8 en 9 september Open Monumenten Bouwkunst van de twintigste eeuw in de schijn Volgens traditie vallen ook dit jaar de Open Monumentendagen (OMD) in het tweede weekend van september. De OMD 2007, die het landelijke thema draagt van 'Moderne Monumenten', staat in het teken van monumenten van de twintigste eeuw. Overal in het land zijn oude en moderne monumenten voor iedereen - vaak gratis - opengesteld en vinden er rond de monumenten feestelijke activiteiten plaats. In Zeeland zijn de monumenten vooral op zaterdag 8 september te bezichtigen. In 1987 werd de Open Monumentendag in navolging van Frankrijk in Nederland geïntroduceerd. In eerste instantie vond het evenement alleen op de tweede zaterdag van september plaats, maar sinds enkele jaren ook op zondag. Inmiddels is het uitgegroeid tot een manifestatie van groot formaat, en trekt het evenement landelijk 800.00 tot 900.000 bezoekers. Dit jaar zal dat zeker niet anders worden, gezien de actualiteit van het thema. De schijnwerper staat deze keer gericht op 'moderne monu-menten', en met name op de bijzondere en waardevolle bouwwerken uit de vorige eeuw. Moderne monumenten van de twintigste eeuw Naast de 'gebruikelijke oude monumenten' kunt u nu ook de wat jonge(re) monumenten van binnen bekijken en van de sfeer van toen proeven, of die van een recenter verleden. Monumenten vormen als het ware het levende archief van de straat. Zij vertellen ons meer over de geschiedenis van een stad, over de bewoners van een streek, en hoe deze woonden en werkten. De monumenteigenaren zetten gedurende de OMD met trots de deuren voor u open. Ter plaatse vertellen vrijwilligers over de geschiedenis van het pand, de voormalige eigenaren en gebruikers, maar ook over de ontwikkelingen binnen de gemeenschap. In en rondom de monumenten zijn er allerlei feestelijke activiteiten gaande. Er zijn rommel en boekenmarkten, spelletjes en wedstrijden, optredens van muzikanten en andere artiesten te bezoeken. Verder zijn er puzzel-, wandel-, fiets- en autoroutes uitgezet, die u langs historische plaatsen, gebouwen en andere bezienswaardigheden voeren. Programmaoverzicht 8 en 9 september Informatie over de opengestelde monumenten en de plaatselijke activiteiten staat onder meer op de website van de landelijke Stichting Open Monumentendag te Amsterdam, www.openmonumentendag.nl Daar kunt u het dagprogramma raadplegen van iedere gemeente in Zeeland (indien aangemeld). De meeste Zeeuwse gemeenten geven voor deze dag een speciale OMD-brochure uit, die af te halen is bij de plaatselijke gemeente huizen, scholen, het plaatselijke VVV-kantoor of het postkantoor. Op de dag zelf zijn de brochures vaak nog verkrijgbaar bij de grotere deelnemende monumenten. Daarnaast besteden de huis-aan-huisbladen nog vóór de OMD veel aandacht aan de plaatselijke programma's. Minisymposium en Zeeuwse opening OMD De opening van de OMD gebeurt op verschillende plaatsen en tijdstippen. De landelijke opening vindt plaats op donderdag 6 september in de stad Hoorn, die 650 jaar geleden zijn stadsrechten kreeg. Enkele plaatselijke comités openen hun programma's op vrijdag 7 september. Voor Zeeland geeft het thema 'Moderne Monumenten' alle aanleiding om de provinciale opening van de OMD - woensdag 5 september - te laten plaatsvinden in Zeeuws ErfgOed 6 september 2007/03 MONUMENTENWACHT

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 6