Colofon gQEBEfiaanstelling personeel MOnuMENTaal Internet www.sceZ.nl Zeeuws Erfgoed is een uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en verschijnt vier keer per jaar. Deze nieuwsbrief informeert over nieuws en achtergronden vanuit de werkvelden archeologie, erfgoededucatie, geschiedbeoefening, monumentenwacht, monumentenzorg, musea en streektalen. Abonnementen en adreswijzigingen alleen schriftelijk via postbus 49 o.v.v. Zeeuws Erfgoed. redactie Aad de Klerk, David Koren, Jan Kuipers, Veronique De Tier, Tony Veenstra en Janneke de Wit eindredactie Saskia Buitenkamp, Aad de Klerk, Jan Kuipers en Aafke Bij de Vaate foto's Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, tenzij anders vermeld opmaak decreet, Ramon de Nennie, Middelburg druk Verhage Zoon, Middelburg Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Postbus 49 4330 AA Middelburg Bezoekadres Gebouw De Burg, Groenmarkt 13 Telefoon 0118-670870 Fax 0118-670880 E-mail info@scez.nl Zeeuws Erfgoed jaargang 6 nr. 3 september 2007 - Agenda september 2007 met bijdragen van Johan Francke en Truus Trimpe Burger-Mekking - Zeeuws Archief Nieuws nr. 35 Aan dit nummer droegen bij: ARCHEOLOGIE W Brouwers, Robert van Dierendonck, Nathalie van Jole, Hans Jongepier, Jan Kuipers en Arent Vos ERFGOEDEDUCATIEJosien Pootjes LANDSCHAP EN HISTORIEAad de Klerk en Huib Uil MONUMENTENWACHT Alain Goublomme, Wim Jakobsen en Tony Veenstra MONUMENTENZORG Toon Franken en David Koren MUSEA Leo Adriaanse, Marloes Matthijssen en Janneke de Wit STREEKTALEN Veronique De Tier MONUMENTAAL Tony Veenstra ALGEMENE PAGINA'S Jan Kuipers, Rien de Ridder en Jan van Zon Aanlevering van kopij Voor het volgende nummer en/of reacties op deze nieuwsbrief bij voor keur digitaal tot 22 oktober 2007, zeeuwserfgoed@scez.nl of via postbus 49, 4330 AA Middelburg o.v.v. kopij Zeeuws Erfgoed. Jeroen van Dijke, molenwachter Jeroen van Dijke (1981) is vanaf 1 april 2007 op uitzendbasis werkzaam bij de SCEZ als molenwachter. Samen met de eerste monumenten wachters voert hij inspecties uit op een groot aantal molens in Zeeland. Hierbij brengen zij de technische en bouwkundige staat van de molen in kaart. Jeroen wilde al als kind molenaar worden. De techniek en het werken met een molen trokken hem enorm aan en fascineren hem nu nog steeds. Als zesjarig ventje leerde hij de beginselen van het molenaarsvak op de molens van Zierikzee en op veertienjarige leeftijd maalde hij zelfstandig. Na de MTS Bouwkunde werkte Jeroen bij molenmakerij Hoefkens in Middelburg waar hij veel ervaring opdeed in het herstel en de restauratie van molens. Naast zijn werkzaamheden bij de SCEZ is hij molenaar in de gemeente Middelburg en draait hij vrijwillig op de molen van Zierikzee. Daar geeft hij regelmatig rondleidingen aan bezoekers en oefent hij zijn grote hobby uit, namelijk: het malen van graan tot meel! Rond 1850 telde Nederland circa 9.000 wind molens, waarvan er 160 in Zeeland stonden. Het landelijke aantal komt tegenwoordig neer op zo'n 1.150. Wat gebeurde er in honderd jaar tijd met al die windmolens? In de negentiende eeuw waren molens stoere krachtpatsers. Zij leverden drijfkracht voor de agrarische industrie en namen op deze wijze arbeiders zware klussen uit handen. Vervolgens namen in de twintigste eeuw stoommachines en elektrische motoren deze taak van de wind molen over. Vooral na de Eerste Wereldoorlog was de afbraak groot. Er kwamen fabrieken, molens werden gesloopt, of men keek niet meer naar het onderhoud ervan om. Tot kort na de bevrijding in 1945 werd een aantal Zeeuwse molens nog enige tijd met behulp van een motor aangedreven, om daarna voorgoed te worden stilgezet. In de jaren zestig kwam er dankzij de Monumentenwet meer nationale steun en aandacht voor molens. De Provincie Zeeland en de gemeenten stelden subsidies beschikbaar om verder verval en sloop tegen te gaan. Ruim tien jaar later, in 1975, richtte een clubje geestdriftige molenvrienden de Vereniging De Zeeuwse Molen op. Haar hoofddoel werd de vergroting van de maatschappelijke bewustwording van de waarde van molens. Nog steeds dragen de sierlijke ornamenten, de bonte verzameling kleuren en de vaak authentieke naamgeving van molens bij aan de behoefte van molenaars de eigen identiteit te behouden en uit te dragen. Zeeuws Erfgoed 23 september 2007/03

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 23