Inhoudsopgave SCEZpresse Bij de omslag Het stadhuis van Vlissingen is gebouwd naar een ontwerp uit 1946 van architect Dirk Roosenburg (1887-1962). Het gebouw - gerealiseerd in de jaren 61-64 van de vorige eeuw - heeft een betonskelet opgevuld met bakstenen geveldelen en stalen ramen. Monumentale soberheid en geslotenheid kenmerkten het oorspronke lijke ontwerp. Architect en voormalig Rijksbouwmeester Wytze Patijn bracht hierin op ludieke wijze vernieuwing aan, rekening houdend met de ruimtelijke kwaliteiten van het originele bouwwerk. Najaar 2004 kon het gerenoveerde stadhuis worden opgeleverd. Het resultaat is uitnodigend, transparant en eigentijds, zowel door de glazen kop- en binnengevels als door de zwevende raadzaal in de vorm van een houten schip, een knipoog naar het maritieme karakter van de stad Vlissingen (foto Ruben Oreel). ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN 2 SCEZpresse 3 Feestelijke opening met hoogaarzen en hengsten Meer af voor de werf in Arnemuiden! 4 Vaart in andere opleidingsprojecten 5 'Behoud van monumenten van bedrijf en techniek' 25 jaar Werkgroep Industrieel Erfgoed Zeeland MONUMENTENWACHT 6 Bouwkunst van de twintigste eeuw in de schijnwerper 8 en 9 september Open Monumentendag 7 Klankpotten 8 Vlaams-Zeeuwse Molenaarscontactdag in het Oost-Vlaamse Herzele 9 Zeeland en het Jaar van de Molens ERFGOEDEDUCATIE 9 Kunst van leven: cultuurbeleid ministerie van OCW Verlenging Regeling Versterking Cultuureducatie Primair Onderwijs! ARCHEOLOGIE 10 (Te)veel belangstelling voor achtste Zeeuwse Amateur-Archeologen Dag? MACHU Project Banjaard Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland Onderzoek en meldingen 13 Vondst voor het voetlicht: Röntgenonderzoek van zestiende-eeuwse kanonnen Oudste Nederlandse oorlogsschip in de Westerschelde bij Ritthem MONUMENTENZORG 14 2008 - Jaar van het Religieus Erfgoed STREEKTALEN 16 Mieterse houtwormen in Zeeland Streektaalconferentie in Noordwolde 22 Streektaalactiviteiten De Zeeuwse Klapbank blijft reizen LANDSCHAP EN HISTORIE 18 Cursussen Week van de Geschiedenis Bezoekerscentrum voor De Zak van Zuid-Beveland 19 De archiefronde van Zeeland: Gemeentearchief Schouwen-Duiveland MUSEA 20 Eerste 'MuseumNa|8' succesvol 21 Digitale fotografie bij Gemeentelijke Musea Zierikzee: Verborgen detail blootgelegd Collectieregistratie bij Streekmuseum Het Land van Axel Ontdekking in een spelletje Boerenschroom 22 Restauratieproject 'Zeeuws Behout' nadert voltooiing 23 Colofon KORTelings 23 MOnuMENTaal September is vanouds de maand van de Open Monumentdag, dit jaar in het weekend van 8 en 9 september. Het is de ideale gelegenheid om een monument te bezoeken dat u misschien wel kent en waar u misschien ook wel eens bent langsgelopen, maar waar u eigenlijk nooit naar binnen bent geweest. In Zeeland zijn er, vooral op 8 september, legio mogelijkheden om deze monumenten te bezoeken en iets over hun historie te weten te komen. De plaatselijke comités en de vele vrijwilligers hebben gezorgd voor een breed scala aan nevenactiviteiten in en rondom de monumenten. En voor de jonge bezoekers wacht er weer een leuke kleurplaat. De Open Monumentendag heeft dit jaar 'Moderne Monumenten' als thema. Dit thema staat ook centraal op het minisymposium, tevens de Zeeuwse opening van de Open Monumentendag, dat op 5 september in het stadhuis van Vlissingen wordt gehouden. Het is georganiseerd door de SCEZ in samenwerking met de gemeente Vlissingen. Het Zeeuwse Gezicht (CBK) en Bond Heemschut afdeling Zeeland verleenden hun medewerking aan het programma. Het stadhuis van Vlissingen is dus niet zonder reden op de voorzijde van het omslag van Zeeuws Erfgoed afgebeeld. Het is in oorsprong een ontwerp van vlak na de Tweede Wereldoorlog, maar pas in 1964 opgeleverd. In 2004 werd de renovatie gerealiseerd, met de glazen gevels als opvallendste toevoegingen. Ook de achterzijde van het omslag raakt de actualiteit, want het is nog steeds het Jaar van de Molens. In Zeeland hebben we er nog ruim tachtig. Het zijn fascinerende monumenten die windkracht omzetten in drijf kracht. Geen indrukwekkender gezicht dan een draaiende molen tegen de achtergrond van het Zeeuwse landschap. We mogen trots zijn op deze monumenten en zeker ook trots op de mensen die ervoor zorgen dat de molens blijven draaien. Als u nu toch onderweg bent op 8 september, loop dan ook eens een molen binnen. Het Jaar van de Molens is nog (lang) niet voorbij, of een nieuw themajaar is reeds in aantocht: 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed. Het doel van dit nieuwe themajaar is om door middel van publieksgerichte activiteiten de belangstelling voor en kennis van het religieus erfgoed in Nederland te vergroten en op die manier een duurzame toekomst voor het religieus erfgoed binnen onze huidige dynamische samenleving te bevorderen. Het Zeeuwse activiteitenprogramma wordt gecoördineerd door de SCEZ en is volop in ontwikkeling. In september worden er verschillende regio bijeenkomsten gehouden om de verschillende initiatieven te bespreken en nader op elkaar af te stemmen. Het belooft een boeiend en veelzijdig programma te worden. De landelijke afsluiting van 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed zal in Zeeland plaatsvinden. Noblesse oblige. Bovenstaande onderwerpen zijn slechts een greep uit het rijke aanbod dat Zeeuws Erfgoed u ook deze keer weer presenteert. Uitgelezen? Bewaar Zeeuws Erfgoed dan of leg het op een plek waar anderen er ook nog van kunnen genieten, bij kennissen, in de wachtkamer of in de trein! Wim Scholten, directeur Zeeuws Erfgoed 2 september 2007/03j

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 2