Vaart in andere opleidingsprojecten ROP Zuid-West Restauratie Opleidingsprojecten Zeeland Het ROP Zeeland ontwikkelt zich nog steeds voorspoedig. In september krijgt de eerste groep leerlingen op het Provinciehuis te Middelburg een diploma uitgereikt door gedeputeerde voor cultuur, Harry van Waveren. Het volgende nummer van Zeeuws Erfgoed zal daar uitgebreider over berichten. In dit nummer krijgt u ditmaal een fotover slag van de stand van zaken van het ROP. Heilige Corneliuskerk, Lamswaarde De restauratie van de kerk vordert: de toren is voorzien van nieuwe natuurstenen leien, het metselwerk en de natuurstenen elementen zijn inmiddels hersteld. Ook de gerestaureerde haan en het kruis zijn weer herplaatst. De werkzaamheden hebben zich nu verplaatst naar het schip van de kerk. Ook hier worden de natuurstenen leien vervangen. Daarnaast worden de dakerkers gerestaureerd en worden er nieuwe goten aangebracht. Kantoorpand Architectenbureau Verplanke Goethals, Sas van Gent Eindelijk is het dan zover. Na een restauratie van ruim een half jaar door Leenhouts Aannemingsbedrijf uit Sluis, staat het kantoor pand van Verplancke Goethals er weer in volle glorie bij. De officiële openingshandeling werd verricht door Jan Lonink, burgemeester van Terneuzen en tevens voorzitter van de Stichting Restauratie Opleidingsprojecten Zuid-West. Lonink prees de heer Goethals voor zijn inzet om het pand te restaureren en het tevens als opleidingsproject uit te laten voeren. Twee panden van Marsaki, Vlissingen Met de restauratie van de twee panden Achter de Kerk en de Kerkstraat in Vlissingen is op dit moment nog geen start gemaakt. De restauratie zal uitgevoerd worden door Bouwbedrijf Kambier uit Koudekerke. De verwachting is dat de restauratie toch op korte termijn zal starten. Gistpoortcomplex, Middelburg Op 24 april is de start geweest van de restau ratie van een gedeelte van het Abdijcomplex, de monumentale, uit circa 1500 stammende Gistpoort. De restauratie wordt uitgevoerd door Leenhouts Aannemingsbedrijf. Het bedrijf heeft vijf leerlingen in de opleiding 'restauratie timmerkracht', die op dit project diverse opdrachten uitvoeren. Voormalig museum, Vlissingen Eind mei is er gestart met de derde fase van de restauratie van het pand aan het Bellamypark 19. Deze restauratie wordt als restauratie opleidingsproject uitgevoerd door Bouwgroep Peters, een bedrijf met meerdere leerlingen in de opleiding voor timmeren. Vanwege dit project komt daar ook nog de opleiding 'restauratie timmerkracht' bij. Oud gymlokaal, Middelburg Op 28 juni is gestart met de restauratie van het oude gymzaaltje aan de Nieuwe Haven. De starthandeling werd verricht door wethouder Frank Streng en wethouder Hannie Kool (in haar hoedanigheid als commissaris van Monumentenbeheer Middelburg BV). De restauratie wordt uitgevoerd door Bouwbedrijf Van de Linde uit Goes. Dit bedrijf heeft veel ervaring in het uitvoeren van restauratiewerken en in het opleiden van leerlingen. Het was voor dit bedrijf dan ook vanzelfsprekend om dit project als restauratie opleidingsproject te laten uitvoeren. En verder Begin juli is het Bouwbedrijf Nonnekes gestart met de restauratie van een boerderijcomplex in Schore. Deze restauratie omvat de boerderij, de Zeeuwse schuur, een wagenloods en de bijgebouwen. In één van de bijgebouwen komt een praktijkruimte voor logopedie, zodat ook hier van een herbestemming sprake is. In Nisse worden de gevels van een Zeeuwse boerderij in de oude staat teruggebracht. De in het verleden aangebrachte grote lichtkozijnen worden verwijderd en de oorspronkelijke raamkozijnen weer teruggebracht. Deze restauratiewerkzaamheden worden uitgevoerd door Goetheer en Huissoon Bouwbedrijf BV uit Heinkenszand. Op dit moment vinden er gesprekken plaats over de volgende projecten: Zwartenhoekse Zeesluis te Westdorpe (opdrachtgever: Waterschap Zeeuws- Vlaanderen); Fort Ellewoutsdijk te Ellewoutsdijk (opdrachtgever: Vereniging Natuurmonumenten); Oude boerderij in 's-Heer Abtskerke (opdrachtgever: Stichting Het Zeeuwse Landschap); Hervormde kerk te Kloetinge (opdrachtgever: gemeente Goes); Toren van de Pelgrimskerk te Vrouwenpolder (opdrachtgever: gemeente Veere). In de opleiding 'restauratie timmerkracht' moest nog een tentamen in de werkplaats van de Bouwopleiding Zeeland worden gemaakt. De opdracht was om een 'formeel' (een tijdelijke ondersteuningsconstructie voor een gemetselde boog) te maken en deze te stellen tussen twee gemetselde kolommen. De tweede groep leerlingen met in het midden instructeur Leo Stekene (vlnr): Richard Adriaenssens, Ashot Akhmedov, Michel Dellebeke en (zittend) Johnny de Jaeger. De leerlingen restauratie timmerkrachtna afloop van het tentamen (vlnr op voorgrond): Cees de Greef, Rick Apperlo, Wim Vergauwen en Peter Moens. Het tentamen werd beoordeeld door instructeur Leo Stekene en gecontroleerd door examencommissielid Jeanne Stoks (achtergrond). Zeeuws Erfgoed 4 september 2007/03

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 4