Klankpotten Vlissingen, in het onlangs geheel gerenoveerde stadhuis, een modern monument uit de vorige eeuw. Dit ter onderstreping van het landelijke thema, maar ook deels vanwege het Michiel de Ruyterjaar. De organisatie is in handen van de SCEZ in samenwerking met de gemeente Vlissingen en de Provincie Zeeland. Met als uitgangspunt het landelijke thema vindt er een minisymposium plaats over 'Moderne Monumenten'. Er worden een aantal lezingen gehouden over onder andere bouwkunst uit de Wederopbouwperiode (1940-1965/70) en monumenten van de twintigste eeuw. Er is ook gelegenheid tot discussie over een aantal voorgedragen monumenten. Verder wordt het vernieuwde Monumentenbeleid van de gemeente Vlissingen gepresenteerd en vertelt architect en voormalig bouwmeester Wytze Patijn over de renovatie van het stadhuis. Tot slot opent gedeputeerde Harry van Waveren (cultuur) de Zeeuwse Open Monumentendag en zal hij kort op het landelijke thema ingaan. Kennismaken met Monumentenwacht Zeeland Met de Monumentenwacht Zeeland levert de SCEZ een belangrijke bijdrage aan het vroegtijdig opsporen van gebreken aan monumentenpanden. Vier ploegen van elk twee monumentenwachters zijn dagelijks op pad om monumenten aan een grondige bouwkundige inspectiebeurt te onderwerpen. Zij beschikken over gerichte kennis en ervaring en zijn uitgerust om ook de moeilijk bereikbare delen van een gebouw, zoals bijvoorbeeld hoge en steile daken, te bereiken. Kleine gebreken verhelpen zij direct. Adviezen over grotere herstel- en onderhoudswerkzaam heden worden opgenomen in een gedetailleerd inspectierapport. Momenteel maken de eigenaren van ongeveer 950 monumenten gebruik van de diensten van de Zeeuwse monumentenwacht. Kennismaken met werkzaamheden van de monumentenwacht kan op 8 september. Kijk voor de locatie op www.scez.nl In deze uitgave van Zeeuws Erfgoed willen we u attenderen op een object dat in diverse gemetselde kerkwanden en gewel ven voorkomt, namelijk: de klankpot. Niet te verwarren met de klankschaal, wat een muziekinstrument is in de vorm van een schaal, vervaardigd uit metaal. De schaal ontwikkelt een langdurige klank na het aanslaan met een slagstok, en wordt toegepast als bron van rustgevende klanken en meditatie. Nee, onze klankpot is niet bedoeld om een klank te produceren, maar om juist te absorberen. Je hoeft geen pastoor of dominee te zijn om te weten dat spreken in een kerk niet gemakkelijk is. Afgezien van de kunst de boodschap op een boeiende manier over te brengen, is de techniek van het spreken in een hoge kerk welhaast een vak apart. Een klankbord boven de preekstoel geeft misschien wel richting aan het stemgeluid, maar dan nog maakt de galm het vaak onverstaanbaar. Daarom zijn in de middel eeuwse kerkwanden en gewelven vaak kogel vormige aardewerken potten ingemetseld, en wel op zo'n mannier dat alleen de opening te zien is. Deze 'klankpotten' vallen meestal niet op. Alleen een enkele keer hebben de inventieve bouwers van de nood een deugd gemaakt en zijn de openingen versierd, zodat ze op - bijvoorbeeld - de bek van een monster lijken. In Zeeland zijn er klankpotten bekend in de koorgedeelten van de kerken in Baarland en 's-Heer AbtskerkeWaarsch ij nl ij k zij n de klankpotten niet tijdens de bouw aangebracht maar pas nadat de akoestiek in de kerk getest was. Of de juiste plaats bepaling in het gewelf of de wand een gok was of een op ervaring beruste keuze, is moeilijk te achterhalen. Mocht u op Open Monumentendag een van deze kerken bezoeken, dan kunt u persoonlijk uitproberen in hoeverre deze voorzieningen hun uitwerking hebben op uw stemgeluid. Klankpotten in kerkgewelf Zeeuws Erfgoed 7 september 2007/03 MONUMENTENWACHT

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 7