Behout- 1 oktober issingen 'Zeeuws Behout' nadert voltooiing Restauratieproject Het gezelschapsspel Boerenschroom, met op de binnenzijde van het deksel de naam van de vroegere eigenaar van het spel. Bovenaan in het gastenboek de naam van een ver (buitenlands) familielid. te noteren. Bij het spelletje Boerenschroom ontdekten we aan de binnenkant van het deksel een inscriptie: Ph. J. van Dixhoorn, Loose's Hof, Axel. Dat is een beken de familie van trekpaardenfokkers. Een paar weken later stond ik bij de entree van het museum. Drie Amerikaanse bezoekers schreven in het gastenboek en ik zag toevallig de naam van de vrouw: Van Dixhorn. Ik herinnerde me het spel en ze bleek inderdaad uit die familie te stammen. Haar vader had nog op de paardenboerderij gewoond, zij zelf was in Amerika geboren. Ik heb ze toen het spelletje Boerenschroom laten zien, dat vonden ze 'fantastic'." Ineke heeft nog een paar tips voor de musea die binnen kort met collectieregistratie beginnen. "Zorg dat je van tevoren een makkelijk te raadplegen basisregistratie hebt. Wij hebben met de categorieën van MusIP gewerkt en zo de voorwerpen 'op soort' beschreven. Als de voorwerpen zelf al een objectnummer hebben gekregen scheelt dat ook veel tijd. En controleer van tevoren of je computer geschikt is om grootschalig te registreren!" Houtrestaurator Stefan Schelling (midden) geeft museummedewerkers uitleg. De opgeknapte velocipede uit 1870. In de inzet een detail van het beschadigde wiel vóór de restauratie. Dit voorjaar werd binnen en buiten Zeeland volop gewerkt aan de conservering en restauratie van houten voorwerpen uit vijftien Zeeuwse musea. De restauratoren Riaan Rijken uit Koudekerke (hout), Thijs Matthijsse uit Middelburg (hout), Stefan Schelling uit Kamperland (hout), Jan Stins uit Middelburg (instrument), Digna van den Broek uit Amsterdam (hout), Bert Molenaar uit Leiden (instrument) en Arnold Truyen uit Maastricht (hout) hadden hiertoe opdracht gekregen vanuit het Steunfonds voor de Zeeuwse Musea. Een aantal van deze restauratoren was ook actief tijdens twee dagen in mei en juni, toen er voor de medewerkers van de deelnemende musea workshops houtconservering werden verzorgd. Zo'n 25 deelnemers kwamen op 12 mei naar de werkplaats van Traas Ongediertebestrijding in 's-Gravenpolder en op 2 juni naar het atelier van Riaan Rijken in Koudekerke om hun kennis te vergroten. Inmiddels zijn alle restauraties voltooid en zijn de houten voorwerpen voor een overzichts tentoonstelling overgebracht naar de COVRA in Vlissingen-Oost. In dit bedrijf, dat gespecialiseerd is in het bewaren van radioactief afval, worden de gerestaureerde objecten aan het publiek gepresenteerd. De tentoonstelling legt uit waarom deze erfgoedvoorwerpen bewaard moeten worden. In een omgeving waar bewaren een plicht is, leggen de musea uit waarom behouden hun zorg is. De historische voorwerpen zijn te zien in relatie tot hun hedendaagse opvolger. Bij de tentoonstelling verschijnt ook een speciale kleurenuitgave van de Nieuwsbrief wan het Steunfonds voor de Zeeuwse Musea, die tevens als catalogus dient. Wie nu donateur wordt van het steunfonds, krijgt de Nieuwsbriefthuis toegestuurd. 'Zeeuws Behout' werd mogelijk gemaakt dankzij financiële bijdragen van de Provincie Zeeland, het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland, het VSBfonds Zeeland, Dow Benelux BV, Delta BV, COVRA NV, Walcherse Bouw Unie, De Jager -Tolhoek en dankzij kosteloze medewerking van Traas Ongediertebestijding, A.C. Rijken Zonen en de SCEZ.

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 22