raadplegen zijn." Internet is een handig instrument bij collectieregistratie. "We raadplegen vaak de AAT op internet, de Nederlands talige Art Architecture Thesaurus. Daarmee kun je snel de meest geschikte benaming vinden. Maar soms hebben we wel een beetje ruzie met de AAT. Het internet- Aan dat spel is nog een grappig verhaal verbonden, dat voortkwam uit de collectieregistratie. "Wij hebben de museumobjecten altijd op papier geregistreerd en alles vrij simpel beschreven. Daarom moeten af en toe de vitrines open, om voorwerpen op te meten en opschriften (foto's pr ea) De SCEZ is dit jaar begonnen met een grootschalig woordenboek van Van Dale kent gewoon het woord project: zij helpt de Zeeuwse musea bij het wegwerken 'poesiealbum', terwijl de AAT de term 'poëziealbum' van eventuele achterstanden op het gebied van aanraadt. Maar dat is heel wat anders!" collectieregistratie. 'Pilotmuseum' is het Streekmuseum Het Land van Axel, waar het project van start is gegaan. Museummedewerker Ineke van Avermaete vertelt hoe dit verloopt. Museummedewerker Ineke van Avermaete in de speelgoedkamer van het Streekmuseum Het Land van Axel. Zeeuws Erfgoed 21 september 2007/03 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 21