agenda september 2007 JilH - r* Zoran Roca e.a. (red.), European Landscapes and Lifestyles. The Mediterranean and Beyond (Lisboa, Edi^Öes Universitarias Lusófonas, 2007) bevat op pag. 231-241 een Zeeuws-Vlaamse bijdrage, namelijk 'Reconstructing Disappeared Landscapes of Wet Areas: Western Sealand Flanders' door Alexander Lehouck, Nele Vanslembrouck, Vanessa Gelorini, Tim Soens, Erik Thoen Jelier A.J. Vervloet. Doeke Roos, De Nederlandse loods in de Tweede Wereldoorlog (Vlissingen: ADZ, 2007) 377 pag.; ill., foto's, krt.; ISBN 978-90-72838-40-7. Het boek behandelt het gehele Nederlandse loodswezen tijdens de Tweede Wereld oorlog, maar daarbij is opvallend veel aandacht voor Zeeland, zoals in hoofd stuk zes (loodsen en de slag om de Schelde). Andere hoofdstukken gaan over het loodswezen aan de vooravond van de oorlog, de meidagen van 1940, loodsen als Engelandvaarders, loods wezenbestuurders in bezettingstijd, thuisblijvers en gezinnen en het einde van de oorlog en de opbouw van het loodswezen. Er is een nawoord, lijst van geraadpleegde bronnen en literatuur, bijlagen, verantwoording van illustraties en een register. Inge De Roose, Jean Luc Meulemeester en Arco Willeboordse, Vorsten, burgers en soldaten. Romeinen en middeleeuwers in Oudenburg, Middelburg en Aardenburg (Gent, 2007) 39 pag.; ill. Boekje verschenen in het kader van het euregionale ROMA-project. Het boekje bestaat uit zes hoofdstukken. Twee gaan over het noordwesten van Vlaanderen (van Oostende tot Biervliet) in de Romeinse tijd en de middeleeuwen. Daarna volgen afzonderlijke hoofdstukken over het Romeinse en middeleeuwse verleden van de drie historische burg stadjes Oudenburg (West-Vlaanderen), Middelburg (Oost-Vlaanderen) en Aardenburg (Zeeland). Het boekje wordt afgesloten met een hoofdstuk over de bezienswaardigheden en tips voor bezoekers. Info: archmus@zee- landnet.nl Dirk Leendert Roth, Ene stille waerheyt van sware dingen. Historische geschiedenis en haar Hollandse en Vlaamse context, 1245-1305 (Delft: Eburon, 2007) 378 pag.; ill., krt.; ISBN 978-90-5972-153-1. Roth beschrijft aan de hand van dertiende- eeuwse kronieken (onder andere door Melis Stoke) op analytische wijze de ingrijpende politieke gebeurtenissen in de tweede helft van de dertiende eeuw tussen de families Avesnes en Dampierre die om de hegemonie over Zeeland streden. De moord op Floris V en diens opvolgers wordt vanuit een Zeeuws perspectief bezien waarbij bijvoorbeeld Wolfert van Borsele een onverwacht grote rol blijkt te hebben. De vele dertiende-eeuwse citaten zijn van een vertaling voorzien. Met literatuurlijst. J. de Ruiter, Driewegen Dorp in de Coudorpsepolder (Goes, Gemeente Borsele, 2007) 80 pag.; ill., foto's, krt., tek., tab.; ISBN 978-90-76815-21-3. Met dit boek nadert De Ruiter de voltooiing van de reeks geschiedenis boeken over dorpen in de Zak van Zuid-Beveland. Driewegen ontstond als gehucht op een splitsing van wegen in de Coudorpsepolder. In 26 hoofdstukken wordt de geschiedenis van het dorpje, met name in de twintigste eeuw, uit de doeken gedaan aan de hand van thema's zoals de school, molens, herbergen en de spoorlijn. Met literatuurlijst en naamregister. Kees Slager, Mijn Zeeland (Amsterdam/Antwerpen, Atlas, 2007) 399 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-450 0037-4. Een boek dat de visie van Slager op Zeeland weerspiegelt. Zowel de liefde voor de provincie, als protest en spotgeluiden komen naar voren. De inhoud bestaat uit 'honderd lemma's' van zeer uiteenlopende onderwerpen als Alva, het Deltaplan, Juun, Margarinehoertjes en Hans Warren. Chiel Smallegange, Wel en wee op Welgelegen in Krabbendijke ([S.l.], Smallegange, 2007) 184 pag.; ill., foto's, tab., graf.; ISBN 978-90-8570 157-6. Familiekroniek van de boerderij Welgelegen en haar bewonersfamilies sinds eind zestiende eeuw. Daarnaast beschrijft Smallegange de verbouwde gewassen en opbrengsten van het hof. Jan Tetteroo, De lieveling van de zee (Amsterdam, Nieuw Amsterdam Uitgevers, 2007) 173 pag.; ISBN 90 468-0236-6. De hoofdpersoon wil na een beroving op straat zijn gevoel voor eigenwaarde terug. Spoedig vervult Michiel de Ruyter daarin de hoofdrol en de man zal niet rusten tot hij oog in oog met de nationale zeeheld staat. Heruitgave van 'Korte historie van het Nederlandse volk.' Marc Verhaegen en Jan Kragt, Het geheim van Michiel de Ruyter (Stichting Eureduation, 2007) 48 pag.; tek.; ISBN 978-90-811314-1-4. Een stripboek over het leven van De Ruyter waarvan de opbrengst naar het goede doel gaat. Adri P. van Vliet, Een vriendelijcke groetenisse (Franeker,Van Wijnen, 2007), 350 pag.; ISBN 9789051942910. Gebonden uitgave op flink formaat met zo'n honderd brieven die de opvarenden van Michiel de Ruyters vloot van familie en vrienden kregen toegestuurd. De National Archives in Londen bevatten 38.000 brieven van zeelui die door de Britten zijn buitgemaakt, waaronder vele Nederlandse. Adri van Vliet heeft er circa 100 uitgelicht die naar de vloot van De Ruyter werden gestuurd tijdens zijn reizen naar de Middellandse Zee, West-Afrika, het Caribisch gebied en Noord-Amerika. De in facsimile weergegeven brieven zijn van een transcriptie en uitvoerige toelichting voorzien en bieden een blik op het dagelijks zeemansleven en de gevoelens van de achterblijvers. Edith Zuiderent, Michiel de Ruyter: zoeken naar een zeeheld [dvd] (S.l., Eezee media cultuur, 2007) 83 min.; kleur, geluid. De dvd bestaat uit der tien thematische afleveringen over het leven van De Ruyter. De afleveringen werden eerder apart uitgezonden bij Omroep Zeeland. In Mappae Antiquae (Hes De Graaf Publishers BV, 't Goy-Houten 2007), het liber amicorum dat de cartograaf Günter Schilder ter gelegenheid van zijn 65ste verjaardag werd aangeboden, schrijft Dirk de Vries op pagina 251 266 een artikel over Jacob Mogge (circa 1613-1669). Als onder meer gezworen landmeter van het Vrije van Sluis had Mogge de hand in diverse kaarten en ommelopers, de meeste betrekking hebbend op westelijk Zeeuws- Vlaanderen. Het artikel besluit met een gedetailleerd overzicht hiervan. Historisch Zeeland en Historisch Goes, twee kalenders voor 2008 (Uitgeverij Het Paard van Troje, Goes, 2007), laten in kleur een beeld van Zeeland zien van een tijd die grotendeels in zwart-wit is vastgelegd, de periode 1910-1935. Illustrator Danker Ruber Oreel uit Goes verzorgde bij iedere maand een passende illustratie van een stads- of dorpsgezicht. Beide kalenders zijn verschenen in een oplage van 1.000 stuks. Enige tijd geleden heeft een aantal musea in de Zwinstreek het initiatief genomen om nauwer met elkaar te gaan samenwerken. Een eerste blijk van deze structurele grensoverschrijdende samenwerking is een gezamenlijke promotie-uitga ve. De brochure, passend geheten Tien parels in de Zwinstreek, bevat informatie over tien musea in de gemeenten Brugge, Knokke-Heist, Damme, Maldegem en Sluis. Het accent ligt op collecties, activiteiten en diensten. De overhandiging van het eerste exemplaar op vrijdag 1 juni vond plaats in het Streeklandbouwmuseum Agrimuda in Sint-Anna ter Muiden, een symbolische museumlocatie, bijna op de grens. Tijdschriften Bulletin Stichting Oude Zeeuwse Kerken nr. 58 (mei 2007) pag. 1-24. De politieke boodschap van het gebrand schilderde raam in de hervormde kerk van Burgh wordt besproken door Aarnoud van der Deijl. G.J. Lepoeter bespreekt de eerste orgelplaatsingen in protestantse dorpskerken op Zuid- Beveland. Kleinere bijdragen zijn er van André Rietveld en M. van Doorn. Levend Erfgoed. Vakblad voor public folklore public history jrg. 4 nr. 1 (2007) bevat een prikkelende bijdrage van Martijn Duineveld (pag. 10-15): 'Ons Erfgoed! Over het gesloten en elitaire karakter van het Nederlandse archeologiebeleid', waarin de auteur net als in zijn proefschrift stelt dat 'in het erfgoedbeleid professionals tegenwoordig volledig de dienst uitmaken en dat daardoor te weinig recht wordt gedaan aan de expertise van vrijwilligers'. Hij spitst zich toe op de sector archeologie, waar naar schatting 9.000 vrijwilligers actief zijn. In het tijdschrift Zeeuws Landschap (zomer 2007), een uitgave van de Stichting Het Zeeuwse Landschap, schetst Aad de Klerk onder de titel 'Over 'gehuchten, voormaals dorpen' de gemeenschappelijke geschiedenis van circa 25 Zeeuwse, heel kleine kernen. De Walcherse gehuchten staan hierbij centraal. Ooit begonnen als kerkdorpen, vielen ze vooral sinds de beginjaren van de Opstand tegen Spanje terug tot gehuchten-zonder- kerk. Zeeuws Tijdschrift, jrg. 57/ nr. 1/2 (2007) pag. 1-80. Subliem Zeeland: verhalen essays is de ondertitel van dit ZT dat alwéér een dubbelnummer is. Van de Velde opent met een uitgebreid voorwoord waarna een twaalftal korte bijdragen volgen van: Jos de Mul, Edmondo de Amicis, Flortje Zwigtman, Marco Daane, Ferdinand Bordewijk, J.C. Verkerk, Honoré Rottier, Wim Hofman, André van der Veeke, Francisca van Vloten, Alex Mallems en Jan J.B. Kuipers. Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, jrg. 16/ nr. 2 (2007) 41-80. Een gevarieerde inhoud met 'de konvooivaart op Antwerpen; november 1944-mei 1945' door Doeke Roos, een biografisch artikel over de maritieme schilder Engel Hoogerheyden (1740-1807) door Peter Blom, Victor Enthoven en Remmelt Daalder, een artikel over het heropende Zeeuws Museum door eindredacteur Weterings en een uitgebreide beschrijving van een schenking van twee kaarten van het havenkanaal van Middelburg. Het aantal boekbesprekingen is ditmaal uitgebreid.

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 26