agenda ACTIVITEITEN september 2007 Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland Stad en Landehistorische bijdragen en mededelingen van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland (april 2007, nr. 118), bevat de in deze tijd van het jaar gebruikelijke jaarver slagen van de commissies. W. de Vrieze en H. Dalebout schrijven over de gevonden gedenksteen van de ambachtsheren van het Schouwse Welland, in het artikel 'Dit huis, zeer hecht, zeer sterk...'. In 'Wonen en trouwen in groepsverband' vertelt B. Blikman-Ruiterkamp over het wel en wee van Hongaarse vluchtelingen op Schouwen-Duiveland in 1956 en 1957. Nederland was een doorgangs- land voor de vluchtelingen; vanaf maart 1957 vertrokken zij naar Canada, met goede herinneringen aan de gastvrije bejegening door de eiland bewoners. In 'Praet...' een interview met Jaap Schoof, voorzitter van het bestuur van het Watersnoodmuseum 1953 in Ouwerkerk. Het verschil tussen het aanspreken van de heer des huizes als vader, papa of pappa wordt verteld in 'Uut de pepieren'. Sint-Philipsland De Cronicke van den Lande van Philippuslandt (april 2007, nr. 1) is voor het grootste deel gevuld met het artikel 'Rondom de haven' door J. Kempeneers. De restauratie van de korenmolen De Hoop uit 1724 en de afbraak van het oorspronkelijke graanpakhuis vormden voor de auteur de aanleiding de bebouwing en het gebeuren op en rond de haven eens onder de loep te nemen. Zowel oude als latere bebouwing krijgt aandacht, en veel foto's illustreren het verhaal. We komen foto's tegen van de weeg brug bij de haven, het stationsgebouw bij de tramhalte, het motorschip 'Wilhelmina' van beurtschipper Pieter Westbroek en natuurlijk, de molen De Hoop. Ook het ophalen van herinneringen aan vroegere bewoners zal veel Fluplanders deugd doen. Walcheren In De Wete, kwartaalblad van de Heemkundige kring Walcheren (juli 2007, nr. 3), komt Domburg goed aan zijn trekken. R. Gabriëlse laat in het artikel 'De Domburgse omnibus' een venijnige strijd zien tussen De Nieuwe Onderneming en N.V. Stoomtram Walcheren, die uiteindelijk door de laatste gewonnen werd: 1 juni 1929 moest busmaatschappij De Nieuwe Onderneming het veld ruimen. Ook F. van den Driest neemt Domburg in het vizier: hij vertelt hoe het vakantie- vieren er in vroeger jaren aan toeging De Oude Vlissingseweg is altijd een mooie weg geweest, geroemd door vroegere historieschrijvers. Langs dit soort toegangswegen, in de buurt van steden, stonden veel buitenplaatsen en herenhuizen. J. Kaljouw geeft in het artikel 'Van Zorgvrij tot Buitenrust' gegevens over zeven huizen: Zorgvrij, Gaternisse, Veldzigt,Welgelegen, De Parel, Casa Cara en Buitenrust. 'Het Verheugd Zeeland' gaat over het bezoek van stadhouder Willem V aan Middelburg en Zeeland. D. van Nieuwenhuijzen neemt de lezer mee op de reis van Middelburg langs Koudekerke, Vlissingen, Arnemuiden, Veere en Westkapelle. J.H. van Opdorp vestigde zich in 1821 als heel- en vroedmeester te Arnemuiden. Het was geen gemakke lijk man in de omgang en mede door verschil in godsdienstige opvattingen had hij geen goede verhouding met collega's. Zijn interesses bestreken een groot terrein. Hij was ijverig, vertaalde veel, recenseerde, publiceerde en was ook op diergeneeskundig gebied actief. Zijn loopbaan in Arnemuiden wordt ons beschreven door E.P. Oldenkamp in 'Gealimenteerde bedeelden'. Over 'De vest van Middelburg'en 'IJspret in Middelburg' vertelt L. Cornelisse ons en de bijna verdwenen Duundiek bij Biggekerke zien we terug door de ogen van H. Barentsen. In Den Spiegel, tijdschrift van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen (april 2007, nr. 2), draait alles dit keer - hoe kan het anders - om Michiel de Ruyter. A. Tramper laat zien dat iemand maar liefst zeven geboortehuizen kan hebben, tenminste als je de fantasie op de loop laat gaan. Nog meer fantasie misschien in het artikel van J.M. Hangoor, die laat weten dat de roddel wil doen geloven dat De Ruyter zo hoog geklommen is door een onwettige familierelatie met zijn eerste werkgever, Cornelis Lampsins. D. Roos heeft de Zeeuwse archieven geraadpleegd om te onder zoeken hoe de relatie was van Michiel met sommige collega-admiralen uit Zeeland: Cornelis Evertsen de Oude, Johan Evertsen, Adriaan Banckert en Cornelis Evertsen de Jonge. Met het artikel 'Een bijzonder ornament opnieuw gerestaureerd' brengt R. Rijken ons naar het pand Nieuwendijk 41, waar 24 november 2005 een ornament opnieuw in de gevel kon worden geplaatst, nadat het prachtig gerestaureerd was door Rijken, met hulp van zijn zoons. Het gaat vol gens J.M. Hangoor om een wapen schild waarvan de wapens behoren bij de echtparen Parker en Van Bueren. In het kwartier staat bovendien het gehele wapenschild van De Ruyter, zoals hem dat in 1660 door Frederik III van Denemarken werd verleend. Een link tussen het betreffende pand en genoemde familie is nog niet met zekerheid ontdekt. Al met al is Vlissingen een prachtig ornament rijker na een zorgvuldig uitgevoerde restauratie. Het Polderhuis Blad (mei 2007, nr. 35) wijst op verschillende exposities en zomeractiviteiten. In 'Charley's riem' een vermelding van een Engelse militair die in Frankrijk een speciale riem cadeau kreeg, die mee naar Westkapelle nam, waarna de riem na enkele omzwervingen nu aan het Polderhuis geschonken is. Medewerkers van het Polderhuis proberen de geschiedenis van eigenaar en riem te achterhalen. In Arneklanken, kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden (juni 2007, nr. 2J maken we kennis met de zeehond van de familie Kusse uit Arnemuiden, die daar liefdevol opgekweekt werd tot hij zelfstandig weer naar zee kon. L. van Belzen behandelt de genealogie van de familie Berthoen, een oud geslacht in Arnemuiden. Daarna vertelt P.J. Feij over het dagelijks leven in oorlogstijd in de zestiende eeuw en J. Adriaanse geeft ons bijzonderheden over de periode 1857 tot 1862. Zoals de lezers gewend zijn duikt A.H.G. Verouden voor ons in de Arnemuidse kerkenraadsnotulen, dit keer die van 1591. Het bekende lied over de klok van Arnemuiden blijkt niet de primeur te hebben: P.A. Baaijens en M.C. Baaijens de Meulmeester zetten ons op het spoor van een ouder lied over de klok. Ook P.J. Bos verdiept zich in kerkenraads- notulen, van de Hervormde Gemeente te Arnemuiden van 1886 tot 1895. Zeeuws-Vlaanderen De periode tussen de beide wereldoor logen en direct daarna staat centraal in de Nieuwsbrief, een uitgave van de Heemkundige Vereniging Terneuzen (2007, nr. 62). De betrekkingen tussen Nederland en België zijn nogal eens gespannen geweest, onder andere tijdens het interbellum. D. van Nieuwenhuijzen laat zien dat de aanleiding hiervan gezocht kan worden in de herziening van de tractaten van 1839, toen België gedwongen neutraliteit werd opgelegd. De auteur gaat uitvoerig in op de diplomatieke verhoudingen tussen Nederland en België in die periode. Na de oorlog, in 1919, maakten J.C.L. Olijslager en J. Brakman een fietstocht langs het front in Vlaanderen. Hun verslag daarover werd geschonken door mevrouw L. de Zeeuw. De redactie heeft het volledige verhaal met alle afbeeldingen in de originele spelling en grammatica nu gepubliceerd. 5 september Zeeuwse opening Open Monumentendag 2007 Vlissingen, Stadhuis. Provinciale opening OMD met een minisymposium over jonge bouwkunst. SCEZ i.s.m. gemeente Vlissingen. 8 en 9 september Open Monumentendag Thema: 'Moderne Monumenten'. Speciale aandacht voor monumenten van de twintigste eeuw, waaronder de Wederopbouwperiode. Info: www.openmonumentendag.nl t/m 23 september Beelden op de Scheldeboulevard Terneuzen, Scheldeboulevard. Openluchttentoonstelling van meer dan twintig beelden van verschillende kunstenaars uit Nederland en België. Beeldenroutefolder onder meer ver krijgbaar bij gemeentebalies in Axel en Terneuzen; Paviljoen Westkant, Scheldeboulevard 1 en VVV Terneuzen, Markt 11. Coördinatie en Management Terneuzen. Info: 0115-630272 (werkdagen); cmterneuzen.nl 22 t/m 29 september Week van het Leren Thema: 'Doe mee(r) met je talent!' Doelgroep: volwasseneducatie. Info: weekvanhetleren.nl 29 september Buitenheemse excursie naar Den Haag Heemkundige Kring Walcheren. Info: hkwalcheren.nl 2 oktober Drie Engelse Zeeoorlogen Vlissingen, Zeeuws maritiem muZEEum. Lezing. Nederlands Instituut voor Militaire Historie, Universiteit Leiden, het muZEEum: prof. dr. Femme Gaastra. Info: www.400jaarmichielderuyter.nl 10 oktober Molens in het Nederlandse cultuurlandschap Den Haag, Theater Diligentia, 9.00 17.00. Jaarlijks instandhoudingssymposium van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) en Verstegen Stigter Culturele Projecten. Info: 020-6235451 16 oktober Carrières Nederlandse Zeeofficieren in de 17de eeuw Vlissingen, Zeeuws maritiem muZEEum. Lezing. Nederlands Instituut voor Militaire Historie, Universiteit Leiden, het muZEEum: prof. dr. Jaap Bruijn. Info: www.400jaarmichielderuyter.nl 19 oktober Zeeuws Etymologisch Woordenboek Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, 15.00 uur. Symposium over en presentatie van het Zeeuws Etymologisch Woordenboek. Stichting Johan Hendrik van Dale i.s.m. SCEZ en Zeeuwse Bibliotheek. Info: SCEZ, Veronique De Tier, v.de.tier@scez.nl 20 oktober Dialectdag van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek Kapelle, De Vroone. Thema: 'Dialect en gezondheid'. Info: Zeeuwse Dialectvereniging, 0115 481521. 12 t/m 21 oktober Week van de Geschiedenis Honderden activiteiten door het hele land laten zien hoe leuk en leerzaam geschiedenis is. Thema: 'Wonen in Nederland'. Stichting Anno. Info: www.weekvandegeschiedenis.nl; week@anno.nl 21 oktober De Ruyter ZEEdag Vlissingen, in en rondom het Zeeuws maritiem muZEEum, Nieuwendijk 15, 12.00-17.00 uur. Luister naar de verhalen van een oud- loods, bekijk prachtige scheepsmodel len, luister naar muziek of maak een boottocht naar de haven Vlissingen- oost. Vrienden van het muZEEum, Gemeentearchief Vlissingen en het muZEEum. Info: www.muzeeum.nl

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 27